Gradimir Stojkovic - da ili ne

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Корисников грб
JelaS
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 3
Придружен: 12 Феб 2006, 02:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Gradimir Stojkovic - da ili ne

Порукаод JelaS » 12 Феб 2006, 02:15

Hvaljen i osporavan; najcitaniji domaci pisac (prema biblioteckim statistikama) u poslednjih 15 godina; tvorac serijala o "Hajduku"...
...a nema ga u osnovnoskolskoj lektiri!?!
ZBOG CEGA???

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20429
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 12 Феб 2006, 12:26

Možda je glupo, ali nikad nisam čuo za njega.
Bilo bi dobro da nam napišeš njegovu biografiju i eventualno nešto što je on napisao.
Hvala ti!

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2979
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 12 Феб 2006, 12:39

Ја сам пре неколико година прочитала његове прве три књиге о Хајдуку.Затим сам открила и његове песме, које су такође дивне.
Поставила сам себи исто питање које си ти поставила нама.

Можда је превише " жив" да би већ ушао у лектиру.

Сматрам да би, пре или касније, требало да званично постане саставни део ђачке обавезне лектире, јер би се допао и оној деци која не схватају критеријуме по којима су неки писци сврстани у класике, иако се њихови професори некад потруде да им објасне и приближе та велика имена.
Дакле, ја дајем глас "за".

Корисников грб
JelaS
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~

Порукаод JelaS » 13 Феб 2006, 00:59

GRADIMIR STOJKOVIĆ rođen je 1947. godine u banatskom selu Mramorak. Živeo je u Vršcu i Pančevu. Živi u Beogradu.
Knjige pesama: Potomak ravnice, Tuđa vrata, Skupo doba, Pesme, U ovom šašavom životu, Plava postelja, Ko se ovde folira, KBSZ istorija, Mala hrišćanska pesmarica, Pantologija za decu i Potomak ravnice - izbor pesama.
Romani: Rat Novakov i mir (nagrada „Dragojlo Dudić” 1982. godine), Hajduk u Beogradu (nagrada za najbolje književno delo namenjeno mladima „Politikin zabavnik” 1985. godine), Hajduk protiv vetrenjča, Hajduk sa druge strane (nagrada za najbolje književno delo za decu „Neven” 1991. godine), Sve moje gluposti (nagrada za najbolje književno delo za decu „Neven” 1995. godine, nagrada dečjeg žirija „Dositejevo pero” za 1997. godinu), Želim, Buba, Kopao sam dubok zdenac (nagrada dečjeg žirija „Dositejevo pero” za 1998. godinu), Hajduk na Dunavu (nagrada dečjeg žirija „Dositejevo pero” za 1999. godinu), Prvi, Hajduk čuva domovinu (nagrada dečjeg žirija „Dositej” za 2000. godinu), Hajduk ostaje Hajduk (nagrada dečjeg žirija „Dositej” za 2001. godinu), Hajduk u četiri slike (nagrada dečjeg žirija „Dositejevo pero” za 2002. godinu), Hajduk iz Beograda (nagrada dečjeg žirija „Dositejevo pero” za 2003. godinu), San (nagrada Večernjih novosti „Gordana Brajović”za najbolju knjigu namenjenu deci u 2002. godini), Hajduk po Himalaji, Maja u oblacima (nagrada Zmajevih dečjih igara „Rade Obrenović” za najbolji roman namenjen mladima u 2005. godini).
Zbirka pripovedaka: Ono vreme (nagrada dečjeg žirija „Dositej” za 1997. godinu) i Sastavni deo života.
Izbor poezije i proze: Jednom ja tako/Glavom kroz zid i (Ne)uspela šala („Srebrno Gašino pero” za najduhovitiju knjigu u 2005. godini).
Značajnije književne nagrade: „Vukovo pero” za 1991. godinu za poeziju; „Matija Ban” 1998. godine za književno stvaralaštvo; Zmajevih dečjih igara 1998. godine za stvaralački doprinos izrazu u književnosti za decu; „Bulka” 1999. godine za pesmu; „Zlatno Gašino pero” 1999. godine za ukupno stvaralaštvo, Zlatno zvonce popularnosti - Novi Sad, 2004. godine.
Najčitaniji dečji pisac u poslednjih 15 godina na prostorima negdašnje Jugoslavije i sada zajednice SCG. Sve knjige su doživele više izdanja (Hajduk u Beogradu preko dvadeset, uz tiraž oko 500.000 primeraka).
Pesme i priče su mu prevodjene na engleski, francuski, nemački, italijanski, ruski, slovački, bugarski, rumunski, madjarski, makedonski i slovenački jezik.

Корисников грб
JelaS
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~

Порукаод JelaS » 25 Мар 2008, 22:37

Vidi, ja zaboravila na ovu temu... i ja i svi ostali! Da li je moguce da je cika Grada vec proslost?!
:roll:

Корисников грб
Miodrag L.
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 166
Придружен: 30 Јун 2005, 18:35
Место: Svajcarska
Контакт:

Порукаод Miodrag L. » 26 Мар 2008, 11:42

Nepoznavanje samog sebe je opasno po zivot

Корисников грб
Nemir
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 5104
Придружен: 09 Мај 2006, 00:25

Порукаод Nemir » 28 Окт 2008, 07:35

Hajduka sam otkrio u srednjoj školi, i knjige sam toliko brzo progutao da su odmah počele da kruže po celom odeljenju. Pored Adrijana Mola i Marfijavih zakona, Hajduk (Gligorije Pecikoza :P ) je bio pravo osvezenje u onim sumornim devedesetim. Sećam se da sam tada u biblioteci naleteo i na Vitezovićevo "Lajanje na zvezde", a vrištao sam od smeha kada je drugarica posle premijere filma htela da se opkladi da nema šanse da sam knjigu čitao desetak godina pre nego što je izašao film. (U fazonu, zar su i knjigu napisali po filmu???? :roll: )
A tek što se tiče školske lektire, u najmanju ruku kao da ju je birao neki kreten, i to s razlogom da se učenicima smuči čitanje (a da ne pričam o tome kakav utisak ostavi Kafkin "Proces" na petnaestogodišnjaka). Profesori bi bar trebali da upute đake na to na šta treba da obrate pažnju čitajući neke knjige, jer će ih tako lakše razumeti.
Da sam ušao u biblioteku vezanih očiju, siguran sam da bih odabrao ako ništa bolje, a ono bar knjigu prilagođeniju uzrastu...
"Vitez od Nemira!"

Корисников грб
Miodrag L.
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 166
Придружен: 30 Јун 2005, 18:35
Место: Svajcarska
Контакт:

Порукаод Miodrag L. » 28 Окт 2008, 09:25

Nepoznavanje samog sebe je opasno po zivot

Корисников грб
Pandora
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4071
Придружен: 28 Мај 2006, 20:08

Порукаод Pandora » 28 Окт 2008, 15:06

Kako sam uzivala u njegovim knjigama... Omiljena polica u Gradskoj biblioteci :)
Видим.