Kako se postaje pisac

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Поруке: 1661
Придружен: 23 Јан 2008, 17:28
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод anaatanas » 25 Мар 2011, 19:09

Pisac je iskren i prema sebi i prema drugima. Kada napiše da je pronašao znak na putu, zaista ga je pronašao, na trotoaru u Beogradu, ili u mračnom kraju Budimpešte, ili bilo gde drugde. Pisac ne imitira druge pisce, već svoje iskustvo iznosi u svom stilu.
Pisac ima svest o sebi i uvek je pokazuje, od početka do kraja, ne samo kada je isprovociran. To se zove doslednost.
Pisac se ne krije, pisac se pokazuje.
Pisac voli svoje knjige, uživa u njima, može da se distancira od njih i pusti ih u život, može da ih gleda objektivno, ali ne citira sam sebe.
www.anaatanaskovic.com
SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 26 Мар 2011, 21:29

Kada pisac uđe u polje informacija koje ga zanima, znakovi sami dolaze. To nije izmislio Koeljo, on je samo to formulisao, ali postojalo je to "čudo" i pre njega. Dakle, u piščevoj duši se rađa ideja, koju on svim srcem prati i piše, ponekad, krvavim prstima, ponekad uz vrisak...Onda mu polje informacija bude otvoreno i široko...
Inače, dobih upravo jedan mejl sa kojim se slažem... I on sam bi se mogao protumačiti kao znak, ali da ne budem suviše lična. Mislim da je dobar za ovu temu:
"IZ MOG ISKUSTVA NAJLOSIJA OSBINA PISCA JE STIDLJIVOST NAD SOPSTVENOM RECI"
Z.J.
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1618
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11

Порукаод faraon » 22 Мај 2011, 12:44

..."IZ MOG ISKUSTVA NAJLOSIJA OSBINA PISCA JE STIDLJIVOST NAD SOPSTVENOM RECI"
Z.J.

...istine se moraju,- poštovati i onda kad dolaze sa polja koja gaje drugačije cvijeće...

...tačno je da stid često uskrati snagu ili je zaustavi ne dajući joj snagu ispoljavanja i ne razmišljajući da je bila samo nagovještaj,- lavine...

P.S.
...jaka riječ ili izraz su dobro koje svako mora usvajati bez obzira na prolaznosti svih vrsta...

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 24 Мај 2011, 13:18

1. kad stoički i mudro prihvataš osnovane kritike
2. kad dobiješ ovakvo mišljenje čitaoca:
"Gledala sam malo pre tvoj sajt i odusevila si me prvim tekstom koji sam otvorila da procitam. To je tekst o Mileni Pavlovic Barili. Ne samo sto izuzetno pises, umetnicki leprsavo,toplo i sanjalacki, vec je sledeca recenica do mene stigla u neverovatnom trenutku. I samo nesto da dodam...susrecem se sa dosta komentara, kad kazem da je nesto napisano leprsavo i poletno, ljudi to izjednacavaju sa povrsnoscu. Nije tako! Odlika laznih intelektualaca je misljenje da je visokoumno samo ono sto je napisano tako da je "plebsu" nerazumljivo. Dovoljno su nejasni udzbenici. Meni je vredno samo ono sto moze da mi izazove emocije i prenese me u drugi svet. Ono sto u meni budi osecanja poput pene, nezna i neuhvatljiva, koja se rasprse i nestanu kad pokusas da ih recima objasnis. Mozda bi "ushicenost" bila najadekvatnija. Upravo takav je tvoj tekst koji sam procitala."
3. kad voliš život i živiš ga punim plućima, kako bi mogao kasnije i da pišeš
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 25 Мај 2011, 21:47

Fantastično! Upravo gledam Miomira Petrovića u emisiji Biljane Vilimon! Inače mislim da je on dobar, jak, samosvestan srpski muški pisac, a sada me je još više oduševio!
Parafraziraću (cela je emisija sjajna, izdvojiću ovo), rekao je da se bez uverenja da je ono što pišemo najbolje na svetu ne ulazi u ring književnosti.

