Umjetnici i sve njihove muze

Уредник: Moderatori

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Корисников грб
luna
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3837
Придружен: 02 Јун 2005, 18:48
Место: Dežela
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод luna » 30 Сеп 2006, 08:48

Neki umjetnici su samo maštali o njima, a neki su ih opsesivno priželjkivali. Pisali im ljubavna pisma cijeli život, ne očekujući pritom ništa zauzvrat

Слика

Drugi su ih uposlili, maltretirali i cijeli život izbjegavali. I jedni i drugi nisu mogli bez svoje Dore, Adraine, Laure ili Alme. Kako iza svakog uspješnog muškarca stoji uspješna žena, tako iza svakog velikog umjetnika stoji još veća – muza.

Alma Mahler - Werfel

Слика
Alma Mahler

'Najljepša žena Beča', tako su početkom prošlog stoljeća zvali umjetnicu i muzu Almu Mahler. Rođena u Beču 1879. godine, odrastala je u umjetničkom okruženju u koje je pripadao Gustav Klimt, jedan od najvećih umjetnika bečke secesije. Od njega je dobila i prvi poljubac, a skladatelj Alexander Zemlinsky bio je njezin prvi ljubavnik.

Alma je bila jedna od rijetkih žena koja je imala mnogo poznatih muškaraca u svom životu. Na hrabar korak se odlučila kada se 1902. godine udala za najveće ime austrijske glazbene scene, ravnatelja bečke kraljevske opere - Gustava Mahlera. Za nju je takav brak značio odricanje od vlastite umjetničke karijere. Rodila je dvije djevojčice, od kojih je jedna umrla kao novorođenče, dok je druga, Anna, postala kiparica...

Charlotte Buff – Kestner

Слика
Charlotte Buff – Kestner

Ova mlada dama postaje poznata 1772. godine kada se u nju strastveno zaljubljuje mlad, tada nepoznat pjesnik – Göethe. Kako je Charlotte bila zaručnica njegova prijatelja Kestnera, ljubav se nikada nije uspjela realizirati.

No emocionalna snaga koju je mladi pjesnik imao prema njoj stvorila je jedno od najvećih djela posvećenih ljubavi – 'Patnje mladog Werthera', objavljeno 1774. godine. Taj roman je promijenio dotadašnje poimanje ljubavi i strasti u književnosti. Zahvaljujući 'Wertheru', Göethe je postao kultna osoba cijeloj novoj generaciji, ali isto tako i prijetnja strogom moralu konzervativne sredine...

Dora Maar

Слика
Fotografkinja i slikarica - Dora Maar ili Theodora Markovitch

Veza Dore Maar s Picassom strasno započeta 1936. trajala je desetak godina. Picasso ju je - tako barem glasi legenda - zapazio u nekoj pariškoj kavani. Dora, lijepa brineta, sjedila je sama za jednim stolom, u bijelim rukavicama, igrajući se svojim džepnim nožićem, koji je ritmično zabijala u razmak između svojih prstiju. Povremeno bi promašila i posjekla se, no gađala je dalje. Picasso je bio opčinjen i odmah su postali ljubavnici...

I prije nego što ga je upoznala njezino je ime bilo poznato u umjetničkim krugovima Pariza. Kao fotografkinja bavila se nadrealističkim prikazima ljudskih emocija, ali i konvencionalnijim svijetom, poput modnog. Cijenio se i njezin slikarski rad, posebno chiaroscuro te neke njene slike koje prikazuju obične predmete...

Laura

Слика
Laura

Sudbonosni dan u životu velikog pjesnika Petrarce bio je 6. travnja 1327. godine. Tada je u Crkvi svete Klare u Avignonu prvi put ugledao tajnovitu ljepoticu. Već se pri prvom pogledu fatalno zaljubio u tu plavokosu ženu crnih očiju, suprugu Huga de Sada Lauru de Noves. Iako je znao da mu neće uzvratiti ljubav, ostao joj je odan sve do smrti.

