2009 - pare ili život?

Уредник: gresnica

Корисников грб
Kvarta
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 71
Придружен: 12 Окт 2005, 22:35
Место: Bgd
Контакт:

2009 - pare ili život?

Порукаод Kvarta » 15 Дец 2008, 11:47

Radim na jednom istraživanju i zanima me Vaše mišljenje vezano za temu koja je ovih dana poprilično aktuelna. Radi se o stilu života i nešto o čemu ja, a verujem i većina ljudi razmišlja, barem u poslednje vreme, intenzivnije nego obično. Naime, reč je o ekonomskoj krizi sa kojom se suočavamo ovih dana, u kombinaciji sa krajem stare godine i početkom nove i našim očekivanjima vezanim za neku budućnost (u novoj godini). Kako sad živimo i kako ćemo živeti naredne godine.
Daću u formi tri pitanja ono što je osnova mog interesovanja i o čemu bi želela da razgovaramo, kako bi nam bilo laše:

1. Šta mislite o ovoj ekonomskoj krizi kod nas i u svetu? Šta će se desiti u Srbiji? Kako će to uticati na Vaše domaćinstvo?
2. Da li očekujete da ćete u narednoj godini kupovati jeftinije i manje, ili skuplje i više, ili se možda količina i cene stvari koje će te kupovati neće promeniti u odnosu na ovu godinu?
3. Šta očekujete od 2009-te godine? Šta je to što vas čini optimističnim po pitanju dolazeće godine? Što vas raduje? A šta je to što vas plaši i što vas brine?

Ono što mene zanima jestu Vaši stavovi i mišljenja vezana za ova pitanja i sve ono što je važno za ovu temu.
Želela bih da se unapred zahvalim svima koji su voljni da samnom razgovaraju o ovome.
You may win a thousand fights, but you can only lose one!

Zaknafein Do`Urden

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20435
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 15 Дец 2008, 13:12

Ovde svako pitanje ime nekoliko podpitanja.
Ali, evo:

1. Svetska ekonomska kriza je u svetu zbog neravnopravne raspodele resursa, a kod nas je ona "prirodno okruženje" poodavno. Ne znam šta još može da se desi u Srbiji, a što već nije. Na moje domaćinstvo, manje-više, isto.

2. Kupovaće se skuplje ali ne i manje. Odavno smo fenomen da trošimo tri puta više nego što zarađujemo. Najgore je kad se naviknete...

3. Od 2009. ne očekujem ništa dobro, i baš ništa me ne čini optimistom. Raduju me samo mali lični uspesi. Možda je sebično, ali nemam drugi izlaz. Plaše me kriminalci, zlikovci, ubice... Sve ih je više...
:mah :mah :mah :mah

Корисников грб
Kvarta
~ clan ~
~ clan ~
Контакт:

Порукаод Kvarta » 15 Дец 2008, 13:22

Hvala :D

Pitanja su samo generalne smernice u kojima bi trebalo da ide diskusija (mada su direktni odgovori na njih dobrodošla varijanta) baš kao i na svakoj drugoj temi na forumu.

Odgovori mogu da se daju i kroz diskusiju, kao što to i uobičajeno radimo kad o nečemu govorimo na forumu.

Zaknafein Do`Urden

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 15 Дец 2008, 13:41

Aha, ja sam mislio više kao anketa.
Pa dobro.
Ajmo, narode, da krenemo!

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1544
Придружен: 19 Сеп 2008, 23:03
Место: U carstvu oblaka

Re: 2009 - pare ili život?

Порукаод milei » 15 Дец 2008, 16:06

Kvarta пише:1. Šta mislite o ovoj ekonomskoj krizi kod nas i u svetu? Šta će se desiti u Srbiji? Kako će to uticati na Vaše domaćinstvo?

