Konačno izašla iz štampe moja knjiga!

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada
Поруке: 4261
Придружен: 10 Апр 2006, 15:56

Порукаод stojan popivoda » 15 Дец 2008, 16:22

Svesnost ljudi je uvek bitna, ali nijedan simbol neće sam govoriti za sebe nego je uvek potrebna nečija pomoć da se odgonetne njegova tajna. To je smisao inicijacije. Krst, to su samo dva ukrštena štapa, ali metafizika krsta i njegov suštinski smisao je tajna dovoljno obuhvatna da okupira čitav jedan ljudski vek.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:
dejan_kokoshkov@yahoo.com

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1544
Придружен: 19 Сеп 2008, 23:03
Место: U carstvu oblaka

Порукаод milei » 15 Дец 2008, 16:53

Sustinu i smisao necega, pa i simbola odredjuje svest ali nivo te svesti nije isti, ne samo kvalitativno no i kvantitativno. Prihvatanje i odredjenje nekog simbola ima za posledicu i specificno tumacenje. Mislim da nema garancije bez obzira na nivo svesti i znanja da se moze proniknuti u tajnu nekog simbola koji egzistira jako dugo ili da ce pak njegovo obrazlozenje biti bas onakvo kakvo odgovara trenutnoj potrebi, nameni...moze cak biti zloupotrebljeno. Sta je simbol svesti i apsolutne slobode?

Nesto neobicno .... pominjanje "duhovnog" izaziva potrebu za hvatanje za pistolj? :D

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 16 Дец 2008, 17:19

Slažem se to za pištolj i duhovno, naročito ako se upotrebi termin "spiritualno"... Onda uzimam skraćenu dvocevku. E sad, šta je simbol svesti i apsolutne slobode? To može biti bilo šta, recimo ruža u krstu ili egipatski ank. Ne bih da spekulišem tek tako. Suviše je nekako uopšteno pretpostaviti neki specifičan simbol svesti ali to su bile moje prve asocijacije.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 16 Дец 2008, 17:55

stojan popivoda пише:Slažem se to za pištolj i duhovno, naročito ako se upotrebi termin "spiritualno"... Onda uzimam skraćenu dvocevku. E sad, šta je simbol svesti i apsolutne slobode? To može biti bilo šta, recimo ruža u krstu ili egipatski ank. Ne bih da spekulišem tek tako....

Jel' ta dvocevka usmerena protiv spiritualista ili onih koji vole da se "frljaju" tim terminom? Pa ti si neki kauboj onda...mislim kao poklonik doticnog si opasan po okolinu!

Simboli uvek imaju neku svrhu odnosno namenu, bilo da su samo odraz odredjenog prenesenog znacenja, zastite koju neko koristi, "oruzja" koje je usmereno ka drugom...da li to znaci da je njihova snaga srazmerna verovanju onoga ko se njima sluzi u cilju svoje zastite ili protiv onoga ka kome je usmerena? Koliko se simboli sadasnjice mogu smatrati ozbiljnim, svrhovitim?

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 16 Дец 2008, 18:05

milei пише:Jel' ta dvocevka usmerena protiv spiritualista ili onih koji vole da se "frljaju" tim terminom? Pa ti si neki kauboj onda...mislim kao poklonik doticnog si opasan po okolinu!

Opasan sam po okolinu onoliko koliko je i okolina opasna po mene. Pištolj je, poput skraćene dvocevke bio figurativan. Kauboj nisam, ali volim da gledam krave dok pasu. To me opušta. Konja nisam jahao ali sam često bio u prilici da budem jahan... mislim kao konj. Izigravam konjića za decu mojih rođaka, a ne ono šta bi možda neko mogao da pomisli, u smislu da me jašu neke tete, mada... :roll:

milei пише:Simboli uvek imaju neku svrhu odnosno namenu, bilo da su samo odraz odredjenog prenesenog znacenja, zastite koju neko koristi, "oruzja" koje je usmereno ka drugom...da li to znaci da je njihova snaga srazmerna verovanju onoga ko se njima sluzi u cilju svoje zastite ili protiv onoga ka kome je usmerena? Koliko se simboli sadasnjice mogu smatrati ozbiljnim, svrhovitim?

