Kako se postaje pisac

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1612
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11

Порукаод faraon » 13 Апр 2009, 16:36

...kad se zavrsi napisano postajes Pisac, ili zelio si pisac da budes ?!

Корисников грб
ruke
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 678
Придружен: 11 Апр 2007, 23:41

Порукаод ruke » 13 Апр 2009, 17:21

Dobra je ova lekcija o ušima :D
Hvala Alan_a!
boje se ne boje

Корисников грб
Mirakulica
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 864
Придружен: 23 Мај 2006, 22:24
Место: negdje i nigdje
Контакт:

Порукаод Mirakulica » 13 Апр 2009, 17:53

Imam fotokopiranu knjigu"Kreativno pisanje" autorice Diane Doubtfire. A ko zna možda mi pomogne mada ću svakako dosta toga odavde pejstati u word.

Корисников грб
Atahualpa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 476
Придружен: 19 Феб 2009, 08:02
Место: kojekude

Порукаод Atahualpa » 01 Сеп 2009, 22:18

Tek sada pronadjoh ovu temu (što je kompliment "Tvorcu grada" - grad je toliki da ga je teško sagledati).

Ići u školu za pisce... Čitati uputstva kako se postaje pisac... Hm... To me pomalo podseća na dane pred moj porodjaj. Besomučno sam čitala sve što mi je padalo pod ruku o nezi deteta, o vaspitavanju, o materinstvu, roditeljstvu... A kada sam rodila moju ćerku sve sam te knjige pobacala jer sam shvatila da ću biti najbolja majka ako radim po osećaju. I rekla bih da, na osnovu ovih 13 godina koliko sam majka, nisam pogrešno postupila kad sam se odlučila za "svoj osećaj".

I pisanje je radjanje, na neki način. Nekome donosi neizmernu radost, neko se pišući opušta, a neko prolazi kroz "pakao porodjajnih muka". Mislim da se pisci u tome ne razlikuju od ostalih umetnika. Bilo je slikara koje je umetnost odvela u ludilo (ili ih je ludilo odvelo u umetnost?). Bilo je onih koji su se zatvarali i nije bilo moguće ući u njihov svet dok su stvarali. Neki veliki kompozitori su bili na ivici samoubistva dok su komponovali, drugi su to, pak, radili u salonskoj atmosferi neobaveznog druženja.

Ali, da se vratim piscima. Po mom mišljenju, krajnje nemerodavnom, neka naročita pismenost nije neophodna. Pa moraju i lektori od nečega živeti, zar ne? Medjutim, neophodan je čist, linearan tok misli, koherentnost ideja i dobra verbalizacija misli. Mislim da je to baš neophodno. Zatim, potreban je talenat (ne onaj koji "ima" Isidora Bjelica, pa i meni mnogo simpatičnija Mirjana Bobić-Mojsilović) već istinski talenat za pisanje. Onda, važan je i poriv. Sve prethodno navedeno je nebitno ako pisac ne oseća neutaživu glad za pisanjem.

Medjutim, ni to nije dovoljno. Pisac mora biti radoznao. Mora da ima veće oči i veće uši od ostalih. Mora da ima želju da se osami, i da natenane "vari" ono što je video i čuo (i tako stalno). Mora da se odrekne nekih stvari da bi imao dovoljno vremena za razmišljanje. Mora da ima omiljenu tačku na plafonu. Potreba za razmišljanjem o stvarima koje bi mnogima bile smešne, njemu mora biti nasušna. Potpuno ugradjena u život. Valjalo bi i da se obračuna s predrasudama, jer one sputavaju misli.

Biće da ima i još nešto što bi se ovome moglo dodati, ali trenutno ne mogu da se setim.

