Kako se postaje pisac

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1631
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод faraon » 03 Мај 2008, 22:03

Корисников грб
dragica zdralic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1519
Придружен: 01 Авг 2007, 14:29
Место: Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод dragica zdralic » 03 Мај 2008, 22:20

"...čudno je, kako nam malo treba da budemo srećni
a još čudnije kako nam baš to malo i nedostaje..."

Корисников грб
Ana Austrijska
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 7
Придружен: 02 Авг 2008, 13:22

Порукаод Ana Austrijska » 02 Авг 2008, 14:31

Umoran sam od velikih pjesnika i vjecitih pocetnika. Istinski pisac se radja i najcesce m o r a da pise. Jedinstvenost, nepojmljivost, nesagledivost njegovog stvaralackog bica. Pisanje je prokletstvo bas zato sto je moranje, i zato sto umjetnicki subjekt cesto predstavlja samo medij odredjen da bude glasnik, a zatim i anatemisani pojedinac u vremenu i prostoru. Zanat, izmedju ostalog, ali brojne su zanatlije ucaurene u lokalnom, osrednjem, naucenom,skolskom. O tom paroksizmu savrseno govori ovaj tekst Danila Kisa, svaka cast ucesniku koji je podsejacanjem na Kisa uglavnom odgovorio na pitanje. Ko je nekad vidio Djuru Damjanovica na ulicama Banjaluke taj zna ko je danas pjesnik,i sta je prokletstvo stvaranja.[/b]

Корисников грб
ZvezdarkaVracaric
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1148
Придружен: 05 Нов 2005, 15:20
Контакт:

Порукаод ZvezdarkaVracaric » 05 Авг 2008, 20:03

Корисников грб
Ana Austrijska
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~

Порукаод Ana Austrijska » 05 Авг 2008, 21:29

Корисников грб
Bilja
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 3
Придружен: 04 Авг 2008, 16:42

Порукаод Bilja » 05 Авг 2008, 21:59

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 06 Авг 2008, 11:19

Корисников грб
Ana Austrijska
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~

Порукаод Ana Austrijska » 06 Авг 2008, 12:51

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 07 Авг 2008, 18:11

Корисников грб
Alan_a
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 7077
Придружен: 25 Феб 2006, 19:15

Порукаод Alan_a » 30 Авг 2008, 10:35

na temu pisanja, nešto zanimljivo iz moje ovoletnje lektire:

Huan Hoze Miljas
Svet

Otac je uobrazio da je on bio prvi koji je u Španiji počeo da proizvodi električni skalpel, iako je, sasvim sigurno, preuzeo tu ideju iz neke strane publikacije. Sećamm ga se kako sedi nagnut nad stolom u radionici i zaseca komad juneće šnicle, uzbuđen preciznošću reza i načinom na koji čisti ranu od krvi. Nikada neću zaboraviti trenutak kad se okrenuo prema meni, dok sam ga posmatrao pomalo uplašeno, i izgovorio rečenicu koja će mi zauvek ostati u sećanju:
- Pogledaj, Huanho, zbrinjava ranu istog trenutka kad je otvara.
Dok ispisujem ove reči, nagnut nad stranice sveske, čini mi se da pomalo ličim na svog oca u trenucima kad je isprobavao električni skalpel, jer pisanje istovremeno otvara i zatvara naše rane.

-----

Slušaj, tata, ova moja hemijska olovka koristi me isto kao što su i tebe koristile tvoje sprave. Pišem u jednoj svesci na kockice. Pisanje je za mene kao manuelni rad. Svaka rečenica zatvara strujno kolo. Kada aktiviraš prekidač, rečenica mora da blesne. Kolo ne treba da bude lepo, već efikasno. Njegova lepota počiva u njegovoj efikasnosti.

-----

Zanimljivo, ali i za mene je značajno ono što napišem praznog stomaka. Ustajem rano, oko šest ujutro i odmah sedam za radni sto, a da pre toga ništa ne stavim u usta, i pišem do devet. Ono što za to vreme napišem, zaista je nešto moje, nešto što dugujem sebi. Ono što napišem posle doručka već je kontaminirano bedom prisilnog rada, zapovešću da se mora od nečega živeti. Moji romani koje najviše cenim, kao i moji najvredniji tekstovi za periodistiku, napisani su između šest i devet izjutra. U vreme posta.
"... Savrsen dan da krenem 'nemam pojma kuda' i da budem 'nemam pojma gde' i da zavrsim 'nemam pojma kako'..."

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 08 Сеп 2008, 01:20

... znavaki veliki pisac zna da je veliki onoliko koliko smo mi mali . Citalac i jeste to polje koje prima ili ne prima po-papiru posijano .Inat Mese Selimovica je ona stepenica do koje je morao doci da bi napisao to sto je htio u prvim djelima ali mu je izostrilo se tek u Dervisu .Postati pisac , znacilo bi ne raditi vise na tome nego pisati .
Pisac u vidu zanata je isto sto i kockar ,- napises ili ne !

Корисников грб
mirjana007
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2567
Придружен: 17 Мај 2008, 18:04
Место: kladovo

Порукаод mirjana007 » 08 Сеп 2008, 18:22

Piscom se postaje, kada pustiš da srce diktira, mozak piše, a ruka na kraju stavi tačku...
Još nisam susreo čovjeka od kojega se ne bi moglo nešto naučiti
( Alfred de Vigny)
http://xtratvision.forumxpress.net/forum.htm

maja...
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 8
Придружен: 12 Сеп 2008, 23:53
Контакт:

Порукаод maja... » 12 Сеп 2008, 23:59

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 885
Придружен: 05 Нов 2007, 01:02
Место: Mastricht-Brüssel
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 13 Сеп 2008, 09:56

Noc je kratko trajala,a nama je trebala najduza na svetu!

Корисников грб
Bojana B
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1366
Придружен: 20 Сеп 2008, 20:59

Порукаод Bojana B » 14 Окт 2008, 17:30