"Sta citas? Reci neki dobar naslov..."

Vaša proza...

Уредник: anaatanas

Корисников грб
Maestro
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3126
Придружен: 28 Сеп 2004, 03:54
Место: Swiss
Контакт:

Порукаод Maestro » 04 Мар 2006, 11:18

Kako mi je blisko to "opet" :)
Слика ... Volimo se jer su nam slabosti iste...

Корисников грб
prozak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 3538
Придружен: 15 Окт 2005, 19:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод prozak » 05 Мар 2006, 19:55

Последње учитавање од prozak дана 05 Мар 2006, 19:58, учитано 1 пут укупно.
Mudrac zna i nepomerajuci se sa mesta.
Ne gledajuci vidi
Ne radeci cini

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 6435
Придружен: 11 Сеп 2005, 12:53
Место: nigdina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод vuk » 06 Мар 2006, 09:34

Mogli bi da formiramo jednu korisničku grupu pod nazivom opet.

Корисников грб
Julija
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 53
Придружен: 14 Мар 2006, 15:00
Место: zemlja leptira

Порукаод Julija » 17 Мар 2006, 10:03

volim, dakle postojim

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 17 Мар 2006, 12:58

Корисников грб
Simonnn
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 578
Придружен: 06 Дец 2005, 18:23

Порукаод Simonnn » 20 Мар 2006, 22:41

Zar ne bi bilo simpatično da mimo ustaljenog i suvoparnog navođenja samo naziva knjige i pisca, napišemo i nekakav kratak rezime, ocenu, sud, fabulu ili već štagod nas je dojmilo kod pročitane knjige. Citati, kao kod Alan_e, takođe nisu naodmet. Baš bi bila fora čitati ne stručnu kritiku, već ocenu i mišljenje običnog čitaoca.
Hm? :)

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 21 Мар 2006, 13:19

:yee

Корисников грб
Julija
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 53
Придружен: 14 Мар 2006, 15:00
Место: zemlja leptira

Порукаод Julija » 21 Мар 2006, 14:08

Simonnn odlicna ideja :ok
volim, dakle postojim

Корисников грб
Kvarta
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 71
Придружен: 12 Окт 2005, 22:35
Место: Bgd
Контакт:

Порукаод Kvarta » 21 Мар 2006, 22:55

Istorija filma I - Dejvid A. Kuk

Baš kao što joj i naslov kaže, govori o istoriji pokretnih slika. od tautropa i zootropa pa sve do modernog zvučnog filma i Orsona Velsa. Završava se analizom Građanina Kejna.
Lepa knjiga za one koji vole takvu vrstu štiva...
You may win a thousand fights, but you can only lose one!

Zaknafein Do`Urden

Корисников грб
Alan_a
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 7077
Придружен: 25 Феб 2006, 19:15

Порукаод Alan_a » 04 Апр 2006, 22:57

kad je neko beskrajno darovit, a uz to tako istančan u emocijama – kao što je slučaj sa g. Jergovićem, onda njegove priče o detinjstvu moraju biti totalno opojne.
paf!
lupe te posred jednog tvog uspavanog popodneva od pre par decenija, i pokazuju ti stvari jednako malim prstima kakvi su tvoji, pričaju tanušnom nijansom koju si dešifrovao i u sopstvenom glasu kad si prvi put sa sestrom i bratom ’snimao radio-emisiju’ na kućnom kasetofonu, prate zažagrenim pogledom sve te niti od kojih je satkan veliki svet...

’Mama Leone’...
... i čudesni glas (il’ pero) Miljenka Jergovića, koji nam, između ostalog, kaže:

„Nekoliko trenutaka pred buđenje malo biće mraka izlazi iz glave, srca i sobe i žurno napušta svijet; u odlasku uvijek malo kasni, neuredno biće mraka, i zato ponešto zaboravi, nešto mu ostane i toga se sutra sjećam, imam ga kao svoj san ukraden od mraka i od njega tek otišloga; katkad mu ugledam crnu nožicu dok bježi iz moje sobe, vidim kako za sobom vuče koferčiće na kojima su naljepnice s natpisima Amsterdam, Berlin, Novosibirsk, Sarajevo...“

i:

„Za moj prvi rođendan mama se vratila u Sarajevo; ostao sam u Drveniku između bake i djeda, između kamenih zivoda i ispod visokih stropova po kojima su šetalli pauci, visili o tankim nitima, slobodni kao zrak, a ja sam ležao na krevetu, sasvim nepomičan, kao da sam privezan za zemlju, shvatio sam da je između mene i njih, tih paukova, vječna razlika, da ću zauvijek ostati tu dolje, ležeći na leđima i gledajući ih, i da mi ništa osim riječi ne može pomoći da im se približim. Reći ću jednom da sam gore, da visim o nitima kao oni, da noću, kada djed i baka duboko spavaju, živim među paucima, i to će biti istina, to će biti riječi, u riječi svi vjeruju, i više neće biti važno što sam zalijepljen za ovaj krevet i nikada ne mogu skočiti toliko visoko da ostanem među njima, u riječima ja sam mogao sve i prije nego što sam ih znao izgovoriti.

