Kako se postaje pisac

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

Корисников грб
ZvezdarkaVracaric
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1148
Придружен: 05 Нов 2005, 15:20
Контакт:

Порукаод ZvezdarkaVracaric » 31 Јан 2008, 00:06

Корисников грб
Odisej
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 25
Придружен: 04 Јан 2008, 13:59
Место: Vukovar - Novi Sad
Контакт:

Порукаод Odisej » 31 Јан 2008, 02:01

Слика

Корисников грб
ZvezdarkaVracaric
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод ZvezdarkaVracaric » 31 Јан 2008, 15:24

Сад већ начињемо другу тему, али, питање се намеће:

Шта то уопште значи - "да ли смо за неког писца чули"?

Зар није важније - само дело?

А, онда, директније у вези с темом, (и "чувењем").

Да ли си ти, рецимо, "чуо" за такозвану "народну књижевност"?

Толико, за почетак.

(Сем тога, остајем и при тези да и неписмени чобанин може створити изузетно вредно дело. Већ и по томе што је, у одређеном смислу - почетни потенцијал сваког човека исти, уз оне неопходне услове раније наведене - таленат, машта, потреба за исказивањем...

Друга су ствар, наравно, и неки други услови)

Корисников грб
Odisej
~ clan ~
~ clan ~
Контакт:

Порукаод Odisej » 31 Јан 2008, 16:39

Ovde pričamo o tome kako postati dobar pisac. Ajde da se manemo Šopenhauera i njegove Erističke dijalektike te da ostanemo na tragu teme o kojoj se piše. Dakle, da bi neko postao dobar pisac mora napisati dobro delo. Ne mogu razdvojiti Ivu Andrića od njegovog romana Na Drini ćuprija i reći kako on nema veze sa time, tako da je apsolutno besmisleno i započeti razmišljanje u smeru odvajanja pisca od njegovog dela. Uz to ne pišemo o tome kako napisati dobro književno delo, već o tome kako postati dobar pisac.

Dovoditi mnogo stvari u pitanje je poželjno, ali onda ta pitanja nesmeju biti besmislena.

"да ли смо за неког писца чули"?

Ovo što si napisala ja apsolutno ne razumem. Ja tako nešto nisam rekao (ako zbog toga služe navodnici). Rekao sam kako nisam čuo za nepismenog čobana koji je napisao odlično književno delo. Ako neko takav postoji samo mi navedi ko je taj!? Možda je i postojao neki čoban (ali verovatno nije bio nepismen ako je znao da piše) koji je napisao nešto, ali ako se o njemu i njegovom delu ništa ne zna te on zbog toga nije relevantan niti može biti predmet diskusije. Razgovaramo samo o onima za koje znamo da su pisci. Dakle, ako i dalje smatraš da neki čoban, ovoga puta pismen, može da stvori dobro književno delo (ne pričam o bezveznom piskaranju) samo mi navedi njegovo ime.

Niko ne može nešto da stvori ex nihilo

P.S.
Ne, ne znam šta je i nikada nisam čuo za takozvanu "narodnu književnost".

P.P.S.
Kažeš kako svi ljudi imaju jednak početni potencijal, a onda navodiš talenat. Čovek se sa talentom rađa, on ga ne usvaja. Neko je talentovan za prirodne nauke, neko za društvene, a neko za sport. Svako je talentovan za nešto (malo je onih koji nisu talentovani baš nizašta, a možda ih i nema). Logičkim zaključivanjem dolazimo do toga da ljudi ustvari NEMAJU jednak početni potencijal.
Слика

Корисников грб
ZvezdarkaVracaric
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод ZvezdarkaVracaric » 31 Јан 2008, 20:57

Корисников грб
ZvezdarkaVracaric
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод ZvezdarkaVracaric » 31 Јан 2008, 21:00

Корисников грб
CecaPolak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2620
Придружен: 11 Окт 2006, 21:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод CecaPolak » 31 Јан 2008, 21:21

Izvinite sto se mesam ali mislim da osim talenta i poznavanja slova i materije ne mora imati nisto drugo...
Ne daj se ni zivotu, ni smrti...
ovaj te zanese, ona odnese,
nema veceg zadovoljstva nego
prevariti ih oboje...