Pisac ima odličan stav, želju, angažovanost, samosvest...
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 04 Јан 2012, 15:41

...postovana A.A.
...da li muski pise Doris Lesing u 'Zlatnoj bezenci'...
...da li imamo samosvjesne i tudjosvjesne pisce...
...da li bi mogla malo vise o ovoj 'muskoj' i 'zenskoj' struji u pisanju izreci malo vise jer sam i sam slicne 'muke' imao sa Kolibinim autorom, pa bih volio Tvoje ( SNATRAM TE PRIJATELJICOM) podrobnije osvjetljenje i onako kao autorka cijenjenih knjiga da udjes u sve to a ne 'profesorski'...

Hvala i sve najljepse zelje,
Faraonn

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 04 Јан 2012, 15:43

...oprostite...
-treba,-'Zlatnoj beleznici'....

Корисников грб
flying joymaker
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 8
Придружен: 15 Јан 2012, 14:25
Место: solothurn- ch
Контакт:

Порукаод flying joymaker » 18 Јан 2012, 10:37

Skoro sam procitao na ozbiljnom sajtu (ww.42erAutoren.de) da u Nemackoj ima milion pisaca.

Ex-Yu bi ih mogla imati 25 miliona, u tom smislu da svako napise porodicnu hroniku "iz svog ugla" i - gotovo.
Dakle mnogi ljudi napisu textova za jednu knjigu i pocnu se ubrajati u pisce.

medjutim, pisac je onaj koji kaze nesto zabavno ili poucno na osnovi (svog) sistema vidjenja sveta (shvatanja Univerzuma i smisla coveka u njemu; svemu).

naravno da filozofski sistem ne mora (i ne moze) biti izlozen koroz jedan text, a uopste nije ni obavezno da bude izlozen kroz textove autora, ali je pisac sa sistemom originalan, tj koristan, a nije lopov ili preradjivac tudjih prica i shvatanja; kao cuveni P. C, koji sa ukradenom pricom brace Grimm prolazi samo zato sto milioni (preko 30) citalaca njegovog romana ne znaju sta su braca Grimm sve napisala, ili se odusevljavaju ezoterijom od pabiraka najjeftinijih (dakle umno najnezahtevnijih) "sistema".
Ako neko zeli da bude citan kao pisac "paralelnih svetova", "prodavca dusa" i kojekakva drugih baljezganja, onda mora samo biti pokvaren covek i pisati nesto sto masa citalaca moze progutati, umesto da napise nesto sto masu citalaca moze podstaci na razmisljanje i podici na nivou ucenosti .
Ali da Coelho, Benedikt i njima slicni imaju svoje sisteme, u njih bi uklapili svoje price, tj. na njima bi pripovedali; i bili opste korisni. Ovako ostaju korisni samo sebi; nesposobni da shvate koliko su stetni.

Dakle, da bih nekom objasnio kako da postane pisac mora mi prvo reci u ciju korist to zeli.
A sve se svodi na to da onaj koji zaista nesto zna to da ljudima na bilo koji nacin. I nema nezdravu potrebu biti pisac po svaku cenu.

fjm
moguce je sve sto nije nemoguce

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20436
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 23 Нов 2012, 08:56

Kod nas ima 20% nepismenih...
ostali su pisci...

Fale nam čitaoci. Ne znam da imamo toliko čitalaca koliko imamo bestselera...

Корисников грб
pesma
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 9
Придружен: 24 Феб 2013, 18:12

Порукаод pesma » 24 Феб 2013, 18:48

Sky Seeker пише:Kod nas ima 20% nepismenih...
ostali su pisci...

Fale nam čitaoci. Ne znam da imamo toliko čitalaca koliko imamo bestselera...

:mah

Zanimljiv komentar! I potpuno tačan.

A možda nam fali zanimljivog štiva, nečega što bi probudilo uspavane ljude, navikle na klasike i sve već viđeno, tako da.... Dosadno je čitati tako mnogo pisaca koji kopiraju jedni druge, i onda se sve svede na onu ''Čitaću Dostojevskog ponovo, on je ionako već sve rekao, a ovi novi pisci ga smo kopiraju.''

Ponekada ne valja ni puno čitati, ako želiš biti autentičan i bar donekle orginalan. Treba živeti reči koje se pišu, to je putokaz, rekla bih, iz života koji se živi punim plučima može da izađe dobar pisac koji živi od danas za danas, tako piše, tako čita, tako diše. Ume da oseti puninu života i da je podeli sa drugima rečima.

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1230
Придружен: 13 Дец 2005, 21:35

Порукаод sensej » 27 Окт 2014, 21:12

...ne smijem da te kritikujem
jer si ,- P e s m a ...