Isidora Bjelica - Koketa ili umetnica?

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1618
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11

Порукаод faraon » 02 Јун 2010, 21:27

...nemoj zavrsavati tako,jer nijesam ja naveo samo usled gospodina Pavica nego ostale dvojice i to sve familijarno a u ime Beograda...nijesam ja , opet kazem, cijenjena -anaatanas- vama licno nista i prema tome,- vase licne afinitete niti poricem niti na to pravo imam a o ukusima,- ???

P.S.
- zasto uvijek zuc i licno-prozvanost / za sebe /

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1230
Придружен: 13 Дец 2005, 21:35

Порукаод sensej » 08 Јун 2010, 23:47

faraon пише:...nemoj zavrsavati tako,jer nijesam ja naveo samo usled gospodina Pavica nego ostale dvojice i to sve familijarno a u ime Beograda...nijesam ja , opet kazem, cijenjena -anaatanas- vama licno nista i prema tome,- vase licne afinitete niti poricem niti na to pravo imam a o ukusima,- ???

P.S.
- zasto uvijek zuc i licno-prozvanost / za sebe /

Pored tebe je tesko sine Sunca, a s tobom jos teze. Naucio si da se utrkujes rijecima i rijec da artikulises ili je vratis njenoj grlenosti.
Sta ti tamo neka Bjelica-psenica smeta kad ona cvjeta , kad joj se cvjeta a, kad znjetve prodju ostanu joj samo strnjike i uramljene slike o kojima je lako da se pise, despotuje ili naglaseno da princezuje kao na Kosovu bozuri...samo sto bozurima vrijeme ne -moze da istekne, a Bjelici psenici kad nerodne godine dodju daju onoliko koliko mogu i neko je zadovoljan i time,- hvala bogu !?? :?:

Корисников грб
toki
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 518
Придружен: 18 Дец 2008, 17:56
Место: Onomad

Порукаод toki » 13 Јун 2010, 15:35

"U ambis hiperkiča survaće Tarkovskog, Felinija, Bergmana i druge precenjene autore.."

(Isidora Belica o Nebojši Pajkiću, "Apostoli urbanog

Beograda)

:nocom :wink:
Perpetuum labile

Nasmejani bednik
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 2
Придружен: 07 Авг 2010, 01:11

Порукаод Nasmejani bednik » 07 Авг 2010, 01:47

toki пише:"U ambis hiperkiča survaće Tarkovskog, Felinija, Bergmana i druge precenjene autore.."

(Isidora Belica o Nebojši Pajkiću, "Apostoli urbanog

Beograda)

:nocom :wink:

$$$%$$$$######

Dugo se nisam ovako smejao. Ona je ovo ozbiljno ovo izjavila?

Корисников грб
Nut
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 909
Придружен: 04 Окт 2010, 15:09
Место: U carstvu kraljice noci duhovnog princa Tamina...

Порукаод Nut » 02 Нов 2010, 01:20

koen пише:Još gore!
Jednog Antića, Jesenjina, Igoa, Dučića, greh je staviti pored tako znamenitog i svetski priznatog pisca kao što je ta Isidora Bjelica. :wink:

A povodom Andrića, ''dođite da se dogovorimo''. Evo, zvanično obećavam, kad postaneš punoletna, kupujem ti njegova sabrana dela. :cool:

:dada
LJudi se plase da ce zaboraviti svoju dusu, da ce propasti kroz ono prazno, jer nece imati zasta da se uhvate....

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Поруке: 1661
Придружен: 23 Јан 2008, 17:28
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод anaatanas » 03 Нов 2010, 22:00

