Prvi citaci o mojoj trecoj knjizi "Jelena Anzujska"

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Поруке: 1661
Придружен: 23 Јан 2008, 17:28
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод anaatanas » 26 Мар 2009, 09:29

"Divan poklon koji sam dobila za 8. mart!"
nastavnica istorije, OS "Vuk Karadzic" u Surcinu

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 13 Апр 2009, 01:35

"Svidja mi se, iako je tuzan kraj (kad ces napisati nesto srecnije?) U stvari, najvise mi se svidja istrajnost Jeleninog karaktera i sto je u svakom trenutku znala ko je"
Lidija G., Beograd

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 16 Апр 2009, 20:27

"Stil je predivan. Roman je pun teskih, upecatljivih, dubokih scena i prezivljavanja."
Marijana P., Beograd

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 30 Апр 2009, 13:54

"Vidi se da si napredovala u pisanju. Mogu da naslutim gde si u romanu ugradila sebe. Bas mi se dopada."
Vesna S., Trstenik

Корисников грб
Miodrag L.
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 166
Придружен: 30 Јун 2005, 18:35
Место: Svajcarska
Контакт:

Порукаод Miodrag L. » 22 Мај 2009, 17:32

Kad ce sledeca knjiga?
Ti posle Jelene Anzujske imas obavezu prema nama koje smo se "navukli" na tvoja djela.
:D
Nepoznavanje samog sebe je opasno po zivot

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 23 Мај 2009, 04:07

Nisam odavno cula nesto ovako lepo...
Olenjila sam se...
Jos istrazujem...
Imam nameru da krenem da pisem na leto...
Trenutno mi se, kao slucajno, desavaju stvari o kojima sam zamislila da pisem...
I tako to...

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 06 Јун 2009, 08:55

Трећа књига Ане Атанасковић „Јелена Анжујска“ уврштена је у ред историјских романа. Јелена Анжујска, као главни јунак романа, у првом лицу једнине препричава читав свој живот. Говори о свом племићком порјеклу, периоду дјетињства и одрастања у њеној родној Прованси. Јелена нам причајући своју причу приказује људе, обичаје и навике свог времена. Говори о својој удаји за краља Србије Уроша I, положају и околностима у којима се налазила Европа, Србија и њени сусједи, приликама на двору Немањића, животу испуњеним пријатном и окрутном стварношћу тринаестог вијека. Њеној владавини и владавини њених синова, Драгутина и Милутина. Затим о њеном друштвеном ангажовању око оснивања првих школа, његовања културе, и посебно ангажовања око црквене умјетности, сакралне традиције и изградњи задужбина. Прича нам о љубави коју посвећује гајењу цвијећа, белом крину и чаробној, историјски чувеној Долини Јоргована подно свог престолничког манастира Градац.
Читајући роман уочавамо хронолошки ток догађаја како то обично бива у историјским романима, али без прекомјерног нумерисања информација. Иако, историјске године понекад недостају читаоцу ради што бољег саживљавања са временом у којем се радња дешава, овдје су вјероватно избјегнуте да би роман сачувао лирску форму. Примјетићемо да фабула није посебно савршена, јер ауторка не подилази толико фикцији колико историјским чињеницама којима обезбеђује упориште радње романа, док у фиктивним дјеловима текста осјећамо већи ауторски креативни напор.
Ако би се осврнули на интензитет дјела примјетићемо да елементи који га чине нису самостално одредиви него су условљени цјелином и односима који унутар ње постоје што доприноси већој врједности и снажнијем дјеловању романа. Из мог поимања, о периоду о којем се говори, Ана Атанасковић је градила снажне реченице напором пливача који плива узводно. Тамо гдје смо осјетли чари и љепоту приповједања ауторка као да се пустила низ ријеку, а у моменту кад је препознајемо у Јеленином рјечнику као да је заронила и вади шкољке са дна ријеке које стихија времена није изнјела на обалу. Емоције нису савладале ни Јелену ни ауторку. Ана је успјела занимљивим и писменим реченицама, садржајно кратким, задржати пажњу читаоца и увести га у причу. Романом „Јелена Анжујска“ показала је да није највећа врједност у томе ко прича већ како прича. Своје кратке реченице очистила је од фраза и претјеране лингвистичке орнаментике.
Реченица од једне ријечи постаје тако честа и наметљива да се его читаоца осјећа као да се ауторка игра са њим. Ауторка је створила небројено занимљивих фрагмената који својим изразом чврсто везују читаоца за роман. Неки дјелови романа су концизни да се читав један период, мајсторством умјетнице, искаже у свега неколико језгровитих реченица.
Осјетно је да је млада романсијерка уложила труд у истраживање живота и дјела своје јунакиње. Створила је помало необичну нараторску форму романа, што значајно одређује њен метод и приступ у књижевном раду. Стекао сам дојам да је у овом роману тај наративни субјект врло наглашен и да се управо због таквог начина приповједања аутор сврстава у препознатљиве младе српске приповједаче.
У Анином писању, очито је, ауторка се понекад поистовјећује са јунакињом. Мисли и поруке које пристижу из дубине ума, на њеном мисаоном платну увјерљиво осликавају живот и дјело Јелене Анжујске. Ана Атанасковић, из своје самоубјеђености о спознаји живота Јелене Анжујске, на врло заносан и суптилан начин на читаоце преноси тај свој доживљај. Понегдје застане описујући детаље, говорећи о сродним стварима, које су, уствари потка овом приповједању, а онда опет Јелениним духом и срцем препричава њену интиму препуштајући се емоцијама. Ко зна, можда је Ана мач Јеленине судбине, који нам се нуди да са њим сасјечемо све недоумице када је у питању ова француска племкиња и српска краљица мајка.
У свим милим и не милим тренуцима Јелена је супруга, мајка, краљица, особа са истанчаним људским вриједностима, трпељива и обазрива, са снагом и вољом прегаоца за помирење, владавину права, за стварање нових вриједности живота, за науковање младих, посебно дјевојака, и усмјеравање ка вишим животним изазовима. За искрену и трајну љубав. Јелена је заљубљеник у трајне вриједности. Покушава неимарским и умјетничким вриједностима да остави у аманет трајно културно насљеђе српском народу. У томе је истински успјела. Идеје Јелене Анжујске су изаткале вријеме и вриједности тог доба Србије. Јелена је била свијесна да се држава стварала и снажила на бојном пољу, да су оштрице мача и борилачка вјештина доносиле и стварале владавину моћи. Али исто тако је била свјесна и жељела да се изграђује и стабилизује и друга страна снаге једне државе која би се препознавала у култури, образовању, неимарству, вјерским канонима и свим осталим важним дијеловима живота, који су се стварали ван бојног поља, ван ратова и мржње. Стремила је путу уједињавања, помирења, међусобног помагања, мјешању крви и стварању јединствене европејске личности у оличењу хришћанског духа и вјере у љубав и истину. Неки су је осуђивали због тога, вјерујем да и данас има таквих. Помишљам да је Ана Атанасковић добро препознала ове Јеленине вредности и одлучно намеће тај свој суд.
Нуди нам да читајући странице ове добре књиге отворено размишљамо у начелу доброг принципа.
За оваква дјела никад није касно. Прочитати роман „Јелена Анжујска“ врло је поучно и корисно. Наводи нас на пут здравог размишљања и исправног расуђивања о историјским чињеницама. Са задовољством препоручујем.