Tačno tako, simboli uvek imaju neku svrhu, mada mnogi od njih postoje u prirodi a onda im ljudska imaginacija i namera daju smisao. Moć simbola zavisi od moći onog ko operiše sa njima. Mada, opet ono mada, sama estetika simbola ukazuje na njihovu upotrebnu vrednost. Zato su najjači simboli uvek simetrični iako ima nesimetričnih simbola. Nesimetrični simboli su mnogo operativniji dok su simetrični simboli uvek opšti i ukazuju na nekakve večne principe.

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 16 Дец 2008, 22:50

stojan popivoda пише:Pištolj je, poput skraćene dvocevke bio figurativan. Kauboj nisam, ali volim da gledam krave dok pasu. To me opušta. Konja nisam jahao ali sam često bio u prilici da budem jahan... mislim kao konj. Izigravam konjića za decu mojih rođaka, a ne ono šta bi možda neko mogao da pomisli, u smislu da me jašu neke tete, mada... :roll:

Naravno da je bio figurativan samo sam se pitala zasto se poteze "oruzje" na doticni termin. Covek moze da izigrava ili po sili prihvati ulogu konja za jahanje i u figurativnom smislu...da li si spreman za takvu zrtvu makar to imalo simbolicnu (cisto iz koristi ili straha) ulogu ?

stojan popivoda пише:... sama estetika simbola ukazuje na njihovu upotrebnu vrednost. Zato su najjači simboli uvek simetrični iako ima nesimetričnih simbola. Nesimetrični simboli su mnogo operativniji dok su simetrični simboli uvek opšti i ukazuju na nekakve večne principe.

Iz kog razloga se simetricni simboli smatraju najjacim...zbog dvojnosti svega u prirodi? U kom smislu su nesimetricni operativniji...moze li neki primer?

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 17 Дец 2008, 13:27

milei пише:Covek moze da izigrava ili po sili prihvati ulogu konja za jahanje i u figurativnom smislu...da li si spreman za takvu zrtvu makar to imalo simbolicnu (cisto iz koristi ili straha) ulogu ?

Spreman sam na konjsku žrtvu, s tim što deca mogu da me jašu po leđima dok aranžman sa tetama ima drugačiji pristup. :wink:

stojan popivoda пише:Iz kog razloga se simetricni simboli smatraju najjacim...zbog dvojnosti svega u prirodi? U kom smislu su nesimetricni operativniji...moze li neki primer?

Simetrični: krst, pentagram, svastika, heksagram, ank... To su ti tzv večni i opšti simboli. Nesimetrični su recimo poput sigila pojedinih duhova ili inteligencija koji se koriste u prizivima i vradžbinama. Simetrično je superiornije iz očiglednog razloga.

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 17 Дец 2008, 13:48

stojan popivoda пише:
milei пише:Covek moze da izigrava ili po sili prihvati ulogu konja za jahanje i u figurativnom smislu...da li si spreman za takvu zrtvu makar to imalo simbolicnu (cisto iz koristi ili straha) ulogu ?

Spreman sam na konjsku žrtvu, s tim što deca mogu da me jašu po leđima dok aranžman sa tetama ima drugačiji pristup. :wink:

Ovu "konjsku" tematiku cu ipak preskociti jer je piscu na pameti samo nefigurativno znacenje...tesko je biti konj!

Instrumentalizacija ideje-degenerisanost- da li se tu misli na njeno pogresno otelotvorenje u smislu podloznosti ljudskoj gresci, losoj nameri, manipulaciji? Mislim da svaka ideja ostaje u domenu dobre namere dok ne krene u njeno opredmecivanje. Za uspesnost ostvarenja jedne ideje, koliko neophodna genijalnost njenog tvorca, nuzna je i visa svest njenih sprovoditelja ili sledbenika.
Da li se univerzalizam moze izjednaciti sa globalizmom?

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 17 Дец 2008, 14:20

milei пише:Ovu "konjsku" tematiku cu ipak preskociti jer je piscu na pameti samo nefigurativno znacenje...tesko je biti konj!