„Santa Maria“ – Isidora Bjelica

U posveti koju sam dobila od spisateljice pisalo je da je ova knjiga inicijacijska...I zaista je takva. Posle susreta sa Isidorom imala sam niz znakova vezanih za nju. Poklonila sam joj bombonjeru Mercí, a kada sam otvorila njen časopis „Isidorine ženske tajne“ (dvoumeći se nekoliko trenutaka koji ću od dva uzeti prvi),na prvoj strani je bila reklama za tu istu bombonjeru. Kada sam čula za ovu knjigu, a naročito posle susreta, znala sam da je ovo knjiga koju ne moram da čitam, a da već unapred znam da je dobra. Prvo, naravno, zbog same teme, iako je zaista izlizana, kako kaže i sama autorka. Ali, pored Laze Kostića i Lenke Dunđerske, naravno, videla sam da u ovoj knjizi govore i Milorad Pavić, Olja Ivanjicki i Jasmina Mihajlović, osobe sa sjajno-bisernim tačkama na čelu.
Dalje, pre samog čitanja, dešava mi se da prvi tekst o Isidori u već spomenutom časopisu prati fotografija autorke u haljini u kojoj je tog dana bila!E, onda je nastupila glad, glad i želja da se što pre prepustim čitanju romana, da što pre preskočim stepenicu koja se zove viđanje sa dragim prijateljem koji živi u Budimpešti (o, kakav mračno misteriozan i skriveno uvrnut grad!), koga nisam videla od letos, i da započnem inicijaciju, kako mi je Isidora poželela. Čitanje je trebalo da bude moja treća inicijacija u životu (u drugu me je, recimo, uveo moj šaman, čarobnjak na kraju grada, na totalno neuobičajen način). Osećala sam da inicijacija koja sledi neće biti ništa manje uzbudljiva.
Isidora kaže da je počela da piše ovu knjigu „u trenutku gubitka svih iluzija“, a neobični događaji u životu autorke ( a na kakve smo druge od nje navikli?) uvode nas u ovaj roman-tajnu.
Volim piščevo lično u tekstu. A Isidorino lično je uvek iskreno, puno sinhroniciteta i sudbinskih situacija koje se uvek dešavaju onom ko traži. Nailazimo na misteriozne posete literarnih duhova, ali i na jasne, savremene internet adrese.
Kao i autorku, ni samu me nije baš nešto posebno zanimala priča o Lazi i Lenki, osim jednog bočnog istraživanja, koje nije povezano sa samom pesmom „Santa Maria“. Videla sam i istoimenu crkvu (do nje sam trčala za đacima i vodičem kao sumanuta, jer je vodič iz nekog razloga žurio kao lud) i u celom procesu posete njoj me dojmila jedna slika-akvarel Venecije na kiši. Sve u svemu, zbog te crkve mi nije zaigralo srce u inače prelepoj, dekadentno-vlažnoj Veneciji. Moram priznati (primajući unapred zgražavanje mnogih stručnjaka), ni sama pesma mi se nikada nije dopadala.
Ali, inicijacija je počela da se razvija, inicijacija u belom – bela maramica sa rečima, bela misterija koja se sprema da uđe u nas.
Isidora nam doslovno predstavlja dnevničke zabeleške Laze Kostića i opise njegovih snova. Kada se silno voli, onda voljeno biće dolazi u san u svim mogućim stanjima i oblicima, kao udata žena, kao demon sa zift crnim očima.
Onda je Olja Ivanjicki ušla u već prepletenu priču, Olja Koja Zna...
A ono što, prateći Isidorine avanture, otkrivamo o Lazi Kostiću, povod je da otkrijemo ono što ne znamo o sebi.
Duh Julijane Palanački, supruge Laze Kostića, javlja se Isidori, prati je, ispisuje reči na prozoru, ovo je spiritualni triler, ljubavno-literarna zavrzlama, pretporođajna situacija za Isidoru, koja stvara, zapisujući ih, kao i uvek, knjige koje žive u njenim iskustvima, putovanjima...A ova ju je dovela do još jednog razotkrića koje će uzburkati književnu čaršiju. Naravno da želite da znate rešenje misterije vezane za „Santa Maria della Salute“... Probajte ovo delo napravljeno po Julijaninom i Isidorinom receptu. Ostaviće vas bez reči, kao posle svake inicijacije, kada vas Učitelj ostavi same sa sobom, da se sve u vama slegne.
www.anaatanaskovic.com
SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2974
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 03 Нов 2010, 23:30

Искрено, још нисам у стању да донесем одлуку да ли ћу ту књигу прочитати, зато што сам се зарекла да после "Љубави у Египту", где сам видела да јој ништа није свето, никада нећу читати дела те ауторке.

А прича о Ленки и Лази, те према томе и о Санта Марији дела Салуте је једна од највећих у нашој књижевности и просто се јежим од помисли да је Исидора Бјелица и о томе писала...
...Јер о Ленки и о Лази могу да пишу само они који су их достојни...
А поменута ауторка - авај!- то никако не би могла бити...

Било како било, Ана, драго ми је што си бар ти уживала у тој књизи...
Ценим да ће они којима су та песма и та прича много важне и лепе, и који су већ штошта на ту тему читали - имати другачији доживљај...

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 04 Нов 2010, 08:53

Ja volim preispitivanje svega, svih tema. A ovde je Isidora zaista iskreno opisala šta se njoj dešavalo, i kako je došla do zaključka. Ova knjiga nije za one koji ne žele da pročitaju neke novije poglede na "Santa Maria..."...
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 04 Нов 2010, 10:00

Да се разумемо: ја немам ништа против нових погледа, али имам против онога коме (као што рекох) ништа није свето.
Новине које дотична списатељица уноси у своје књиге увек су у вези са срозавањем, тј. поништавањем нечијег култа, омаловажавањем и блаћењем.
...А све то - да би била интригантна и да би се око ње дизала прашина...

Причу о Лази, Ленки, па и Тесли као некоме коме ју је Лаза нудио (та су писма сачувана), не треба на тај начин блатити, као ни причу о Јулијани Паланачки која је, ма колико била физички непривлачна, обожавала и верно чекала свог Лазу, упркос свему...итд...