E, kada je sve ovo ispunjeno, ostaje i taj mali, i zaista ne previše bitan, "zanatski" deo. Da nauči (ili sam smisli) kako da ne objašnjava budućem čitaocu šta je hteo da kaže, nego neka ovaj pročita pa neka sam otkrije. Kako da izgradi likove, kako da razgrana priču, kako da od "Bili neki lik i njegova riba, muvali se nešto, al' im se matorci baš nešto i nisu mirisali, pa im kao branili da se ušeme, a oni uzmu pa se ubiju" napravi "Romea i Juliju".

Eto, ja mislim da se tako postaje pisac.
Noli turbare circulos meos!

Ravens Daughter

Порукаод Ravens Daughter » 21 Окт 2009, 07:54

Svaka čast! :mah

Корисников грб
Atahualpa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод Atahualpa » 21 Окт 2009, 14:22

Hvala :)===0 :mah

Orion
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 5
Придружен: 06 Нов 2009, 17:15

Порукаод Orion » 06 Нов 2009, 22:28

Zaista sam sa zanimanjem citao postove na ovu temu, izuzetno su interesantni.
Mislim da ne postoji neki recept kako se postaje pisac, ali svakako ima nekih elemenata koji taj proces ubrzavaju i olaksavaju. Pre svega, mislim da je pisanje unutrasnja potreba, i to duboka, da ono mora zaista istinski da se voli. Ako neko krene iz interesa, kalkulacije, tipa da pise zato sto ce mu to obezbediti ugodan i lagan zivot, mislim da je u startu otpisan.
Uspeh i slava mogu doci kasnije, ali ako se krene iz tih motiva, mrka kapa. Svakako je bitna kreativnost i masta. Neko je spomenuo obrazovanje, i mislim da je u pravu. Obrazovani ljudi, nacitani ljudi, jednostavno su ljudi koji imaju sire vidike i lakse mogu da se upuste u pisanje od drugih. To ne mora u svakom pojedinacnom slucaju biti tako, ali svakako jeste velika startna prednost.
Neophodan je i taj zanatski deo, brusenje talenta. I najbolji matematicari vezbaju, i najbolji sportisti treniraju, i vrhunski strucnjaci svih profila provode sate i sate usavrsavajuci se. Tako i pisci, neophodna je vezba i stalno usavrsavanje.

Ja sam u principu citaoc, pisem pomalo vise za svoju dusu i ponesto okacim na neki sajt, Znam da treba mnogo, mnogo truda da se napise nesto kvalitetno. Nije to bas tako jednostavno, inace bi svi pisali, sigurno je lepse pisati nego rintati 8-10 sati dnevno kod namrgodjenih sefova :-D . Naravno, potrebna je i vera u sebe. Onaj ko zeli postati pisac, mora umeti otrpiti lose trenutke- odbijanja izdavaca, kritike koje znaju biti ponizavajuce itd. Treba izvuci pouke iz gresaka, ali se ne obeshrabriti.. i najveci su pisci nekad bili pocetnici, i oni su imali teske i ponizavajuce trenutke.

Bitno je i zivotno iskustvo. Neko sa dvadeset godina moze napisati biser, ali opet mislim da je neko zrelije doba startna prednost. Citao sam skoro price jednog momka na netu, mlad je i odlicno pise. Nekoliko prica mu je odlicno. A onda je napisao pricu o ratu, i ta mi je prica bila slaba. Neuverljiva. Lose je preneo emocije, i realnost ponasanja ljudi u takvom okruzenju. Meni koji sam bio u ratu i vojsci, prosto je paralo oci. Znaci, mora se paziti sta su sopstvene granice. Ne mogu ja pisati o fizici, jer nemam blage veze, svako malo naucno potkovaniji ce me ispljuvati.
Dakle, bitno je i zivotno iskustvo. Prica mora imati logicku celinu, pocetak- sredina-kraj, izgradjene likove.

