Kako se postaje pisac

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1622
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11

Порукаод faraon » 21 Окт 2010, 01:45

Miodrag L. пише:
faraon пише:Od uvijek sam bio protiv Miljkoviceve : " ... jedan nesretan covjek ne moze biti pjesnik ."

Nisam upoznao jos nijednog srecnog pjesnika

...ako je pjesnik , moj Prijatelju, samim time je i, jedna velika Nesreca...

...naigrao se naplakao
pljusak proletnji
umirio se bure let
dodija mi s tobom
o,Sergej Jesenjin
da gledam ovaj svet..."

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Поруке: 1661
Придружен: 23 Јан 2008, 17:28
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод anaatanas » 03 Нов 2010, 22:03

Nema tu recepta, načina ili nečeg sličnog. Svako ko mora da piše, on će pisati, a svako ko je kvalitetan, isplivaće već nekako u sred književnog okeana.
www.anaatanaskovic.com
SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20435
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 04 Нов 2010, 09:10

Danas je mnogo lakše postati pevač nego pisac.
Svako ko nauči da vrišti, ciči, pišti... snimi CD.
A mnogi koji baš znaju da pišu jako teško dođu do knjige.
Pisac je danas težak fizički rad, skoro kao rudarski...
:mah :mah :mah :mah

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 21 Дец 2010, 12:59

Ako neko silno, silno, silno želi, postaće pisac. E, sada, knjiga ima svoj život...Situacija u izdavaštvu jeste naopaka, ali trebalo bi se nadati da će kvalitet knjige nekako isplivati. Naravno, ako se nema sredstava za neki eksterni marketing (što je razumljivo, ni ja ga nemam), mora se pristupiti suptilnom, suptilnom, suptilnom marketingu. Tiha voda breg roni.
Ja sada pišem četvrtu, ali ne razmišljam mnogo šta će i kako biti sa njom. Važno je pisati.
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 05 Јан 2011, 01:55

...pisac kad postane zanatlija tada prestaje knjiga da živi i ram je njeno ,- p r e b i v a l i s t e ...

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 07 Јан 2011, 22:55

I još nešto - pisac se postaje kada se piše jednostavno, jasno i konkretno, a ne izigravajući umetnost besmislenim komplikacijama i kvazi stilom.
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2974
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Контакт:

Ispovest kao metod

Порукаод Viktorija Vi » 14 Јан 2011, 19:24

PISCIMA ISPOVESTI, DNEVNIKA, MEMOARA I AUTOBIOGRAFIJA

Čovek pokolje porodicu, njih sedmoro na broju. Zatim o tome napiše knjigu. Porodicu zakopamo, knjigu čitamo. Ako je, zahvaljujući nepismenosti ili neshvatanju vremena, ipak ne napiše, naći će se već neki novinar ili književnik. Pri tome nas iskreno zaprepašćuje izvesna neblagodarnost unesrećenih prema onome što ih je u crno zavio. Ta, zar senka njegove slave ne pada pomalo i na njih?

Juda je prodao Hrista, potom se raskajao. Ja pišem knjigu u kojoj objašnjavam njegovu tragediju. Razapet je, međutim bio Hristos.

Skretničar zaboravi na skretnicu – žrtava trideset. Ali to je bezličan broj. Jedina ličnost u toj katastrofi je – onaj koji je zaboravio. I ceo se naš posao sastoji u tome da dokučimo zašto?

Jedni su smatrali da Staljin nije bio u pravu. Zato su kažnjeni. Drugi su smatrali da je bio u pravu, zatim su napisali memoare u kojima su časno priznali da nisu bili u pravu. Za to su nagrađeni. Osim toga, ta ispovest je, dovraga, tako lepo sročena da se vi prosto postidite što ste bili u pravu pre njih.

Znate li vi, možda, nešto o udovi koju je ubio Raskoljnikov? Ja ne znam ništa. O Raskoljnikovu znam sve, o starici ništa. Poznate su nam sve osobine, navike jednog Landrija, a znamo li nešto o njegovim ženama? Ne verujem da smo sigurni ni u njihov broj. O Neronu znamo više nego o vlastitom ocu, za hrišćane koje je bacao lavovima znamo samo da ih je bilo – mnogo.

Izdate najboljeg prijatelja. Vi ste junak te žalosne priče. Prijatelj je samo povod. Ako ste oštroumni i sledite duh vremena napisaćete o tome ispovest.
Pošto ste već rđavi, postaćete još i poznati. (Čemu, najzad, služi biti dripac u potaji?) To će vam stvoriti nove prijatelje kojima ćete nadoknaditi izgubljenog.