Илијa Шаула
West Chester, PA, USA V/09

Корисников грб
Miodrag L.
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 166
Придружен: 30 Јун 2005, 18:35
Место: Svajcarska
Контакт:

Порукаод Miodrag L. » 06 Јун 2009, 15:57

Elkris пише:Svetosavska akademija 27.01.2009. ETS "Nikola Tesla"

Citanje odlomaka iz romana "Jelena Anzujska" u okviru proslave Svetog Save.

Слика

Слика

Слика

Ovo ja nikad necu dozivjeti, ili barem dok sam ja ziv nikad nece biti citane moje knjige ni u jednoj skoli.
Ali tebi zelim da Jelenu citaju u svim srednjim skolama u Srbiji i to sto prije
Nepoznavanje samog sebe je opasno po zivot

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 06 Јун 2009, 16:20

To je zaista bio magican momenat....
A ti... nikad ne reci nikad.... :cool:

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 14 Јун 2009, 10:56

"Tek sam na trecini knjige...ali moram da ti kazem - dok citam, kao da vidim sve detalje. Verno opisujes dogadjaje. I tako je sve bajkovito. I svidja mi se naslovna strana. Ma, predivno. Jedva cekam da nadjem vreme da citam dalje."
gospodja Borjanka, Nis

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 17 Јун 2009, 18:49

"Kad sam citao "Jelenu" imao sam utisak kao da je ona licno napisala knjigu, stvarno svaka cast!Kako si uspela da tako verno pises o njoj, o njenoj kosi, kako se osecala, o cemu je razmisljala?"
S.

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 17 Јун 2009, 18:51

"Uzivam! Tako dobro pises....Uspela si da dogadjaje predstavis tako da se ni jedna strana ne nadje uvredjenom... I sve tako lako tece. I sve je moglo biti, a i nije moralo biti, a ti si to majstorski uspela da napises."
gospodja Borjanka. Nis

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 10 Јул 2009, 13:46

"Nisam znala da mogu neku knjigu tako da procitam u dahu, pored toliko obaveza koje imam."
Jelena, Lucani

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 10 Јул 2009, 20:23

"Mislim da ce te ovo obradovati. Poklonila sam "Jelenu" svojoj najboljoj prijateljici. Ona je knjigu odnela na krstarenje. Ne samo da je ona procitala u dahu i da joj se svidela, nego i svi putnici na krstarenju. Jedan putnik je pitao zasto knjiga nije izdata u nekom ogromnom tirazu jer je odusevljen. Raspitivao se ko si ti i ona je rekla da si ti moja koleginica."
koleginica Petrovic, Beograd

Корисников грб
anaatanas
~ moderator ~
~ moderator ~
Контакт:

Порукаод anaatanas » 15 Јул 2009, 16:13

"Duhovna knjiga. Telesno sam osecala tekst. Jelena prica pricu, stil te tera da zastajes i da zamisljas slike koje su do detalja opisane. Stil je zahtevan. Savrseno si opisala Jeleninu ljubav prema muzu, prema sinovima, kako je boravkom u Studenici prihvatila Srbiju, kakva je osoba bila. Jos cu ti pricati nasamo, imam mnogo toga da ti kazem."
Jelica R., Beograd