Prirucnik za samoodbranu

Уредник: gresnica

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3822
Придружен: 30 Окт 2007, 22:23
Место: cekam otacastva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод gresnica » 11 Окт 2008, 15:30

Случајеви нестанка лица

Случајеви нестанка лица, те тајног одласка у верске секте, појава су толико честа, рекао бих одомаћена.
Наиме, ако у току врбовања кандидат увери старешину секте да је заинтересован да приступи, али да му то не би дозволили родитељи, кандидат се шаље у други град, па се отуд јавља родитељима. У другом граду у оквиру заједнице добија посао и смештај. Што се тиче малолетника, таквих случајева је било, али се у последње време не дешавају. Ниједној секти не исплати се да се компромитује.
Драстичан случај десио се са сектом „Божја деца". Наиме, мисионари те организације деловали су од 1984. и у Југославији. Циљ им је био да придобију нове чланове, како међу нашим грађанима, било житељима Београда, било избеглицама, тако и међу избеглицама из Албаније и Румуније, који су били смештени у кампу у Кошутњаку. Оба пута мисија је успела. Поред Албанаца и Румуна било је заврбовано и више десетина наших грађана који су били одведени у прихватилиште у Мађарској. Међу њима је било неколико малолетних девојака од којих се неке више нису ни вратиле кућама. Све је то ова секта радила и другде у свету, али су многе државе оцениле да њена делатност представља кршење и злоупотребу слободе вероисповести, тако да је ова организација данас забрањена у више држава САД, као и државама Европе.
Тражећи саговорника управо из редова „Божје деце" изгубио сам највише времена, јер осим рођака нико од бивших чланова није могао да разговара на ту тему. На крају сам ипак успео.
„Светлана данас живи у Штутгарту, у Немачкој. Удата је и запослена и има двоје деце. Пробајте са Светланом", предлагале су бивше чланице „Божје деце" само одбијајући разговор. „Она је ипак напољу, њој је лакше да прича." Тако сам преко једног њеног рођака био у току и оних дана када је била у Београду на одмору, испричао сам се са њом. Уз почетно уздржавање, пристала је. И што је интересантно, најпре је код куће спремала један концепт приче, да би сутрадан инсистирала да је то све што жели да каже и замолила ме да не буде потпитања. Ја сам такође хватао белешке, и уз помоћ њих покушаћу да презентирам Светланине путешествије баш онако како је она то испричала:
„Тог лета очекивала сам три ствари. Да матурирам, постанем пунолетна, и да упишем Архитектонски факултет у Београду. Пошто сам прву ствар завршила беспрекорно, дошла сам код брата од стрица у Београд. Већ сам долазила и раније у Београд и стекла друштво. Овај пут је уз дружење требало да прођем и пријемни на архитектури. Преко дана сам спремала испит, а увече излазила. Биће фраза, али стварно сам била тужна, што моје матурско и студентско време треба да прође у овом времену кризе, депресије и песимизма. Чак и долазак из Зајечара у Београд, није променио битно тај утисак. Хватала ме је апатија и безвољност.
И како то обично бива, баш тих дана изненада сам упознала једног Американца, и то у по бела дана у Ташмајданском парку. Била сам на паузи у току полагања пријемног. Мислила сам да је УНПРОФОР-ац. Свидео ми се тако да сам бриљантно обртала мојих 300 енглеских речи. Сусрет са њим ми је као нека инекција повратио оптимизам. Није више битно, али успут, положила сам пријемни.
„Али Роџер". Најпре сам мислила да је официр ОУН-а, али ми се после представио као свештеник Међународне хришћанске заједнице, која се зове „Фамилија љубави". Та организација, како ми је он објаснио, се бави поред верског и добротворним пословима свих врста. Помажу свим категоријама угрожених: и деци без родитеља, и хендикепираним лицима, старцима и сиротињи.