Корисников грб
ZvezdarkaVracaric
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод ZvezdarkaVracaric » 01 Феб 2008, 01:33

Корисников грб
Odisej
~ clan ~
~ clan ~
Контакт:

Порукаод Odisej » 01 Феб 2008, 04:14

Zvezdarka, Šopenhauera sam pomenuo jer u nedostatku argumenata potežeš za njegovom erističkom dijalektikom. Nova pitanja, nove teze itd. Nećemo previše širiti diskusiju jer to onda ne vodi nikuda.

Napisati dobro delo i biti dobar pisac nije isto. Samo jedno kvalitetno delo napisano iz pera jednog pisca ne čini ga dobrim. Da bi neko bio dobar pisac mora iza sebe imati nekoliko dobrih dela. Razlika je ogromna. Ako pročitaš nekoliko književnih dela jednog pisca možeš doći do tog zaključkada je sva ta dela napisao baš taj pisac. Dakle, svaki pisac je utkao deo sebe u svoje delo.

Što se tiče čobana, raspravu možemo nastaviti tek kada mi kažeš ime nekog velikog čobana-pisca. Biću strpljiv i čekaću, ali rasprava ne ide dalje. Stoga dobar pisac može biti samo obrazovan ili načitan pisac. Čobani svakako da ne dolaze u obzir. ;)

Što se tiče ovog poslednjeg, ljudkog potencijala, pročitao sam rečenicu bar dvadesetak puta i svaki puta sam došao do istog zaključka. Ako se čovek rađa sa određenim talentom ne možemo nikako reći da je ljudski potencijal u startu isti. Ako se dva čoveka takmiče u trčanju gde jedan već u start ima određenu prednost, oni nikako nisu u ravnopravnom položaju i nemaju isti početni potencijal. Jedan je ipak bliže cilju za određenu dužinu. Možda si ti zaista želela reći tako, ali se ipak nisi tako izrazila.

Mada ja nisam čuo za takozvanu "narodnu književnost", ti o njoj još manje znaš. Bez ljutnje! :)))

P.S.
Čitavu ovu diskusiju promatraj i sa jednom dozom humora kako me ne bi doživljavala kao bukvalistu.
Слика

Корисников грб
Odisej
~ clan ~
~ clan ~
Контакт:

Порукаод Odisej » 01 Феб 2008, 04:28

Ceco mislim kako nisi sasvim upravu.

Zamisli kada bi došao jedan programer i počneo praviti neki program za kompjuter sa procesorom 486 ne znajući kako postoji izvestan napredak u računarskoj tehnici i procesor Pentijum četvrte generacije.

Slično je i u književnosti. Neko ko nema uvid u književno stvaranje može nešto napisati smatrajući kako je uradio izvrsnu stvar, a tako nešto već postoji. Stoga je danas više nego ikada u književnom stvaralaštvu potrebno jedno široko književno obrazovanje, a ono se može steći samo marljivim radom i strpljivim čitanjem.
Слика

Корисников грб
ZvezdarkaVracaric
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод ZvezdarkaVracaric » 01 Феб 2008, 15:44

Корисников грб
ZvezdarkaVracaric
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод ZvezdarkaVracaric » 01 Феб 2008, 15:51

Корисников грб
CecaPolak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод CecaPolak » 01 Феб 2008, 20:29

prevariti ih oboje...

Корисников грб
CecaPolak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод CecaPolak » 01 Феб 2008, 20:31

prevariti ih oboje...

Корисников грб
ZvezdarkaVracaric
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Контакт:

Порукаод ZvezdarkaVracaric » 01 Феб 2008, 20:50