Trenutna ekonomska situacija odraz je i posledica neumerenosti apetita velikih i finansijski mocnih, neizbalansiranosti cena ponude i potraznje usluga i roba, prekomernog kreditiranja i pozajmica bez podloge, postojanja institucije koja izvodi kljucne poteze kada su finansijski tokovi u pitanju-berza a da iza toga ne stoje uvek realna kretanja. U Srbiji bi se moglo desiti ono sto se vec desava svuda - pad zivotnog standarda, pogorsanje ionako lose ekonomske stabilnosti, povecanje nezaposlenosti sa mnostvom pratecih, manje vidljivih, nematerijlnih posledica. Rezime-nista dobro niti pozitivno, nastavak agonije.

Kvarta пише:2. Da li očekujete da ćete u narednoj godini kupovati jeftinije i manje, ili skuplje i više, ili se možda količina i cene stvari koje će te kupovati neće promeniti u odnosu na ovu godinu?

Ukoliko nastavi ovakvim tempom kada je rec o vrednosti eura, naspram koga se vrse sve moguce korekcije cena, sigurno je da ce se kupovati jeftinije i kvantitativno verovatno isto. Sve umnogome zavisi od kupovne moci i preferenci jer su neke stvari neophodne, nuzne i bez njih je nemoguce funkcionisati dok bi se na nekim manje bitnim moglo ustedeti pa cak i ignorisati njihovo posedovanje.

Kvarta пише:3. Šta očekujete od 2009-te godine? Šta je to što vas čini optimističnim po pitanju dolazeće godine? Što vas raduje? A šta je to što vas plaši i što vas brine?

Ne ocekujem mnogo, poprilicni sam pesimista. Optimizam mogu da uzgajam samo po pitanju onoga nasta licno mogu da uticem ili sprecim. Raduju me sve one stvari koje moje najblize okruzenje i mene samu cine opustenom, ispunjenom i mirnom. Brine me i plasi toliko toga, vreme i mesto moze da bude mnogo bolje i lepse no sto jeste...ocigledno je da je vecina na pogresnom, i jednom i drugom.

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada
Поруке: 4261
Придружен: 10 Апр 2006, 15:56

Re: 2009 - pare ili život?

Порукаод stojan popivoda » 15 Дец 2008, 16:43

Kvarta пише:1. Šta mislite o ovoj ekonomskoj krizi kod nas i u svetu? Šta će se desiti u Srbiji? Kako će to uticati na Vaše domaćinstvo?

Kriza nije nastala juče, nego se generiše već decenijama, konkretno od prelaska dolara sa zlatne podloge. Danas na jedan realan imamo 32 fiktivna dolara. To ne može dugo.

Kvarta пише:2. Da li očekujete da ćete u narednoj godini kupovati jeftinije i manje, ili skuplje i više, ili se možda količina i cene stvari koje će te kupovati neće promeniti u odnosu na ovu godinu?

Već sada kupujem manje i jeftinije, ali sledeće godine u ovo vreme vidim sebe u grupi od kojih 2.000 naoružanih komšija, stanara iz kraja kako opsedamo magacin sa hranom i uspešno savladavamo obezbeđenje, nakon čega sleduje međusobni obračun građana. Preterujem, ali to se desilo u Argentini. Bojim se da će ova kriza potrajati i da nije nimalo naivna te da će vlastodršci kreirati nove ratove ne bi li odvratili pažnju naroda i pokrenuli proizvodni proces u uslovima ratne ekonomije. Obvo je globalna procena, dok ćemo mi imati problema sa Vojvodinom, pored već poslovičnog Kosova. Kupovaću svakako manje ali nadam se novcem a ne na tačkice ili kakvim smešnim bonovima.

Kvarta пише:3. Šta očekujete od 2009-te godine? Šta je to što vas čini optimističnim po pitanju dolazeće godine? Što vas raduje? A šta je to što vas plaši i što vas brine?