Zavisi, neki konji imaju bolju sudbinu od ljudi....

milei пише:Instrumentalizacija ideje-degenerisanost- da li se tu misli na njeno pogresno otelotvorenje u smislu podloznosti ljudskoj gresci, losoj nameri, manipulaciji? Mislim da svaka ideja ostaje u domenu dobre namere dok ne krene u njeno opredmecivanje. Za uspesnost ostvarenja jedne ideje, koliko neophodna genijalnost njenog tvorca, nuzna je i visa svest njenih sprovoditelja ili sledbenika.

Ideja, čim se opredmeti, odnosno čim se krene u njenu realizaciju, podleže zakonima univerzuma, odnosno postaje dekadentna. Istorija nas tome uči. Propale su velike civilizacije i kulture, imperije i carstva, upravo zbog degeneracije.

milei пише:Da li se univerzalizam moze izjednaciti sa globalizmom?

Globalizam je oblik univerzalizma.

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 22 Дец 2008, 11:47

Moze li se u sadasnjosti govoriti o primatu jedne univerzalne ideje a mozda i o bliskoj izvesnosti kraja Istorije? Da li se na primer razlicite religijske ideje mogu svesti na jednu univerzalnu ideju i da kao takve vode katastrofi?

Izvesna suprotstavljenost ili ja to tako vidim - Jedan je superiorniji od mnostva tj. on ima iskustvo ideja (on ima mozda drugaciju ideju ali nema garancije da je ona vise od odredjene ili neodredjene projekcije tj. ideala) a oni (mnostvo) imaju ideal ...zar nije obrnuto? Da li se ideal pretvara u ideju ili ideja pociva na idealu?

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 22 Дец 2008, 12:24

milei пише:Moze li se u sadasnjosti govoriti o primatu jedne univerzalne ideje a mozda i o bliskoj izvesnosti kraja Istorije? Da li se na primer razlicite religijske ideje mogu svesti na jednu univerzalnu ideju i da kao takve vode katastrofi?

Ta pitanja iziskuju jedan sveopšti fokus koji će biti kadar da uoči opšti trend. U vezi sa tim pre bih rekao da imamo na delu rat između nekoliko suprotstavljenih "konačnih opcija", a što se vidi i kroz krizu koja se permanentno odvija tokom čitavog XX veka i traje još danas.

milei пише:Izvesna suprotstavljenost ili ja to tako vidim - Jedan je superiorniji od mnostva tj. on ima iskustvo ideja (on ima mozda drugaciju ideju ali nema garancije da je ona vise od odredjene ili neodredjene projekcije tj. ideala) a oni (mnostvo) imaju ideal ...zar nije obrnuto? Da li se ideal pretvara u ideju ili ideja pociva na idealu?

U mojoj interpretaciji ideja je apstraktnija od ideala. Ideja je metafizičke prirode a ideal je racionalizacija, odnosno interpretacije ideje. Mase, kao što znamo, nemaju moć viđenja ideje, već samo idealizovanja.

Корисников грб
Andrej
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 683
Придружен: 05 Дец 2008, 23:50
Место: Nord Evropa
Контакт:

Порукаод Andrej » 23 Дец 2008, 21:51

samo da ti kazem Stojane da te pratim i citam..dobro ti to momak radis..

Knjige ne cita niko,ta roba kod nas ne zanima nikog,ali to ce se jednog dana nama da obije o glavu. :D :mah
Pozdrav S. :mah

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 24 Дец 2008, 12:33

Neko uvek čita. Ako želiš da za sebe rezervišeš primerak, javi mi se na PP. Pozdrav. :mah

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 24 Дец 2008, 12:50

Ma kupuje li neko uopste tu knjigu kad ih ti tek tako delis, tj. poklanjas? Razumem marketing ali ovo vec prelazi u stetu! :an:

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada

Порукаод stojan popivoda » 24 Дец 2008, 13:01

To se zove dumping... :wink:
Marketinški trik! Odradila mi sve Bokijeva ekipa....