Za Petrarcu je Laura bila muza koja je inspirirala njegovo stvaralaštvo te ujedno jedina tema njegovih soneta. Laura je bila oličenje idealne žene, bila je njegova jedina, ali neispunjena ljubav, a nadasve nadahnuće....

Adriana Ivancich

Слика
Adriana Ivancich i Ernest Hemingway

Mnoge romane Ernesta Hemingwaya, kojeg se smatralo iskonskim mačo zavodnikom, inspirirala je venecijanska plemkinja Adriana Ivancich.

Iako su ih smatrali ljubavnicima, njih je vezivalo dugotrajno i nježno prijateljstvo. Kako je Hemingway iza sebe već imao četiri braka, nju je, puno mlađu od sebe, zvao 'kćerkom'. Najveći dio prijateljstva između pisca i mlade grofice odvijao se na Kubi, a njihova druženja u venecijanskom Caffe Florijanu i Harryju na Trgu svetog Marka također nisu bili rijetkost.

Prezime Ivancich navodi na hrvatske korijene, a kako su u Veneciji u 18. stoljeću boravili plemeniti Ivancichi iz Dalmacije, postoje indicije da bi plemenita Adriana mogla potjecati iz te loze i imati dalmatinske korijene...

Gala
Слика
Gala i Dali

Upoznavanje Gale jedan je od ključnih događaja Dalijevog privatnog života i budućeg profesionalnog razvoja. Ona je bila ruska emigrantica i deset godina starija od njega. Kada su se upoznali još je bila u braku s francuskim pjesnikom Paulom Eluardom.

Gala je ipak izabrala Dalija. Postala mu je ne samo supruga, već i model koji je slikao, ali i trezven poslovni savjetnik. Uz to, osiguravala mu je određenu stabilnost u njegovu životu, što prije nje nije poznavao. Zahvaljujući Gali, Dalijeve izložbe tridesetih godina prošlog stoljeća u Europi i Americi ostvarile su nevjerojatan uspjeh

Beatrice

Слика
Jedna od vizija božanstvene Beatrice

Dante je svoju obožavanu Beatrice Portinari prvi put ugledao kada mu je bilo devet, a njoj osam godina. Zaljubio se na prvi pogled u njezin prekrasan osmijeh i vrline lijepog ponašanja.

Beatrice mu se obratila i devet godina kasnije ljubaznim pozdravom, čime ga je totalno izbezumila od sreće. Te je noći sanjao san koji ga je inspirirao za djelo 'Novi život'.

Po idealiziranoj koncepciji ljubavi, u duhu firentinske pjesničke škole dolce stilo nuovo, Beatrice je uzdignuta do nadzemaljskog simbola: blažen je onaj koji može posvjedočiti o njezinoj ljepoti (Beato, anima bella, chi te vede!). Ona čak postaje mistični vođa ljudske duše ka Bogu...
.. ja malena, suknjica šarena,
vetar piri pa mi suknju širi ..Слика

Mei
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 83
Придружен: 21 Јул 2006, 17:11
Место: Vratila sam se kući