Оно што ми такође упада у очи је - да је код Исидоре увек реч о онима које црна земља покрива и чији је живот већ сам по себи био, без обзира да ли су богати, славни, вољени - трагичан, јер нису имали оно за чим су највише чезнули, па им сви остали дарови нису могли утажити највећу жудњу...

И сама сам пре много година започела причу о Лази и Ленки, као део једног романа, али ми не би пало на памет да уносим прљав веш (претпостављам да је тако и овога пута, а ако грешим - извињавам се), који је неко подметнуо тек тако.

Дакле, слава мртвима! Пошто сами више не могу да се бране, а пљују их они који сматрају да ће тиме постати велики, ја се на савладах те исписах ове редове...

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 04 Нов 2010, 10:05

Nisi me razumela, ja stvarno poštujem svačije mišljenje, pa i onih koji ne žele da čitaju Isidorine knjige, razumem zaista sve.
Ja ne mislim da je ona ikoga blatila u ovom romanu, a jednostavno, imam neki anglosaksonski način razmišljanja, gde se dopušta da svako iskaže svoje iskustvo i mišljenje o bilo čemu.
:mah
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 04 Нов 2010, 10:09

Немам ни ја ништа против тога да људи кажу шта мисле о нечему, па и у форми романа, али сматрам да постоје границе и да се зна где људско достојанство почиње и где престаје, као што гледам и из ког разлога је неко желео да узбурка јавност и да понуди нове погледе на неку тему.

А овде ми је то, без обзира што још нисам прочитала књигу (мада ми је та тема толико важна те ћу, можда, ипак прекршити заклетву дату једино себи), јасно, као и у претходним случајевима.

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 04 Нов 2010, 10:32

Isidora je napisala da je ova tema uopšte nije interesovala ranije, i to se vidi,ali su je neki događaji podstakli da krene da razmišlja o njoj. Nije htela da piše o ovome da bi uzburkala javnost, bar ne ova knjiga nije zamišljena tako.
Ona čak i ne spori vrednost same pesme, i uopšte je ne pljuje... Meni se, recimo, "Santa Maria.." ne dopada, ali ako to kažem, a iskreno je, ne mislim da je to pljuvanje.
Uglavnom, razumele smo se.
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 26 Нов 2010, 21:18

...lično u knjizevnom djelu je autobiografski i, znači njegov testament a u Isidorinom slucaju , ja bih pozdravio njen knjizevni testament osim ako su u pravu oni koji kazu da zuta stampa postoji kao 'ravnoteza u svakodnevnici'...
...druga vidjanja Mona Lize ili Velike piramide,isto je kao kad se vivisekcira lijep primjerak ljudskog roda da bi se uslo u kodove lijepog...cijenim pisanje i komentarisanje napisanog sto je očigledno ali kad autor tog istog hvaljenog podpadne pod lake mamce iskusnih kozera kao sto je madam Bjelica ...ona je nasla kanale i izazove znatizeljnika i onih koji vole provokacije a ne razvrstavaju satiru od onoga koje satire svaku vrstu knjizevnog stvaranja...

P.S.
-ali , ko mi dirne,- Mozda spava...Santa Marija de la salute,
neka zatvori oči da bih mu oprostio pomiješane pute...

P.S.
- Faraonn je pomalo neoprezan jer ne pise se nikad o onome o cemu ti se ne pise...

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 26 Нов 2010, 21:20

...lično u knjizevnom djelu je autobiografski i, znači njegov testament a u Isidorinom slucaju , ja bih pozdravio njen knjizevni testament osim ako su u pravu oni koji kazu da zuta stampa postoji kao 'ravnoteza u svakodnevnici'...
...druga vidjanja Mona Lize ili Velike piramide,isto je kao kad se vivisekcira lijep primjerak ljudskog roda da bi se uslo u kodove lijepog...cijenim pisanje i komentarisanje napisanog sto je očigledno ali kad autor tog istog hvaljenog podpadne pod lake mamce iskusnih kozera kao sto je madam Bjelica ...ona je nasla kanale i izazove znatizeljnika i onih koji vole provokacije a ne razvrstavaju satiru od onoga koje satire svaku vrstu knjizevnog stvaranja...

P.S.
-ali , ko mi dirne,- Mozda spava...Santa Marija de la salute,
neka zatvori oči da bih mu oprostio pomiješane pute...

P.S.
- Faraonn je pomalo neoprezan jer ne pise se nikad o onome o cemu ti se ne pise...

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 30 Нов 2010, 09:39

Kritikovati nesto pre citanja - to je neoprezno. Isidora nije u romanu napala samu pesmu... Kako ljudi vole da kritikuju nesto a priori, cisto da bi autora prozvali...
Drugo, ona je rekla da je nije zanimala ta tema, ali su se onda desile neke stvari koje su je podstakle da krene u istrazivanje. Zivot nije linearan.
www.anaatanaskovic.com

SPISATELJICA SA STILOM