Ono sto mene zanima, vi koji pisete, odakle crpite ideje ? Meni se jednom desilo da sam napisao pricu na osnovu sna, zaista sam to sanjao. Zasad nisam pisao nista duze od kratkih prica, u stvari jesam davno roman od sto i nesto strana, al nije ugledao svetlost dana, bio je katastrofalno los :-D .

Корисников грб
marabu
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 411
Придружен: 19 Феб 2010, 08:33
Место: sever, pa malo na istok
Контакт:

Порукаод marabu » 19 Феб 2010, 23:42

Moglo bi se pisati o pisanju kada bismo znali koliko pišemo o sebi, a koliko iz nas isijava ono pročitano.Kažu da pisanje nije autobiografija. Od kvaziautobiografije vas zaboli glava. Od stalnih veza sa pročitanim možete izgubiti istu...Dakle, pisanje šta je? Ako sanjam i pišem? Ako pišem i brišem? Zbunila/o sam se ... :?:

somii
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 23
Придружен: 25 Сеп 2009, 23:00

Порукаод somii » 22 Феб 2010, 00:44

Kako postati pisac ?

Za pripremanje kvalitetnog pisca potrebno je:
- 80 do 120 kg matorog, drtavog, bolestima iznurenog ljudskog mesa
- oko 2000 litara najgore rakijetine (brlje) koju možete naći
- 300 do 350 životnih promašaja
- 10 do 15 ml frustracija
- 20 gr predrasuda
- kašika besmisla
- kašika paranoje
- očaja i beznadja po ukusu
- jedno čeno belog luka

Na vrelim predrasudama propržiti frustracije…. Kada frustracije porumene, dodati prethodno izrendani koren životnih promašaja…. Dinsati na tihoj vatri (otprilike na temperaturi sujete). Nakon tridesetak minuta, kada životni promašaji dobiju potrebnu gorčinu, u sud ubaciti meso. Zapeći sa obe strane. Naliti brlje taman toliko da meso ogrezne. Odmah dodati besmisla, paranoje, očaja i beznađa. Kuvati u poluotvorenom sudu na temperaturi asketske samoće…. Nakon sat vremena dodati i čen belog luka, i kuvati još desetak godina sve dok meso ne počne da otpada sa kostiju. Meso ostaviti da odćuti pet godina na polici pored Tolstoja ili po Vašem izboru.

Nemojte mi zameriti.....ja se malo šalim :mah .

Корисников грб
Atahualpa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~

Порукаод Atahualpa » 22 Феб 2010, 13:32

:D :D :D
:mah

Корисников грб
marabu
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Контакт:

Порукаод marabu » 23 Феб 2010, 13:18

volim tihu vatru, ali bih dodala još koji čen belog luka...a šta sa kostima, ne rekoste, ili mi se opet pričinjava..

somii
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод somii » 23 Феб 2010, 23:19

marabu ...... то беше неки рецепт за ловачки паприкаш само што је сада мало модификован. И мени промаче то ..... за кости. По том питању у оригиналу ништа не рекоше. Иначе си у праву за „тиху“ ватру, а бели лук ..... па може и више од два чена. :mah

Корисников грб
marabu
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Контакт:

Порукаод marabu » 24 Феб 2010, 07:27

od mene još jedna, simpatična, digresija..lovac a ulovljen...(šta mi bi)

somii
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод somii » 24 Феб 2010, 18:44

Свако има свог ловца и једном бива уловљен, па тако и ја (незнам шта ми би). Усваком случају више ми се грешка неће поновити, те предлажем да бежимо из ловишта, јер ако наиђе газда Sky Seeker и види да смо отишли ван теме ... ?!?!
:mah

Корисников грб
marabu
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Контакт:

Порукаод marabu » 25 Феб 2010, 07:08

teško nama...(ne znam)....i pisanje je kao neki lov, to mišljah ja...teme, doduše, sažvaće ko kako ume, pa ih pljucne gde i kako može...ali. tema o pisanju teško da će se ispisati...pozdravljamo gazdu.. :mah