Висок, плав, продуховљен, светски човек, даса и по. Била сам усхићена када је почео да ми се удвара. Наравно нисам се много опирала. Била су то два незаборавна месеца. Лагала сам родитеље да сам код брата, а у ствари живела сам код Роџера у његовом изнајмљеном стану. Била сам сведок многих сусрета, посета многих странаца, многих журки, упознала сам неке наше људе који су већ приступили „Породици љубави", импоновало ми је што сам била девојка главног свештеника. Уопште се нисам питала где је свештенику мантија, митра, панагија, крст, откуд свештеник да се удвара неком, које молитве очитава. Додуше, читао је неке папире које је вадио из фасцикле, углавном се ту причало о љубави, срећи, узајамној помоћи и општој хармонији. Сам Роџер ми је рекао да фамилија има своје центре по целом свету а да им је седиште у Лос Анђелесу у САД, а да је вођа „Мистер МО". Тачније Дејвид Мозес, али од миља и љубави било је довољно рећи „Мистер МО".
Средином августа, у данима када сам очекивала пунолетство, Рожер ми је рекао да му је препоручено да иде за Италију, да је завршио мисију у Југославији. Како ми је рекао, захваљујући њему скоро 50 људи у Југославији је приступило „Фамилији" али пошто је СР Југославија под санкцијама упућени су у Мађарску. Затим ми је рекао да ме много воли и да би требало, ако исто осећам, да кренем са њим. Да понесем новца што је могуће више, јер никад се не зна како ће где да крене мисија. Тако смо кренули за Италију, тачније у градић Мофалконе близу Трста. Претходно сам се на два дана вратила у Зајечар, да објасним родитељима да ми се пружа шанса да студирам у Милану. Уз најкреативније лажи у животу и сузе омекшали су и дали ми 2000 DEM да ми се нађе. Наиме, рекла сам да је у питању Институт младих талената, и да се ту производе будући студенти Архитектонског факултета у Европи, а који је у Милану. Боравак на „Институту" траје шест месеци, кошта 1400 DEM, уз интензиван течај италијанског језика. Поред тих 2000 DEM
добила сам још 1500 DEM, од тетке и стричева. У Монфалконеу смо се обрели у једној великој кући у којој је већ живело око тридесетак људи. Роџер ми је рекао да су то све чланови Фамилије и да ништа не бринем.
У Монфалконеу у ствари, почиње моја голгота. Роџер је био првих месец дана са мном. Знао је да сам понела 3500 DEM и вероватно му је требало тридесетак дана да ми их узме. Најпре је тражио за смештај 400 DEM за три месеца унапред и прилог од 300 DEM за „Фамилију". То сам одмах дала. Потом сам платила школу италијанског језика 500 DEM. Затим сам потписала „револуционарни уговор". Тако се зове приступница за „Фамилију љубави". Том приликом сам платила таксу 100 DEM и као „прилог" што је ред код њих. Затим сам финансирала журку, „частила" у част мог приступања „Фамилији". То ме је коштало нових 70 DEM. Успут да кажем да је било присутно преко 250 људи то вече. Морам рећи да је Роџер све време показивао пуно нежности и љубави према мени, а да сам ја била у облацима. Но, после месец дана, саопштио ми је да мора у САД, да има шансу да буде унапређен у старешину „Фамилије" за јужну Европу те мора по инструкције у седиште у Лос Анђелес код Мистер Мозеса. Замолио ме је да му позајмим 1000 DEM да му се нађе за пут. Понудио ми је могућност и да се венчамо, чим добије „распоред". Иако старији од мене целих двадесет година, зајапурена и узбуђена остала сам без текста и само сам потврдно климатала главом. По његовом одласку препоручио ми је да будем под „патронатом" „Оца Марка" Италијана и да слушам његове проповеди и извршавам задатке које ми он даје.
Тек тада ја у ствари почињем да спознајем суштину ове заједнице. Роџера више никада нисам видела. Ни једно писмо нисам добила, иако сам послала преко десет. Остала сам без новца, а пасош ми се налазио код „оца Марка". Потпуно избезумљена, схватила сам да сам тотално промашила. Али ни по јада. Марко ми није давао пасош да се вратим, јер побогу, ја сам одговорна, ја сам посвећеница, ја треба да радим и проширујем мисију, и да he бити времена за Југославију и за родитеље. До тада сам, да тако кажем, била поштеђена, ваљда ни ови овде нису знали докле смо „стигли" Роџер и ја. Само сам спремала по кући, вежбала италијански и некако се зближила са укућанима. Били су ту углавном Италијани са југа земље и неколико Украјинаца и Руса. Полако сам почела од промашаја са Роџером да правим шалу. Тада су ме зграбиле неке две из јужне Италије, и повеле са собом у друштво. Нашле су ми посао у некој продавници, а увече смо излазиле заједно. Неки пут се нисмо заједно враћале. Тада су ме страшно прекоравале. У смислу: стан имаш, услове имаш, што скиташ. Наставила сам по свом. Све је то било неко моје пражњење и нека моја авантура. Али онда ме је Марко озбиљно упозорио и коначно после шест месеци упознао са програмом „Фамилије": „Ми смо светска Фамилија, Фамилија љубави, љубав је циљ и љубав је средство. Љубављу проширујемо заједницу, секс је есенција љубави, не смемо избегавати секс, јер мисија наше заједнице очекује од нас да се сами у име Фамилије, у име љубави, у име Христово, нудимо и љубављу привлачимо друге."
Била сам потпуно ментално, психички и емотивно разбијена. Једно време уопште нисам имала снаге. Препустила сам се стихији, да би некако у ходу нашла решење. Конкретно речено, проституисала сам се. Ипак временом, сетила сам се решења. Пошто је увек неко био са мном решила сам да у погодном тренутку док моја пратиља буде флертовала на једном крају бара, да ја пожурим са неким другим, затим одем у неки смештај, направим фрку и изазовем долазак и хапшење од стране полиције. Тако би довела себе у ситуацију да будем депортована. Тако нешто сам и учинила. Није битно како, али после пет месеци проституције и једанаест месеци проведених у „Фамилији љубави" била сам депортована у Југославију.
Шта да кажем, за тих пет месеци, важила сам за средње успешну мисионарку са четрнаест доведених момака. Оне боље су толико успевале за месец дана. Фактички сваки трећи са којим су спавале био је заврбован. За мушкарце исто важи. Али, учинак им је десет пута мањи од нашег. Међутим, пошто је хомосексуализам дозвољен као и бисексуалност, појединци су тако комбинујући „постигли резултате". Не би можда све изгледало тако прљаво и скарадно, да није било и довођења деце, те односа међу нама самима у самој кући. Да не причам о томе. Иначе, да не заборавим, све нас су „свештеници" „Фамилије љубави" уценили проклетством, ако било шта из Фамилије испричамо напољу. Тако је кажу, наредио „Мистер МО". Иначе, унутар куће било је и дроге и алкохола, ма свега до лудила. Колектив лудака, што наркомана, што алкохоличара, што нимфомана, хомосексуалаца, лезбијки, педофила, и у најбољем случају разнородних первезњака.
По цео дан раде негде, рмбају, онда оставе паре Марку, и скачу једни на друге, и тако... Надам се да је ово довољно.
Ја сам се скрасила некако у Зајечару, и на таласу мог авантуризма се удала за једног типа са којим и сад живим „Југо-Шваба". Живимо у Немачкој, имамо двоје деце. Рекла бих да је све у реду. Да, све је у реду. Једино што не могу више, то је да гледам филмове, углавном су амерички."

