kulturno odsutni...

Уредник: Moderatori

Корисников грб
trebamisvakidan
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1701
Придружен: 26 Мар 2006, 04:34
Место: Beograd
Контакт:

kulturno odsutni...

Порукаод trebamisvakidan » 16 Сеп 2007, 14:42

Istraživanje o kulturnim potrebama, navikama i ukusu naših građana

Srbija još živi po ukusu predgrađa

U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.

Ovo su neki od rezultata istraživanja "Kulturne potrebe, navike i ukus građana Srbije i Makedonije" mr Predraga Cvetičanina, sociologa umetnosti i kulture na Filozofskom fakultetu u Nišu, dobijenih na reprezentativnom uzorku od 2.300 ispitanika.

Istraživanje je pokazalo da je najbrojnija takozvana rurbana publika, ni gradska, ni ruralna, koju čini 37 odsto stanovništva Srbije. Cvetičanin tvrdi da Srbijom vlada "ukus predgrađa" i u bukvalnom i u metaforičnom smislu.
- Bukvalno, reč je o drugoj i trećoj generaciji doseljenika sa sela u grad, koji najčešće žive u predgrađima. Oni vole turbo folk, TV sapunice, strane akcione filmove, trač magazine. Metaforično rečeno, oni su još u "predgrađu ukusa", jer nisu stigli do urbanog, već do rurbanog - objašnjava mr Cvetičanin.

Ako se ovome pridoda još četvrtina publike sa folklornim ukusom (23 odsto ispitanika voli izvornu i novokomponovanu muziku, porodične serije, domaće komedije), dobija se 60 odsto stanovništva okrenutog lokalnim kulturnim vrednostima, nasuprot globalnim i urbanim trendovima.
Polovina ljudi zadovoljava kulturne potrebe gledanjem televizije i praćenjem sportskih događaja.

Ispitivanje kulturnih navika pokazalo je da više od dve trećine učesnika nije u poslednjih 12 meseci nijednom posetilo pozorište ili muzej. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući! A još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.

Cvetičanin tvrdi da nema mesta panici kulturnih dušebrižnika.
- Još gore je u okolnim zemljama! Ali, ljude ne treba nasilno edukovati da prate kulturne programe, već ponuditi mogućnost izbora. Mnogo je efikasnije širiti im vidike putem medija, ili im davati subvencionirane ulaznice za pozorište - smatra Cvetičanin.

"Odsutnih" iz kulture, odnosno onih koje ne interesuju sadržaji zvanične kulture ima više od polovine, a to je oko četiri miliona ljudi u Srbiji.
- Oni pripadaju paralelnom kulturnom svetu. Svoje kulturne potrebe zadovoljavaju putem televizije, u kafanama, na porodičnim slavljima. Nije im bitno ko je Mikelanđelo, nego je važno da znaju, recimo, što više narodnih pesama - zaključuje Cvetičanin.

Holanđani pomogli objavljivanje knjige

U svetu ovakva istraživanja naručuju ministarstva kulture, koja na osnovu njih utvrđuju strategiju kulturne politike. Kod nas je situacije potpuno suprotna!
- Nadam se da će istraživanje biti od koristi našem Ministarstvu kulture - kratko komentariše Cvetičanin, čije je istraživanje štampao niški Odbor za građansku inicijativu, zahvaljujući podršci Evropske kulturne fondacije iz Holandije!

blic
Kada bismo hteli biti samo srećni, to bismo lako postigli. Ali mi želimo biti srećniji od drugih, a to je uvek teško, jer smatramo druge srećnijima nego što jesu

Корисников грб
helga
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 53
Придружен: 14 Сеп 2007, 02:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод helga » 18 Сеп 2007, 21:16

Ne sumnjam u tačnost gore navedenih podataka. Dovoljno je da bacimo pogled oko sebe i videćemo sličnu situaciju.
Na sajtu Ministarstva kulture Republike Srbije stranica sa važećim zakonima u oblasti kulture i medija izgleda kao škrba maca.

Pinkovi! Palme! TV Šund u etar! Azrine ploče su bile oporezovane kao šund. Šta je sa privatnim TV Šund stanicama? Zašto se one ne oporezuju? Kabl, satelit, pa ko hoće nek se prikači da mu "oči sjaje".

Ljudi ne idu u pozorište, ne kupuju knjige. Ta nemojte kasti! Dotična zadovoljstva su od 500 dinara pa nagore. Sa platom od 15.000 dinara kud pre: režije, hrana ili soul food?

A što se tiče lokalnih i globalnih trendova: hvala vam lepo za tu globalizaciju. Naša izvorna narodna muzika, naš etno, je naša kulturna baština i kao takva zavredjuje poštovanje.
Kafanska boemija je isčezla. Treba li da nestanu i porodična slavlja, pa da se skroz otudjimo i odljudimo? Loše je to, loše! MSP!