Možete varati, lagati, obmanjivati, samo kad budete uhvatili malo vremena objasnite vaš sistem, recite nam niste li možda imali kakvih neprilika sa savešću. Dobro je imati ih, ne razume se takve da vas u nepodopštinama ometu, nego tek toliko da vam ove ne polaze za rukom baš sasvim olako. Grehove vaše to će snabdeti dušom nad kojom ćemo, dobar vam stojim, gorko plakati. Jer, ima li išta nepravednije od okolnosti koje prinuđuju čoveka da unesrećuje bližnje. Sami bližnji su sporedni. Oni nemaju dušu. Oni su tu samo da se ispolji vaša.

Možete pomalo i ubijati, pod uslovom da nam, kad sredite utiske, potanko opišete kako ste to izveli. Nije na odmet da nam date i neki dobar razlog. Njih ima na pretek gde god se obrnete, a vaš će čin posredstvom razloga postati životan.

Možete biti u zabludi koja će vaš narod dovesti do propasti, samo se na vreme pokajte, pokažite onako iz sveg srca da ste omanuli, eto desilo se, ispovedite se po mogućstvu u obliku višetomnih memoara, sa priloženim dokumentima, biranim rečnikom nam ispričajte kako se to sve slučilo (ako već ne mogu da vas čitaju žrtve vaše omaške, biće to dobra lektira za njihovu decu). Jer, najzad, ta nesrećna omaška, koja najčešće samo ističe vaš idealizam, to je vaša lična tragedija. Vama je najteže, i treba vas žaliti. (Vas nam je i najžalije.) Osim toga vi ste tako časni, tako iskreni, tako srčani. Vaša otvorenost je besprimerna moralna kuraž. Gotovo nam je krivo što niste malo više grešili, da bi se vaša plemenita istinoljubivost ispoljila sa još većom silinom.

Možete biti nekrofil, obijač sefova, razbijač glava, ubijač duša, dostavljač, varalica, najmljeni ubica, makro, tiranin, izdajnik, sadist, krijumčar droga, ucenjivač, seksualni manijak, ukratko sve što vam drago i što najbolje odgovara vašem pogledu na svet, samo nemojte, za ime sveta zaboraviti da to jednom stavite na hartiju. Predlažem vam da izjavite kako je ovaj kurvinski svet bio svirep i pokvaren prema vama, te da niste imali drugog izbora osim da od njega budete i svirepiji i pokvareniji, već prema tome koju nam vrstu zla ispovedate.

U stvari, ne shvatate ovo sasvim doslovno: budite rđavi, ako već morate, samo, kumim vas bogom, ne pravite od toga ni knjige ni doktrine.

Ako baš morate da se ispovedate – eno vam crkva!

Borislav Pekić
(KNJIŽEVNE NOVINE, FEBRUAR, 1969)

(ISPOVEST KAO METOD, Iz "Odabranih dela Borislava Pekića", tom 12, Beograd, Partizanska knjiga, 1984, str. (309-311) Copyright © Borislav Pekić)

Preuzeto sa:www.borislavpekic.com/2011/01/ispovest-kao-metod.html

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20435
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 15 Јан 2011, 09:12

Genijalni Pekić.
Uvek u pravu, uvek na licu mesta, uvek aktuelan...

Корисников грб
Miodrag L.
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 166
Придружен: 30 Јун 2005, 18:35
Место: Svajcarska
Контакт:

Порукаод Miodrag L. » 15 Јан 2011, 15:24

Genijalan,
na zalost u srpskoj politici upotrijebljen pa odgurnut, mozda je zgob toga umro. Kako bi bilo da procitamo knjigu koju bi napisao Dragoljub Micunovic (posto Djindjic ne moze da pise) kako su upotrijebili Pekica?
Nepoznavanje samog sebe je opasno po zivot

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 12 Феб 2011, 09:54

Bilo mi je zanimljvo, to je jedna nova uloga za mene, da na jednom drugom forumu odgovaram na pitanja mladim devojkama, koje su još u osnovnoj školi, kako se postaje pisac...
Vlada uvreženo mišljenje da je potrebno završiti književnost. To ne mora da znači. Ja sam završila studije engleske književnosti, i postala pisac, ali postala bih i da nisam studirala to. Mnogi naši najveći pisci nisu studirali književnost.
Pisac se postaje tako što moraš da pišeš, bez obzira na sve.
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 04 Мар 2011, 00:17

...kad se sukobe pisac i pjesnik,ostaje čist papir i pisac odmahne glavom, možda s pravom ali pjesnik je silueta djelovanja i ostvaruje se kad pjesma se kraju bliži dok pisac voli da se često vrati početku,prvom napisanom redku....a, pjesnik je sretan kad napiše zadnje slovo ,- poslednjem redku...