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод gresnica » 28 Окт 2008, 18:58

* * *
У досијеима Органа МУП-а Србије било је забележено небројено случајева нестанака. Секте су један од праваца дејства, радника који раде случајеве несталих лица управо због бројности оних који су као чланови разних верских група незнано напустили своје место боравка. Исход некад може да буде као у Светланином случају, али је најчешће сасвим другачији са последицама о којима смо већ причали појединачно приказујући секте.

* * *
Раде је практиковао трансценденталну медитацију. Осим тога, доста је читао и уопште проучавао Индију. Познавао је и индијску музику. Водио је и неке своје белешке. То нам је и био једини путоказ за какво-такво објашњење онога што се догодило. У једном од текстова написаних на санскриту писало је у преводу: „Преко воде до Сунца и слободе." Очито да је кроз медитације он створио неку своју визију универзума, слободе, космоса, бесконачности, те да је трасирао неки свој замишљени пут.
У лето 1998, пред залазак Сунца које је на хоризонту скоро додиривало Дунав, како су нам објаснили сведоци, његови другари, Раде је из само њему знаних разлога нагло скренуо ауто низ обалу и упловио њиме у воду у правцу Сунца. Да ли му се указала слика из његових медитација и изазвала реакцију да скрене својим аутом.
Раде се и даље води као нестало лице.