Imam tri godine, čučim potpuno gol u morskome plićaku ispred naše kuće. Cestom prolazi barba Kruno, viče a što radiš šjor Miljenko?, sretan sam što sam šjor, iako znam da se on šali, lovim rakove, odgovaram, barba Kruno se smije jer on čuje nešto drugo, on misli da ja kažem jovim jakove jer ne znam reći l i r, ali on ne zna da ja samo kažem da lovim rakove, a zapravo ih samo gledam, strah me je njihovih štipaljki, ali ono što govorim istina je; on odlazi, smije se i vjeruje da lovim rakove.“

ili:

Šta si radio? mama me gleda onim posebnim pogledom kojim mame gledaju bolesne sinove koji ne smiju znati da su bolesni ili se taj pogled nekako drukčije zove, to ne znam, ali znam da je pogled takav da na svako pitanje moram pametno odgovarati da bi ga nestalo.“

i naravno:

„Ujutro ću sjesti u svoj auto i krenuti daleko. Stisnut ću oči jako i onda ih otvoriti i dobro pogledati. Ako to i dalje bude kutija, a ne auto, poći ću pješke i ponijeti samo najosnovnije stvari, one bez kojih neću moći ni tamo gdje stignem: žutu lopaticu, zeca za spavanje i džemper za zimu. Sve drugo ostavljam njima, za dijete koje će napraviti umjesto mene i koje se neće zvati Miljenko. Znam da će oni od sutra plakati kad god im netko kaže Miljenko. Znam da će plakati; plakat će kao što plaču kad netko umre, samo što ja neću umrijeti, nego ću otići, ali ću otići zauvijek, a kad odeš zauvijek, za one koji su ostali to je isto kao da si umro.“

-----
:)
Последње учитавање од Alan_a дана 04 Апр 2006, 23:02, учитано 1 пут укупно.
"... Savrsen dan da krenem 'nemam pojma kuda' i da budem 'nemam pojma gde' i da zavrsim 'nemam pojma kako'..."

Корисников грб
Alan_a
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 7077
Придружен: 25 Феб 2006, 19:15

Порукаод Alan_a » 04 Апр 2006, 22:57

:)
"... Savrsen dan da krenem 'nemam pojma kuda' i da budem 'nemam pojma gde' i da zavrsim 'nemam pojma kako'..."

Корисников грб
Plavusa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 651
Придружен: 11 Мај 2006, 09:03

Порукаод Plavusa » 15 Мај 2006, 15:15

Veselin Marković "Preimućstva kruga". Mislim da je pomalo pod Pekićevim uticajem, čak se jedna od priča nadovezuje na priču iz Vremena čuda o isterivanju nečistih sila, koje se potom useljavaju u krdo svinja. Ali piše sjajno, uzima teme iz mitova, bajki, fantastike i po istemu "rašomonijade" pravi neočekivane preokrete.

Корисников грб
vuk
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод vuk » 18 Мај 2006, 09:49

"Čarobni breg" - Tomas Man

Корисников грб
Plavusa
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 651
Придружен: 11 Мај 2006, 09:03

Порукаод Plavusa » 20 Мај 2006, 09:17

G.K. Česterton "Klub uvrnutih zanata":

Priroda ovog društva, kao što ćemo kasnije razumeti, rado i jednostavno se priča. To je Klub ekscentrika i boema, u kojem je apsolutni uslov za učlanjenje da kandidat mora sam da izmisli način da zarađuje za život. To mora da bude potpuno nov zanat. Tačna definicija ovog zahteva data je u dva načlna pravila. Prvo, to ne sme da bude puka primena ili varijacija nekog postojećeg zanata. Tako, na primer, Klub neće primiti nekog agenta osiguranja naprosto zato što, umesto da osigurava čovekov nameštaj od požara, on osigurava, da kažemo, da mu pantalone neće razderati pobesneli pas. Princip /.../ jeste isti. Kao drugo, zanat mora da bude pravi komercijalni izvor prihoda, potpora svom pronalazaču. Tako, Klub neće primiti čoveka samo zato što je odabrao da provodi dane sakupljajući otvorene konzerve sardine, sem ako bi time pokrenuo izvrstan posao...

Obelodanjenje ovog čudnog društva bila je retko osvežavajuća stvar; shvatiti da je na svetu bilo deset novih zanata, bilo je kao zuriti u prvi brod ili prvi plug. Ono je teralo čoveka da se oseća kao što bi i trebalo da se oseća – da je još bio u povoju civilizacije.

Mizant
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 4
Придружен: 20 Феб 2006, 17:39
Место: Niš
Контакт:

Порукаод Mizant » 25 Мај 2006, 16:46

Čitam uporedo:

- Sjeren Kjerkegor, Dnevnici i zapisi
- Miguel de Unamuno, O tragičnom osećanju života

Obojica egzistencijalisti, teološki kako ih Sartr naziva. No, to jedino znači da su na neki način vezani za besmrtnost, unutar sveta i sopstvene - smrtne - perspektive. Obojica veličaju patnju kao gotovo ontološku kategoriju.

Preporučujem ljudima čudnovatog karaktera, pod stalnim znakom pitanja.
Forum omladinske nevladine organizacije Differentia - Nis:
http://www.differentia-nis.org/forum