Корисников грб
CecaPolak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2620
Придружен: 11 Окт 2006, 21:19

Порукаод CecaPolak » 20 Сеп 2007, 13:28

Postoji slobodna volja...tj. sta cmo gledati i slusati a postoje i biblioteke. I uvek se mozes nadgradjivati ako se mentalno izolujes od razno raznih gluposti :mah
Ne daj se ni zivotu, ni smrti...
ovaj te zanese, ona odnese,
nema veceg zadovoljstva nego
prevariti ih oboje...
MOJA KNJIGA

Корисников грб
Excalibur&cuperak
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 83
Придружен: 18 Сеп 2007, 14:25
Место: France
Контакт:

Порукаод Excalibur&cuperak » 20 Сеп 2007, 15:38

mislim da vecina ljudi danas nema mogucnosti da se obrazuje kako se nekada moglo obrazovati. Da bi danas jedna cetveroclana porodica otisla u pozoriste treba joj prilicno mnogo para. Prva stvar je to sto mora biti fino odjevena, druga stvar je sto mora kupiti cetiri ulaznice a i pitanje je koliko je to udaljeno i da li mora jos i prevoz da plati (naravno ako nema auta). Znam dosta ljudi koji bi to stvarno zeljeli ali nemaju tih novcanih mogucnosti - naravno to je zalosno....
Istina je da se danas sve manje knjiga kupuje i cita - i to je zalosno, ali mislim da je internet tomu najveci krivac...
No kao sto je poznato danas sve prolazi sto je jeftino pa tako krenuvsi od muzike do novina (tj. trac novina koje su daleko jeftinije od nekih obrazovnih casopisa... :roll:
za ostalo i da ne govorim....
steta!

Корисников грб
Atahualpa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 476
Придружен: 19 Феб 2009, 08:02
Место: kojekude

Порукаод Atahualpa » 17 Јул 2010, 15:13

Veoma zanimljiva tema.

Složila bih se sa CecomPolak (ili CecaPolakinjom? :)) i, donekle sa Helgom.

A što se poslednjeg komentara tiče, ne mogu a da ne primetim: za odlazak u pozorište je dovoljno da budeš okupan i da je odeća na tebi čista. U Narodno pozorište ne bi valjalo otići u trenerkama i patikama, ali u mnoga druga (a naročito na predstave u Domovima kulture u unutrašnjosti) možeš i tako. Članarina u bibliotekama je prilično pristupačna i često možete izneti više od jedne knjige.

Internet je riznica knjiga, izmedju ostalog.
Noli turbare circulos meos!

Корисников грб
koen
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2640
Придружен: 11 Сеп 2005, 21:51
Место: more tišine

Порукаод koen » 17 Јул 2010, 16:45

Nisam siguran da se u Domove kulture u unutrašnjosti ide u trenerci i patikama na pozorišne predstave.
Ponosan sam na sebe što, zbog vremena u kome živim, nisam postao gnjida.

Корисников грб
Atahualpa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод Atahualpa » 17 Јул 2010, 21:04

Recimo da se i ne ide. Ali ukoliko roditelji dovedu decu tako obučenu, ne verujem da će zbog toga porodica biti sprečena da odgleda predstavu.

A opet, ako je roditeljima bitnije to što će dobiti par namrštenih noseva i podozrivih pogleda, od toga što će sa svojom decom gledati predstavu...hm...to je već drugi problem.

Ja mislim da je kultura dostupna svima koji imaju suštinsku potrebu za njom. Na sreću, ima mnogo načina da se ta potreba zadovolji - svako prema svojim mogućnostima. I ja imam čitav spisak svetskih muzeja koje bih da obidjem. Neke sam uspela, neke ću možda uspeti, a neke verovatno nikada neću videti.

Корисников грб
koen
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2640
Придружен: 11 Сеп 2005, 21:51
Место: more tišine

Порукаод koen » 18 Јул 2010, 17:05

Uz konstataciju da se sa prethodnim mogu složiti, ja sam samo reagovao na sledeću rečenicu

Atahualpa пише:U Narodno pozorište ne bi valjalo otići u trenerkama i patikama, ali u mnoga druga (a naročito na predstave u Domovima kulture u unutrašnjosti) možeš i tako.

koja mi se učinila malo podcenjivačkom za ''mnoga druga'' kao i Domove kulture širom Srbije. Ako sam pogrešio, izvinjavam se.
Ponosan sam na sebe što, zbog vremena u kome živim, nisam postao gnjida.

Корисников грб
Atahualpa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод Atahualpa » 19 Јул 2010, 09:34

Žao mi je što si moj komentar shvatio kao potcenjivanje drugih pozorišta i Domova kulture. Nikada mi ne bi palo na pamet da potcenim ili precenim pozorište po 'dress code'-u. To obično radim po repertoaru, glumačkom ansamblu, gostujućim rediteljima i sl.

Izvinjenje je uvaženo, mada nije bilo neophodno. Možda ja nisam precizno obrazložila svoj stav.

Pozdrav!

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 8573
Придружен: 02 Окт 2008, 17:29

Порукаод zara » 19 Јул 2010, 20:08

koen пише:Nisam siguran da se u Domove kulture u unutrašnjosti ide u trenerci i patikama na pozorišne predstave.

