Певање уз гусле на листи нематеријалног културног наслеђа Србије

Уредник: Moderatori

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2974
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Место: Beograd
Контакт:

Певање уз гусле на листи нематеријалног културног наслеђа Србије

Порукаод Viktorija Vi » 03 Дец 2018, 11:06

Певање уз гусле, део нематеријалног културног наслеђа Србије, уписано је на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства. Одлуку о упису гуслања донео је, 29. новембра, Унесков Међувладин комитет за очување нематеријалног културног наслеђа, на свом 13. редовном заседању које се одржава на Маурицијусу.

Гусле су симбол српског народног памћења у дугој борби за одржање у прошлости, али нису само то. Нема данас народа у којем је овај древни елемент културног наслеђа живље присутан, поштован и вољен. Заслуге за такав статус припадају гусларским удружењима и бројним оданим слушаоцима широм нашег културног простора“, рекао је Драган Хамовић посебни саветник министра поводом уписа Певања уз гусле на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства.

Министарство културе и информисања је 2016. године препоручило надлежној стручној комисији номиновање гуслања на Унескову листу. Номинацијски досије припремио је Центар за нематеријално културно наслеђе при Етнографском музеју у Београду у сарадњи са Музиколошким иснститутим САНУ и уз подршку Савеза гуслара Србије, гусларских удружења, појединаца, локалних самоуправа, институција, невладиних организација и стручних удружења.

Певање уз гусле је трећи упис Републике Србије на Унескову Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства. Уписом се обезбеђује и боља међународна видљивост а заједнице се подстичу да активно доприносе очувању и преношењу изабраног елемента сопственог наслеђа.

ИЗВОР: Министарство културе и информисања Републике Србије

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1230
Придружен: 13 Дец 2005, 21:35

Re: Певање уз гусле на листи нематеријалног културног наслеђа Србије

Порукаод sensej » 05 Јан 2019, 17:55

...gusle su instrument jednostruni ali toliko varijacija na njima
covjeka zbuni...nema niko primat nad njima
a posebno ne crnogorci jer oni kad se necega dohvate ne pustaju...
...gledam godinama se smenjuju Koprivica i Miljanic
ne dajuci sansu Vlastimiru Baracu iz Kragujevca
koji ne samo uz gusle nego se njega klone i pjevaci estradni
Miljanic pjevac a ne moze ni primaknut Baracu...
...pogubih se od Teme...izvini me draga ViVi,
ali boli
kad vlada nepravda...
Milos Segrt iz Hercegovine...???

Корисников грб
_mostic_
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2257
Придружен: 16 Сеп 2007, 14:19
Место: Divlji zapad
Контакт:

Порукаод _mostic_ » 12 Јан 2019, 13:43

Restaurirao pre dve godine, nešto bi vam odgudio, ne ide, nemam kalafonijum pa strune škripe kao stara testera. :)===0

Слика

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 14 Јан 2019, 11:16

Sensei_,ја то видим као и многе друге ситуације у животу, тј. као инструменте који су нам дати.
Неки се, помоћу извесних инструмената, прославе, неки уживају у њиховом звуку, а неке то уопште не дотиче.
Имала сам неколико пута прилике да слушам уживо тај инструмент и људе који су на њему свирали и уз њега певали.
Знам да постоје школе у којима се заинтересовани уче гуслању и певању уз њих.
Онај ко то више прати, свакако зна ко је ту изнад осталих. Ти, ето, знаш, и то је лепо.
Но, као и у сваком послу и у свакој уметности, и неки други желе да се докажу. Ако немају квалитет, они имају добар маркетинг, а овај век, као и добар део претходног, каже да је маркетинг данас најбитнији.
Било како било, ни тебе ни остале не треба да погађа то што постоје и они који су жељни славе, а немају талента. Они, очигледно, имају своје начине да се овајде, али то не значи да ће им истанчано ухо одати признање.
Сваком по заслузи, а професионалци и прави љубитељи неће одустати од онога што воле. :-)

Мостићу, и жеља је лепа, а и то што поседујеш овај интрумент. Лепо је и гледати га. Остало ће одрадити машта.:-)

Корисников грб
_mostic_
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2257
Придружен: 16 Сеп 2007, 14:19
Место: Divlji zapad
Контакт:

Порукаод _mostic_ » 16 Јан 2019, 00:18

Мостићу, и жеља је лепа, а и то што поседујеш овај интрумент. Лепо је и гледати га. Остало ће одрадити машта.:-)

Sumnjš u moje svestrane sposobnosti?
Imam tri-četri svjedoka koji su članovi ovog sajta mogu da potvrde da sviram žičane instrumente,
malo gudačke kao i gore pomenute gusle... :)===0

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 17 Јан 2019, 09:26

Ма не!
Пошто си навео разлог због кога не можеш да засвираш, због тога сам рекла да ће машта одрадити остало.
Ако инструмент има технички проблем, машта га нема. :-)

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 05 Феб 2019, 20:50

ТЕСЛА ВОЛЕО ГУСЛЕ

Један од најчувенијих гуслара из Црне Горе Петар Перуновић Перун отпутовао је током Првог светског рата у Америку. Овај родољуб добио је задатак од српске владе да кроз гусларске струне и епску поезију подиже свест и мобилише што више америчких Срба за повратак у отаџбину и ступање у рат против аустроугарског окупатора.
Перуновић је често одлазио код Николе Тесле и дружио се са њим док је боравио у Њујорку. О првом од тих сусрета, 1916. године, Перуновић је оставио дирљиво сведочанство.

На улазу у своју лабораторију, Никола Тесла му се обратио следећим речима: "Мени је драго што вас видим. За вас сам чуо веома похвално. Ви сте војник и гуслар. Ја волим гусле и народну пјесму. Имам ЋИРИЛИЦОМ штампане све народне Вукове пјесме и често прочитам по коју, колико да се освјежим народним духом и не заборавим српски језик. Гусле су ми остале у драгој успомени још док сам био дијете у Лици".

Перуновић је након пријатног разговора узео своје гусле и за Теслу поносно загуслао: "Већ на почетку пјевања пјесме Стари Вујадин примијетио сам да сам на Теслу учинио добар утисак. У средини пјесме Тесла се мало занесе, а низ образе му потекоше сузе. Мене то још више одушеви, те сам све снажније пјевао. Послије свршене пјесме, Тесла устаде и снажно ми стеже руку".
Бришући сузе са образа Тесла је тада изговорио: "ГУСЛЕ СУ НАЈЈАЧА СИЛА ДА ОСВОЈЕ ДУШУ СРБИНУ!"

Са Фејсбук странице: Историја Срба

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 07 Феб 2019, 12:45

Прва висока школа у Срба?

АКАДЕМИЈА ЗА ЈЕДНУ СТРУНУ

Вековима су се слепи гуслари сваке зиме окупљали у Иригу. Ту су размењивали искуства, развијали посебан језик а, богме, умели и да добро зараде.

(Политика, 5. фебруар 2016.)
Прилози
Guslar.jpg
Guslar.jpg (33.25 KiB) Прегледано 387 пута