* * *
У последње време, како се јавност узбуркала, све секте и верске заједнице воде рачуна о имиџу, тако да последњих година и не бележимо драстичне случајеве сексуалног искоришћавања, што значи да се нешто слично неће опет догађати.

Случајеви из области сексуалних деликата

Седамдесетих и осамдесетих година, док још није било агенција за пословну пратњу, деловале су агенције за релаксацију и опуштање и то под именима Јога за сваког, Јогом до мира и љубави, Бихарска школа јоге, центар за тантричку медитацију, Ошо Раџниш центар. Реч је, ипак, о злоупотреби ових техника. Данашњи, а и начелно гледано, јога-центри уопште не личе на тадашње. Исто важи и за секту харе Кришна док се у то време окупљала на старој адреси. Заиста, приче из сваког од ових центара толико су сличне да им се само адресе разликују. Зато ћу дати јединствен приказ мисионарења ових група. Наиме, ашрами 70-их и 80-их били су обично у великим становима. У њима је живео и водио вежбе гуру, евентуално са неким помоћником. Практиканте, а чешће практиканткиње, бирао је лично гуру. Кандидаткиње су биле фасциниране гуруовим познавањем духовних знања, убедљивим речником и невиђеним техникама, а на крају су биле опсењене гуруом. Техниковање је подразумевало и могућност комплетног аранжмана са спавање и могућност дневног боравка, дакле пун пансион. Уз помоћ једне љубоморне практиканткиње и неколико родитеља кренуло се у општу потрагу за овим ашрамима и на крају је утврђено шта се све тамо радило, додуше, на добровољној основи. Мислим да ће најсликовитији пример бити исечак из дневника једне јогисткиње:
7.00 буђење
7.30 медитација, која је увек укључивала и вођење
љубави
9.00 доручак
9.30 дневне обавезе спремање ашрама, чишћење, одлазак
у продавницу
12.00-14.00 личне обавезе решавање личних и текућих питања
15.00 ручак
15.30-17.00 одмор слободне активности
17.00 хата јога
18.00 карма јога
19.00 гуруово предавање
20.00 „медитација"
21.30 вечера
22.00-23.00 слободне активности
Поновићу још једном да данашњи јога-центри немају ништа слично са претходним и своде се на најчешће тронедељно техниковање по један сат дневно. Додајем да је и тада било истих центара који су, као и данас, јогу, зен, медитације и сличне технике обављали неколико пута недељно, обично у неким спортским центрима, и на начин који је одговарао правилима тих техника.