Unutrasnjost gaji veci kult u odnosu na pozoriste kao umetnost u odnosu na velegrad.
Rodjena sam u Beogradu ali zivim u Smed.Palanci i sva kulturoloska dogadjanja i pratim i ucestvujem u njima.
Nisam sigurna da sam ikada videla neku sugradjanku cak i na matine predstavi da je dosla u farmericama i patikama?!

Корисников грб
Atahualpa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод Atahualpa » 20 Јул 2010, 10:28

Draga Zaro,
bez želje da omalovažim pozorište u velikom gradu, malom gradu, seoskoj mesnoj zajednici ili u holu neke škole, rekla bih da ovde malo dolazi do zamene teza.

Postoje sugradjanke koje ni na pijacu ne bi otišle u farmerkama i patikama.
Postoje pozorišta u kojima se na pravila oblačenja posetilaca gleda kao na tešku snobovštinu.
Kult se ne gaji skupim toaletama, već isključivanjem mobilnog telefona, na primer. To je odlika pristojnog posetioca.

Ko je željan kulture i ko na kulturna zbivanja odlazi iz nasušne potrebe za kulturom, a ne da vidi i bude vidjen, teško da će se baviti time ko je šta obukao. Kad se pogase svetla u sali i osvetli samo pozornica, predstava počinje. Tada je zaista svejedno ko je šta obukao.

U Pozorištu na Slaviji sam gledala jednu od najboljih predstava u životu. Bilo je letnje doba. Bar polovina publike je bila u šorcevima i bermudama. Ali su bez greške reagovali na prefinjeni sarkazam u tekstu i glumačke bravure. Bili su i te kako svesna i pozorišno negovana publika.

Pre skoro dvadeset godina sam gledala sjajnu predstavu KPGT-a u Nišu. Publika je sedela na nekim improvizovanim skelama. Ko nije došao u farmerkama osećao se vrlo smešno i nepripadajuće. Predstava je bila odlična. Publika, takodje.

U manjim gradovima sam odgledala veliki broj predstava. Žene lokalnih funkcionera i bizMismena su tražile karte u prvom redu i iščašile vratove pokušavajući da dobace pogledom do pozornice koja im je bila u visini čela (predstave su najčešće bile u bioskopskim dvoranama). Bile su besprekorno obučene, sveže nafrizirane, mirišljave i zveckave. I pola predstave su provodile pričajući s prijateljicama, ili mobilnim telefonom. A iza njih je sedeo pristojan svet, gladan kulture, a i inače gladan. Bili su divna publika, ushićena i ozarena, sve sa farmerkama!

I da zaključim: posetilac pozorišne predstave se meri brojem pročitanih drama, ponašanjem u toku predstave, kulturom u glavi i srcu, a ne u haljini i kravati. Takav ljubitelj kulture se odriče haljine i cipela, a kupuje autobusku kartu da ode do grada u kome je dobra predstava.

I pravo da ti kažem, po toj preteranoj brizi o izgledu pri poseti nekom dogadjaju iz kulture, prilično precizno može da se odredi stepen potrebe za kulturom kod dotične osobe. Onaj kome je kultura utkana u život, tamo ide po svoju zavisničku dozu, jer mu je važna koliko i hleb i vazduh. I ne smeta mu niko ko je u farmerkama i patikama.

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 20 Јул 2010, 14:02

a naročito na predstave u Domovima kulture u unutrašnjosti) možeš i tako.

Znam da ti je "izletelo"i da si pogresno formulisala stav o tome.Ali...ja sam "svesno"objasnila [zivim i radim u unutrasnjosti ,jedna sala ima 250 mesta]da je to u ovom gradu vrlo moguce kao i u svakom gradu ali da ja nisam to primetila...jos.
Nema ljutnje,nije to ne znam sta i nisi ti bila uvredljiva.

Корисников грб
Atahualpa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод Atahualpa » 20 Јул 2010, 14:31

Stvarno nisam razumela poslednji komentar.

Na šta se odnosi "a naročito na predstave u Domovima kulture u unutrašnjosti) možeš i tako. "?

Ne razumem ni šta mi je to "izletelo", a ni to oko pogrešno formulisanog stava. Moj je stav takav i ja ga potkrepljujem argumentima na osnovu koga mi je stav izgradjen.

A o ljutnji nema govora. Zar zbog drugačijih stavova da se ljutim? Taman posla. :D Što šarenije mislili, i mišljenja razmenjivali - to bolje za sve nas.

Samo se ne slažem da garderoba može biti razlog da neko ne nahrani svoj duh. S tim se, lično, nikada neću složiti.

Pozdrav, Zaro!

:mah

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод zara » 20 Јул 2010, 16:37

A što se poslednjeg komentara tiče, ne mogu a da ne primetim: za odlazak u pozorište je dovoljno da budeš okupan i da je odeća na tebi čista. U Narodno pozorište ne bi valjalo otići u trenerkama i patikama, ali u mnoga druga (a naročito na predstave u Domovima kulture u unutrašnjosti) možeš i tako.

Verovatno sam mislila na ovo?
Ali necu vise o tome u pravu si...moze al ne mora !