Već sam opisao šta očekujem. Raduje me raspad globalnog finansijskog sistema a istovremeno me i plaši. Kod nas.... inflacija, otkazi, etničke i socijalne tenzije, antifašisti-fašisti, izbori, novi bezbednosni rizici.
Otprilike, to bi bilo to. Pesimističan sam u svakom slučaju. Mada, lično verujem da ću u 2009 godini obezbediti sebi dobrog sexa, provoda i žena, bez obzira na krizu.... ^78^
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:
dejan_kokoshkov@yahoo.com

Корисников грб
stojan popivoda
Šef podzemlja grada
Поруке: 4261
Придружен: 10 Апр 2006, 15:56

Порукаод stojan popivoda » 15 Дец 2008, 16:45

Uzgred Kvarta, ako pratiš situaciju, misliš li da će skoro biti rekonstrukcije vlade Srbije ili možda novih izbora? kakva je dalja sudbina G 17 plus.
U novoj 2009. godini Stojan Popivoda će prestati da postoji. Ako neko bude imao želju da kontaktira njegovog tvorca to može učiniti putem mejla:

dejan_kokoshkov@yahoo.com

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 15 Дец 2008, 17:01

Sta je G17+...kakva je to konstrukcija?? Jel' to ono sto sluzi da da svoje glasove kad je povuci-potegni a iznutra trulo kao i sve drugo a lici da nije? Isuvise je dobar i lep ovo forum za teska i sumorna pitanja ali od tezine ne treba bezati. Nadam se da administrator nece morati da intervenise.

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 15 Дец 2008, 17:26

Mislim da je red da se držimo Kvartine teme...
:-D :-D :-D :-D

Корисников грб
Bojana B
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1366
Придружен: 20 Сеп 2008, 20:59

Порукаод Bojana B » 15 Дец 2008, 21:30

Sve sto budem rekla znam upotrebice se protiv mene!
Ali moram da kazem ovo ja uvek isto zivim ....ja ne znam o cemu vi pricate kakva kriza? Ustvari znam ali sad se ja tu malo pravim blesava vise nego sto jesam...... :D :D :D
Ja uvek zivim isto!
Nemam zelja .....imam to sta imam ...imam krov nad glavom uvek cu da imam sta da jedem jer cu da obradim zemlju sto ima moja majka....To sam radila i sve ove godine!
Sta cu da obucem?
Pa to ce da mi kupi brat kao i sve ove godine sto mi kupuje...i donosi .
Sta me briga za krizu ....

Ima jedna stvar koju ja kazem ...da veceina ljudi ne kuburi sa manjkom [para vec sa tim sto i ono sto ima neracionalno trosi ...ja nemam potrosacke apetite i nije mi kriza nikad bila cak i u vreme Ante Markovica i za vreme inflacije sve mi je bilo isto ...
Ja znam sta ja znam i za mnoge stvari u zivotu za kojima ljudi lude i pate ja na njih i ne pomisljam jer nemam potrebe ...
Takva sam malo cudna!!!!!

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 29565
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 16 Дец 2008, 00:02

Grupa od 20 studenata iz Venecije pribegla je neobičnom ritualu. Kako bi odagnali maler koji nosi finansijska kriza, ovi studenti su naručili bogatu večeru u jednom od najelitnijih restorana u Veneciji.
Studenti su tokom večere napravili račun od oko 2000 evra. Nakon jela, oni su izašli ne plativši račun.
Ova grupa rezervisala je sto objasnivši da želi da proslavi diplomski ispit koleginice po imenu Nera Clesi. U pitanju je anagram za “la crisi negra”, odnosno, “crna kriza”. Studenti su izjavili da bi na meniju voleli morske plodove.
"Jelo je bogato i mi ćemo ga podeliti, ali za krizu vam nećemo platiti", uzviknuli su na početku večere kako bi odagnali maler, nakon čega su prionuli na jelo. Kada su završili, izašli su ne plativši račun.
Vlasnik restorana je izjavio da neće podneti tužbu protiv studenata, koje je nazvao “domišljatim mladim ljudima”.

Nije da je resenje, ali mi bas cool primer. :mah
Слика

Корисников грб
Kvarta
~ clan ~
~ clan ~
Контакт:

Порукаод Kvarta » 16 Дец 2008, 10:25

Hvala vam na odgovorima ljudi, super su :D

@ stojan popivoda
Na žalost, ja trenutno ne mogu da komentarišem. Tj. dokle god traje istraživanje nemam prava da iznosim sopstvene stavove, mišljenja ili bilo šta slično.

