Istorija...učiteljica života

Уредник: koen

Корисников грб
proleće
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 103
Придружен: 17 Феб 2015, 00:13
Место: u snovima

Istorija...učiteljica života

Порукаод proleće » 18 Феб 2015, 23:17

,,Istorija je nauka koja pomaže da saznamo prošlost, na osnovu nje shvatimo sadašnjost i predvidimo budućnost."

Da se ja pitam, radije bih ovu rečenicu stavila u udžbenik 5. razreda ( a i svakog narednog ) nego konvencionalnu - istorija je društvena nauka koja proučava prošlost ljudi.
Čuvena Historia est magistra vita je jedna od najmudrijih i najkonciznijih opisa smisla ove divne nauke. Ona to zaista jeste. Ali samo za one koji znaju da uče, čitaju i razmišljaju. A na prvom mestu one koje zanima.

Istorija toliko toga obuhvata i toliko se iz nje može naučiti i saznati da je ona zaista jedna od najvažnijih i najlepših društvenih nauka. Ako izuzmemo manipulaciju istorije ( kako ono kažu - istoriju pišu pobednici ), nauka se zaista trudi da što objektivnije istraži i predstavi ljudsku prošlost. Nažalost politika, kao i svuda, sve kvari, pa i validnost istorijskih podataka. No, ostavila bih se tih negativnih strana, ja bih se radije zadržala na lepoti same nauke, bogatstvu onog ko je zna i istinski voli. Retko koja nauka može toliko moćan osećaj ''teleportovanja'' u prošlost, razne kulture, običaje, društvene vrednosti i uređenja, može da pruži kada se nađete ispred, naizgled, neuglednih, požutelih istoijskih izvora i spisa. Uostalom najmaštovitiji filmovi su inspirisani na osnovu događaja iz prošlosti.
Neprestano koračam a sve sam dalje...

Корисников грб
LUPE
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 2
Придружен: 31 Окт 2013, 01:02
Место: Futog iliti kupus siti

Порукаод LUPE » 19 Феб 2015, 01:35

Jedna predivna nauka. Samo je treba stalno pratiti

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20457
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 19 Феб 2015, 10:17

Negde sam čuo da "istorija nema vrednosni sud".
Ona samo konstatuje da se nešto jeste ili nije dogodilo.
Sve drugo je arheologija, geologija... itd

Корисников грб
proleće
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 103
Придружен: 17 Феб 2015, 00:13
Место: u snovima

Порукаод proleće » 19 Феб 2015, 23:37

Otac mi je uvek govorio: nemoj nikada zaboraviti da smo mi jedni od malo naroda koji imaju istoriju.
Nisam i nikada neću...jer volim istoriju...
Zar svako vreme nema pravo da bude zabeleženo. I zato se pravim da ne vidim momente kada se isključuju, ne priznaju neki od delova naše prošlosti.
Ne zati što imam ovakvo ili onakvo mišljenje o njoj , nego jednostavno zato što je evidentno postojala.
Neprestano koračam a sve sam dalje...

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20457
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 20 Феб 2015, 17:09

proleće пише:Otac mi je uvek govorio: nemoj nikada zaboraviti da smo mi jedni od malo naroda koji imaju istoriju.
Nisam i nikada neću...jer volim istoriju...
Zar svako vreme nema pravo da bude zabeleženo. I zato se pravim da ne vidim momente kada se isključuju, ne priznaju neki od delova naše prošlosti.
Ne zati što imam ovakvo ili onakvo mišljenje o njoj , nego jednostavno zato što je evidentno postojala.

Svaka čast!!!

:mah :mah :mah :mah :mah