* * *
Поштара Жарка знали су скоро сви. Стари Бановци су мало место, а он већ тридесетак година доноси писма, уплатнице, пакете, плате... Осим тога, врло је комуникативан, уме са људима, нађе увек лепу реч и за децу и за старе. Звали су га, више од миља „Нововерац", јер је припадао Јеховиним сведоцима, али то народу није била никаква препрека за дружење са њим. Дешавало се да уђе у кућу, седне, поприча, упита за добро здравље, поигра се са децом, мало мисионари, али то није изазивало нетрпељивост код мештана.
Све њих једнога дана изненадила је вест да је Жарко Нововерац у болници, због тога што је претучен. Најпре се помислило да је неко покушао да му отме новац којег је носио пензионерима. Ко би, иначе, тукао тог доброћудног човека од 50 година? „Силеџија" се сам пријавио. Био је то у ствари Слађан, дечак из комшилука, ученик осмог разреда, али прилично развијен за своје године. Упитан зашто је то учинио, одговорио је као из топа: „Шта друго да радим са маторим манијаком?" Кад се мало сабрао, објаснио је цео след догађаја.
„Са Мајом се знам дуго, али мало боље од пре три месеца, када смо почели да се забављамо. Пошто јој је тек дванаест година, изненадио сам се када сам чуо да јој нисам први дечко, јер се, барем овде у Бановцима све брзо сазна, а ја је нисам видео ни са једним. О својим претходним искуствима уопште није хтела да прича. Прекјуче смо губили час и решио сам да свратим до ње. Код куће сам је и затекао, али уз њу и поштара Жарка, који ми се обратио строгим речима: 'Маја ми је све испричала. Да си је оставио на миру! !!' 'Али, чика Жарко, зашто је браните од мене, ја сам њен дечко'. 'Њен дечко сам ја, и то 5 година, и не дозвољавам да јој ико приђе, она је одрасла уз мене!!', одговорио је поштар. Збуњен, не верујући му, упитао сам Мају да ли је то истина. Жарко, деформисаног израза лица, неуобичајено нервозан, опет је викнуо 'Ево кажи му сад сама!!!'. Она је, плачући, потврдно одговорила и замолила да ником не причам, да је све почело када је кренула у школу, уз причице и бомбонице и благо мажење. После тога је Жарко тражио да га Маја мази, а временом су почели то да раде наги. Маја је тек после неколико година била у стању да схвати шта јој се дешава, али тада јој је било јасно да од бруке и срамоте не сме то никоме да исприча. Једноставно се по некој инерцији и даље виђала са Жарком без снаге и начина да му се супротстави. Наравно, то се радило када родитељи нису били код куће. За остале мештане сам улажење Жарка у нечију кућу
није било ништа необично. 'Како сте могли, дете од седам година, а ви 45, можете деда да јој будете?!', викнуо сам сад ја на Жарка, а он ме ухватио у намери да ме избаци из куће, што сам му и дозволио. Међутим, стрпљиво сам га чекао и сачекао иза ћошка, и било је шта је било".
То се догодило средином 1998. године. Био је то један од најтежих случајева сексуалног искоришћавања (обљубе) над лицем млађим од 14 година. Не кажемо да Јеховини сведоци то проповедају, али је чињеница да није тачно да их њихово верско опредељење аутоматски, само по себи, и припадност овој заједници, уз бесомучно бубање њихове верзије и њихових цитата из Библије, чини богоугодним, аутентичним и одабраним да буду „спасени", а што они, пуни самољубља, тврде, не потврђујући то увек и на делу. Тим пре што ово није једини случај почињеног кривичног дела и уопште испољене девијантности код јеховиста. То, уосталом, илуструју и неки од претходно наведених примера из криминалистичке и судске праксе.

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 28 Окт 2008, 19:07

* * *
Када су секте у питању не кажемо да је потребно стално бити у неком параноичном страху, али одређена доза опреза мора увек бити присутна, па чак и ако вам дете пева у црквеном хору. Сестре Јована (17), Јелена (15) и Ивана (13) већ су две године певале у хору једне цркве у Београду. Становале су близу, па су родитељи најстаријој Јовани поверили дужност да пази на безбедан одлазак и повратак. Понекад им је било дозвољено да се дуже задрже у граду, или код куће неког из школе или хора. Та задржавања временом су постали све чешћи, али родитељи, схвативши узраст деце, нису интервенисали, тим пре што су се кући враћале у пристојно време. Међутим, једне вечери све три су улетеле у кућу престрашене и избезумљене.
Исту причу испричале су и родитељима и полицији. Један учтиви, врло љубазни господин четрдесетих година, дугогодишњи члан хора, већ дуже време разговара са њима о свему: о музици, начину певања, концертима којима је присуствовао широм света, религији, животу... Задивљеним девојкама бивало је све интересантније са њим, па су оберучке прихватиле позив да пођу код њега. Готово редовно после вечерње службе ишло се код Аце кући. Он је живео сам у једнособном стану, препуном књига, плоча, касета, албума са фотографијама. Једне вечери почео је најпре да прича о својој усамљености, затим колико му значи друштво њих три, да би на крају неочекивано насрнуо на Јовану на очиглед сестара. Ове две покушале су да га одвоје од ње. Настало је тешко рвање, стезање, цепање одеће, вриштање... Јована је већ била полугола. Некако су успеле да се извуку, да успут поделе гардеробу и стигну кући, а потом и у полицију. Дело је квалификовано као силовање у покушају.
Аца је сутрадан признао све. Увидом у евиденцију, утврдили смо да му ово није први случај из области сексуалних деликата. Он је објаснио да то све потиче из усмерења тантре леве тантре чији је он био практикант, те да је то, у ствари, била једна врста медитације коју одређене жене нису схватиле, па су га зато пријавиле. Такође, на питање одакле му код куће толико књига Шри Чинмоја, открио је да је од пре неколико година његов следбеник и да његово певање у црквеном хору није у супротности са учењем Шри Чинмоја. Ово се догодило у јесен 1997.