Zaknafein Do`Urden

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 16 Дец 2008, 12:58

Čovečanstvo je duhovno i kulturno stagniralo. U muzici, slikarstvu, vajarstvu, književnosti... „stalo“ se negde na sredini 20. veka. Sve što je stvoreno u drugoj polovini 20. veka, manje-više (čast izuzecima), je čista industrija, i ne vredi dve žute banke. Teško da će išta od toga „preživeti“ nekoliko vekova.
Svetska ekonomska kriza, globalno zagrevanje, smak sveta 2012., neka umišljena polarizacija... stvaraju kolektivnu histeriju.
Slažem se da bi puške mogle da prorade, jer će holivudski junaci sići sa filmova, umisliće da su „spasioci sveta“, i krenuće da zavode svoj red. Pa već sad imamo mafijaške grupe, koje se razbacuju drogom i oružjem. Šta je koga briga?
Ako ostane na ovome - smatraću da smo napredovali.
Kad bolje razmislim, brine me rečenica: „Treba misliti na budućnost“. A tu budućnost svi prikazuju tako da bi se najradije vratili u 19, 18, 17... vek.

Корисников грб
prozak
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 3538
Придружен: 15 Окт 2005, 19:08

Порукаод prozak » 16 Дец 2008, 14:29

Nema mnogo izgleda na optimizam. Izgleda da je ovo razdoblje sa istorijske tačke već determinisano.To se već kroz istoriju pokazalo nebrojeno puta. Uspon i pad kultura , s jedne , kao i i nastajenje i propadanje civilizacijskih tokova s druge strane. Namerno sa razdvojio ta dva pojma, koja u su u svojoj biti antagonistična.Na kraju ne treba biti nadmen prema onome što nas okružujr. Prirodno je da čovek ne razmišlja o svojoj ništavnosti , jer mu prirodni mehanizam odbrane jednostavno to nedopušta. Život je nastajao i nestajao u tačnom odreženom ritmu.Evolucija nema sentimenta, i rukovodi se prirodnim zakonima. Da bi se preraslo u bolji kvalitet vrsta ,predhodni po pravilu nestaje u beskonačnom nizu nestalih vrsta. Postoje periodi opšteg prosperiteta i degeneracije.Principi su svima poznati ,ali pitanje koliko smo mi svesni toga. Trenutak koji nam predstoji mnogi opisuju kao prelazak u novi kvalitet,koji će nastati.Pitanje je samo u kom obliku i gde. Po induskim vedama ovo je period kraja etape mraka prikazanog kroz Kaly Jugu. Nastaje period Vodolije i svetlosti, Maje su nas upozorile mnogo pre ove 2012 godine. Mi na ovim prostorima smo već prošli jednu vrstu katarze.Verovatno nam to nije bilo dovoljno, jer temelji nastanka novih država su u blatu,te kuća mora pasti. Kada se skinu sve šminke i blještavilo današnjice, u suštini je na snazi osnovn prirodni zakon,zakon jačeg. Kriza ,kao kriza. Kod nas može da bude gora od svih do sada ,jer mi smo na vetrometini, sa uništenom privredom, narušenim odnosima. Jednom rečju mi smo bolesna nacija .Nismo svesni toga dok neko naš bližnji ne strada.Onda je po pravilu kasno. Nebeski narod je ostao bez krila. Trebalo je odavno priznati da je car go.Samo se plašim da u hipnotičkom stanju izmenjene svesti to ovde niko ne vidi.
Mudrac zna i nepomerajuci se sa mesta.
Ne gledajuci vidi
Ne radeci cini

Корисников грб
milei
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод milei » 16 Дец 2008, 15:11

Neretko je samozavaravanje jedan od nacina preboljevanja, prevazilazenja, preskakanja zamki, prepreka i poteskoca koje stoje na putu...nekome i nekada uspe. Ono sto je osobito izrazajno jeste cinjenica da je nekako materijalni aspekt a time i kriza vezana za njega mnogo upecatljivija i bolnija no duhovna, moralna destrukcija koja hara i ubija najbolje u ljudskom.