Порукаод Mei » 04 Окт 2006, 06:21

Petrarka je voleo Lauru, bila je njegova muza i nadahnuće da napiše pesme koje su za svagda ušle u istoriju ljubavne poezije. Jesenjin je ljubio Isidoru Dankan i nizao joj stihove. Mnogo pesama je Pol Elijer napisao nadahnut Galom, a posebno kad ga je ostavila i postala muza slikara Salvadora Dalija. Branko Radičevič je pisao dirljive pesme o Mini Karažić, a sigurno je najtužnija i ujedno veličanstvena ljubav Laze Kostića prema Lenki Dundjerski. Lu Salome je inspirisala Rilkea , a prethodno je bila dugogodišnja družbenica F. Ničea...
Ana Ahmatova je u svojoj nesrećnoj sudbini imala svoju veliku ljubav, svoga muža, Desanaka Maksimović ... Jedna od najlepših pesama svih vremena se nalazi u Bibliji, Pesma nad pesmama, koju je svojoj ljubavi napisao Car Solomun. Ostadoh na književnosti.
Ima na svetu divnih ljubavi, fatalnih muškaraca i žena, jedni su nadahnuće, drugi su stvaraoci. Da nije onog ko nadahnjuje, pitanje da li bi bilo i pesnika. Da nije duše pesnike, ne bi bilo ni muza.
A kakav je u stvari to medjusobni odnos, koliko je tu realnog a koliko sanjanog i imaginarnog ?
Skitam i pricam

Корисников грб
SA
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2384
Придружен: 07 Јун 2006, 14:36
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод SA » 04 Окт 2006, 20:56

Mei, lutko moja nezrela, posto vidim da jos nisi shvatila da je Tvorac grada PRVA LIGA i da ovde igraci ne foliraju faule vec igraju SVIM SRCEM I ISKRENO, dajem ti jos fore da to shvatis.

U medjuvrmenu te molim da kada citiras druge navedes ko je ovo rekao, kao i odakle si ovo preuzela.

Evo ja cu ti sada pomoci i dati izvor ovog poslednjeg sto si prepisala:

I ne zaboravi, u Tvorcu grada zive obrazovani i veoma pametni ljudi tako da ponekad ni ne odgovaramo na gluposti kada se pojave tako neke mlade usijane i nezrele glave...
I molim te, ne vredjaj nas prepisivanjem nekih minornih tekstova bez napomene ko je to napisao (dakle prisvajanjem tekstova kao svojih).

Mei
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 83
Придружен: 21 Јул 2006, 17:11
Место: Vratila sam se kući

Порукаод Mei » 05 Окт 2006, 01:24

Greška u koracima, SA!

Možda je to nekome važno, pa evo da se zna.
Tačno je da je gornji iskaz preuzet sa Krstarice , Forum, Podforum- Književnost. Tamo osnovna tema, odakle je iskaz kopiran, nosi naziv " Njih dvoje su stvarali stihove" - autor teme i kopiranog teksta je Milena_9. Ta tema je otvorena , na Krstarici, mnogo pre nego ova ovde ) 23.09.2004. godine).

ALI!

Milena_9 na Krstarici, Forum Književnost i Mei na Tvorcu Grada je JEDNA ISTA OSOBA. To sam ja. Izvinjavam se što nisam navela da sam tekst sama od sebe preuzela. Da se proveriti, kome je to važno.

Copyright by JA :D

Pa kad smo na temi, evo idem TAMO pa cu da kopiram OVAMO još jednu lepu priču, takodje mojom rukom pisanu:

" No postoje " njih dvoje koji su stvarali stihove" i to odistinski. To je već bila ljubav čudna, neko bi rekao uzaludna, a ja mislim van svakog redosleda stvari. Halil Džubran i Mej Zijada, oboje pisci, dopisivali su se nekih dvadeset godina, tačnije do kraja njegovog života. Voleli su se , bili su prijatelji, bili su čežnjivi ljubavnici, a nikad se nisu videli. Koliko je Halil uneo u svoja dela nju, ne znam, mislim da nije skoro pa ništa. No njihova pisma su objavljena u knjizi koja se zove " Plavi plamen " i svako od pisama je svojevrsna poezija duše. Sam Džubran je stvorio simbol njihove ljubavi u obliku plavog plamena,koji je je nacrtao na pismima,i po tome knjiga i nosi naslov. Izmedju njih je bila samo reč i ništa više... Ali- na početku stvaranja sveta takodje je bila samo reč...

Da li biste mogli tako da odživite život? "

( Ovo je pisano 28.09.2004. godine).

Toliko.
Skitam i pricam