Још један савет

Чувајмо се, чувајмо децу, али чувајмо и наше старе родитеље. Ако их чува секта, то ради из следећих разлога:
Банковни рачуни: Банковни рачуни, депозитне потврде, или појединачни пензијски рачуни могу се дати Заједници, као депоновани или се могу учинити наплативим у случају смрти у складу с локалним банковним захтевима. Заједница треба да буде обавештена о свакој таквој припреми.
Вредносни папири и обвезнице: Вредносни папири и обвезнице могу се дати Заједници, било као директан дар или уз споразум да доходак настави да се плаћа дароваоцу.
Некретнине: Некретнине које се могу продати, могу се дати Заједници, било као директан дар или као доживотно власништво донатора који може до краја живота остати да живи у њима. Тестаменти и задужбине: Имовина или новац може се завештати Заједници путем законски састављеног тестамента, или Заједница може бити именована као корисник задужбине. Тестамент у корист религиозне организације може омогућити одређене пореске олакшице. Копију тестамента или задужбине треба послати Заједници.
Они који су заинтересовани за било који од ових споразума о планираном давању, треба да ступе у везу с канцеларијом Заједнице на следећој адреси: Јеховини сведоци хришћанска верска заједница, П. фах 173, 11080 Београд, телефон (011) 196224 и 197-109, или да ступе у везу с канцеларијом Заједнице или подружницом која опслужује њихову земљу.
Кула стражара 1. новембар 1997.

12.
ПРОБЛЕМИ СА СЕКТАМА: МЕЂУНАРОДНА РЕШЕЊА

Анализом нормативног, стратешког и принципијелног односа, те практичних активности петнаестак европских држава, САД, Канаде и Јапана, могу се збирно извући следећи закључци:
• Верска права и слободе загарантована су у свим државама.
• Лично је право сваког грађанина да припада религији коју жели и да је исповеда.
• Право је и обавеза верских заједница да пријаве своје објекте, своје вероисповеднике, те статут и основне догме. У складу са тим заједница показује и доказује да је верска.
• Организације или удружења која проистичу из неке верске заједнице посебно се пријављују. Опет, пријављује се природа делатности, статут, догматска повезаност са матичном верском заједницом.
• Не постоје никаква ограничења нити условљавања од стране државе у вези са обављањем богослужбених, вероисповедних и обредних радњи.
• Једноставно речено, широко дате и гарантоване верске слободе јесу параметар демократије власти конкретних држава, те се на ту слободу много полаже.

Међутим, постоји и стручан, дискретан систем заштите од деструктивних, криминалних, тоталитарних и свих других опасних организација свих профила, па и оних верских, а који се реализују тројако:

Прво:
• Строго се инсистира на пријављивању верских заједница и њиховом деловању у оквиру статута који се, како смо рекли, приказује при регистрацији. Предвиђене су велике казне, чак и забране и медијска компромитација за оне који излазе из тих оквира, што ни једној верској организацији не иде у прилог. Такође се води рачуна о обележавању објеката, стручности свештенства одговарајуће организације, па се и на том пољу сваки прекршај кажњава.

• Начин (само)финансирања те верске заједнице, односно остварење прихода, уредно се прате од стране државног механизма, чега су традиционалне верске заједнице свесне и то најчешће поштују. При томе, начини остваривања прихода могу бити различити прилози верника, продаја реликвија, публикација, обредног материјала, или неки други профитабилни начин који подразумева пореске обавезе.

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 28 Окт 2008, 19:17

Друго:
• У готово свим земљама предвиђено је верско образовање за ученике обавезно или факултативно, а за одређене професије просветне раднике, здравствене раднике, историчаре, студенте уметничких академија обавезно.

• Што се полиције и војске тиче води се рачуна да постоје адекватно обучени људи који могу да препознају и расветле безбедносна, кривична и свака друга друштвено-опасна дела проистекла из делатности секти.

Треће:
• Како од владиних, тако и од невладиних институција, иницира се стварање стручних мултидисциплинарних организација, најчешће устројених по принципу:
• Један психијатар,
• један психолог,
• један социјални радник,
• један новинар,
• један полицајац и
• више бивших чланова секти и култова.

