OVO JE GODINA I STERIJE

Уредник: Moderatori

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 6424
Придружен: 11 Сеп 2005, 12:53
Место: nigdina

OVO JE GODINA I STERIJE

Порукаод vuk » 10 Јан 2006, 09:48

Po­čast ce­le go­di­ne

VR­ŠAC - Rod­ni grad Jo­va­na Ste­ri­je Po­po­vi­ća, do­stoj­no će se u 2006. go­di­ni odu­ži­ti svom naj­slav­ni­jem si­nu u isto­ri­ji du­goj pre­ko pet ve­ko­va. Pod svo­do­vi­ma spo­men-so­be sli­ka­ra Pa­je Jo­va­no­vi­ća, u Apo­te­ci na ste­pe­ni­ca­ma, ju­če su Sr­đan Ra­di­vo­je­vić i Ivan Đor­đe­vić, glum­ci ov­da­šnjeg Po­zo­ri­šta ko­je, oli­če­ni u slav­nog Ste­ri­ju i nje­go­vog "si­na" Vin­ka Lo­zi­ća, no­vi­na­ra na­ja­vi­li bo­gat kul­tur­ni pro­gram ko­ji će le­pa va­roš Vr­šac pri­re­di­ti u čast obe­le­ža­va­nja 200 go­di­na od ro­đe­nja svog i srp­skog ve­li­ka­na.
Uvod u pro­sla­vu, ko­ja će tra­ja­ti sve do kra­ja go­di­ne, bi­će per­for­mans 13. ja­nu­a­ra, na dan ro­đe­nja Ste­ri­je, u fo­a­jeu vr­šač­ke Ku­će glu­ma­ca. Cen­tral­ni do­ga­đaj u vi­du ve­li­kog mu­zič­ko-scen­skog spek­ta­kla na­ja­vljen je za 10. fe­bru­ar u Na­rod­nom po­zo­ri­štu pod Bre­gom, u re­ži­ji prof. Ni­ko­le Rac­ko­va i Ra­de Đu­ri­čin.
- To­ga da­na na "da­ska­ma ko­je ži­vot zna­če" u Vr­šcu će osim do­ma­ćih glu­ma­ca uče­stvo­va­ti i ko­le­ge iz Be­o­gra­da, No­vog Sa­da, Ni­ša, Uži­ca, Kra­gu­jev­ca, Kru­šev­ca, Pi­ro­ta...
Grad­ski hor AS, Oli­ver Nje­go i mno­gi dru­gi - re­kao je Ivan Đor­đe­vić, uprav­nik NP "Ste­ri­ja", je­di­nog u na­šoj ze­mlji ko­ji no­si ime ovog po­zo­ri­šnog ve­li­ka­na.
On je na­ja­vio za 25. fe­bru­ar pre­mi­je­ru pred­sta­ve "Ro­do­ljup­ci", ko­ju će iz­ve­sti ko­lek­tiv na či­jem je če­lu, u re­ži­ji Fi­li­pa Ga­ji­ća. A pre­ma utvr­đe­nom ka­len­da­ru obe­le­ža­va­nja dvo­stru­kog ju­bi­le­ja Ste­ri­je, dva ve­ka od ro­đe­nja i 150 go­di­na od smr­ti, či­ji su ge­ne­ral­ni po­kr­o­vi­te­lji Mi­ni­star­stvo kul­tu­re Sr­bi­je i SO Vr­šac, u mar­tu će bi­ti pri­re­đe­na kul­tur­no-tu­ri­stič­ka ak­ci­ja "Ste­ri­ji­no pro­le­će", ka­da se, ina­če, oče­ku­je i iz­da­va­nje po­štan­ske mar­ke sa nje­go­vim li­kom. To­kom ma­ja bi­će na umet­nič­kim fa­kul­te­ti­ma ši­rom Re­pu­bli­ke pri­re­đen Fe­sti­val "Ste­ri­ji­na de­la", a odr­ža­će se i iz­lo­žba svih štam­pa­nih na­slo­va ovog ve­li­ka­na u iz­da­nju KOV-a. Za av­gust je pla­ni­ra­na smo­tra "Ste­ri­ji­ni da­ni", a na­red­nog me­se­ca odr­ža­će se per­for­mans Ste­ri­jin al­ter ego - Vin­ko Lo­zić.
I "Vr­šač­ka po­zo­ri­šna je­sen" u ok­to­bru, bi­će u zna­ku Ste­ri­je, s ob­zi­rom da je pred­vi­đen tak­mi­čar­ski re­per­to­ar pred­sta­va is­klju­či­vo nje­go­vih ko­ma­da. U no­vem­bru će bi­ti odr­žan na­uč­ni skup SA­NU o Ste­ri­ji, a to­kom de­cem­bra, pre­ma pro­gra­mu pro­sla­ve ju­bi­le­ja, pri­re­di­će se re­tr­o­spek­ti­va svih po­me­nu­tih do­ga­đa­ja i pre­mi­je­ra do­ku­men­tar­no igra­nog fil­ma "Ste­ri­ja - otac srp­ske dra­me". Tom pri­li­kom bi­će do­de­lje­ne go­di­šnje na­gra­de "Ste­ri­ji­no pe­ro".