To, kako se postaje Pisac...možda će neki neuspio pisac napisati to, skraćeno u 100 lekcija...

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 05 Мар 2011, 23:48

Kako se postaje pisac se teško može naučiti...Ali, kada se postaje pisac?

Možda nakon komentara čitalaca...Ja sam večeras dobila na već spomenutom drugom forumu ovaj komentar, koji je uspeo da izbriše sve ružne stvari, ne samo od danas, već od dugo, dugo vremena. Još uvek ne mogu da se smirim od pozitivne ustreptalosti i od hrabrosti koju mi je ovaj komentar dao.

A on glasi ovako:

"Polica "Srpska proza" u Gradskoj biblioteci. Zagnjurena sam medju rafove u potrazi za novim blagom, za otkrivanjem novih svetova. Crvena knjiga, potpisana aristokratskim prezimenom, jednostavnim imenom i neobicnim, primamljivim naslovom privlaci mi paznju. "Duet dusa". Prelazim brzim pogledom preko stranica. Uzimam. Pet je sati posle podne. Privlaci me stil kojim je napisana. Jednostavan. Sasvim dovoljan da me zadrzi, opije i osamuti. Sestra dolazi. Odlazi. Dolazi. Ne cujem je. Udubljena sedim nepomicno, zaboravila sam da postoji vreme. Prosla je ponoc, rekla bih po obasjanoscu sobe mesecinom. Ne prekidam. Prepoznajem li ja ovde sebe? Ucim li iz Njenih knjiga, nesvesno? Duet dusa. Rastuzila sam se kada sam procitala poslednju stranu. Kraj. Za mene pocetak razmisljanja. O zivotu, ljubavi, vernosti, patnji, preispitivanju. Ova knjiga ce jos dugo, dugo biti u mojim mislima. Odavno nisam citala slicno. Tako jednostavno, a neopisivo mudro i istinito. Znam da cu joj se cesto vracati.
Hvala Ti, Ana, sto si nam podarila ovu lepotu! Nastavi da pises! Jedva cekam da procitam i ostale knjige. Ova me je zasigurno ucinila bogatijom. Hvala Ti, od srca!"
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 10 Мар 2011, 13:37

Pisac se postaje kada nepoznati ljudi čitaju tvoje knjige, a ne samo prijatelji i poznanici, kada tvoje knjige dobiju sopstveni život, kada otrpiš i kritiku (recimo, od ljudi koji nisu religiozni pa ti kažu da ti je poslednja knjiga slabija od druge, koja je emotivno najjača, ili ti kažu bilo koju drugu iskrenu kritiku), pisac postaješ kada te nepoznati ljudi citiraju, kada nepoznati ljudi čitaju tvoju knjigu u prevozu, i naročito kada otrpiš bezobrazna i neargumentovana karakterisanja i pretvoriš ih u svoju prozu, na kojoj već radiš.
Nema moćnijeg osećaja od tog - pretvoriti zlobu u koristan tekst.
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 19 Мар 2011, 12:34

I onda kada NA putu nalazite znakove koje šalje Nebo, povezane sa temom o kojoj pišete...
I kada se ceo svet divno "zaveri", pa vam nesvesno pomaže...I kada žele da vam probodu srce, i kada žele da vas ponize, pisac ste onda kada njihov otrov, kao alhemičar, pretvorite u zlatan tekst...Pisac ste onda kada se ta "zavera" koja se stvori oko knjige na kojoj radite toliko ljubavno proširi da svi na neki način govore o njoj i pomažu vam.
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
veragajic
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 563
Придружен: 14 Јан 2011, 00:50
Место: SABAC

Порукаод veragajic » 24 Мар 2011, 10:13

Pisac se radja,a zanat se uči.Onu božansku iskru samo nebo retkima slije u dušu.Mnogi imaju zanat u ruci ali nisu pisci i mnogi danas izdaju knjige ali nemaju kvalitet.Prave pisce iskristališe vreme.Njihovo je samo da pišu.O čitanosti,tiražima,komentarima i kvalitetu neka brinu statističari,kritičari i čitaoci.Pravi pisac,svestan svojih kvaliteta, ne gubi dragoceno vreme na takve trivijalnosti,njegova reč je previše dragocena.
TESNO MI JE POLJE ZA BESKRAJ MOJE DUSE