Наравно, такав тим не мора имати само по једног из дотичне струке. Такође, поред обавезних, примају се и сви други људи расположени да раде и помогну.

• Делатност ових тимова не ограничава се на један град или једну област, већ се секције тих организација оснивају широм државе. Оне одржавају предавања по школама, у медијима, износе искуства, штампају публикације, летке. Од тих антисекташких организација поменућу AFF („American Family Foundation" „Америчку породичну фондацију") и CAN („Cult Awareness Netvvork" „Мрежу за обавештавање о култовима") које делују у САД. У Енглеској делују Центар за информисање о култовима CIC и FAIR, у Холандији SOS, у Шпанији AIS CROAS, у Француској ADFI, у Италији FPUC.

Као примерену илустрацију чињенице да је свет озбиљно схватио проблем деструктивних и друштвено-опасних организација са верским предзнаком. Изнећу интегралан текст Резолуције Европског парламента од 29. 02. 1996, а посвећену проблематици којом се бави овај текст.

Европски парламент
Резолуција од 29. 02. 1996.
Штампани материјал Бундесрата 106/96 14. 03. 96. Достављено од стране Европског парламента
Резолуција о сектама у Европи
Прослеђено уз допис генералног секретара Европског парламента 008129 од 12. 03. 1996.
Европски парламент усвојио је Резолуцију на cвojoj седници од 29. 02. 1996.
Резолуција о сектама у Европи Европски парламент

• Указујући на Европску конвенцију о заштити људских права и основних слобода, од 4. 11. 1950.
• Указујући на Повељу о ЕУ, нарочито на чланове Ф, ст. 2 К. 1, стр. 2, 5, 6,7, и 9 као и К. 3,
• Указујући на своју Резолуцију о Европској повељи о правима детета (фуснота: А, Б и Ц 241 од 21. 232 09. 1992.) Европског савета о сектама и новим религиозним покретима.

А. Потврђујући cвoje чврсто придржавање темељних принципа демократске правне државе, као што су толеранција, слобода савести и верска слобода, слобода мишљења, као и слобода окупљања и удруживања.
Б. Сматрајући да су са најновијим догађајима у Француској, нарочито са смрћу 16 људи, од тога 3 деце, 23. 12. 1995. у Веркору, постале очигледне опасне активности одређених удружења, означених као секте.
В. Сматрајући да активности група, секти или удружења сличних сектама, представљају појаву која се стално даље шири и која се у cвe различитијој форми може уочити у целом свету.

Г. Сматрајући да су многе религијске и друге секте, активне у ЕУ, легализоване, те да због тога захтевају да њихове организације и активности буду заштићене Гаранцијом о индивидуалној и верској слободи, што је утемељено у Европској конвенцији о људским правима.
Д. Сматрајући да, насупрот томе, одређене секте, које као делови једне међународне мреже оперишу у ЕУ, врше илегалне и криминалне активности и стално крше људска права и баве се злостављањима, сексуалним злоупотребама, одузимањем слобода, трговином људима, подстицањем на агресивно понашање, ширењем расистичког мишљења, пореским преварама, илегалним прометом капитала, трговином наоружањем и дрогом, повредама права на рад и илегалном лекарском праксом.

1. Подржава инсистирање на слободи мишљења, савести и верској слободи, као и слободи удруживања, које су утврђене обавезом поштовања слободе и приватности појединца, као и заштитом од поступака, као што су мучење, нељудско и понижавајуће опхођење, ропство итд.
2. Тражи од држава чланица да воде бригу о томе да судови и полицијски органи делотворно примењују правне одредбе и инструменте, који већ постоје на националном нивоу, те да активно и тешње сарађују, нарочито у оквиру Еуропола, да би спречавали повреде основних права које почињавају секте.
3. Тражи од држава чланица да испитају да ли су њихови правосудни порески и казнени прописи довољни да би се спречило да активности таквих Група буду повезане са противзаконитим поступцима.
4. Тражи од држава чланица да не додељују аутоматски статус верске заједнице, те да у случају секти које су умешане у илегалне и криминалне активности испитају могућност одузимања статуса верске заједнице који собом носи пореске олакшице и одређену правну заштиту.
5. Тражи у том смислу од држава чланица да појачају међусобну размену информација да би се сакупљале информације о феномену секти.
6. Моли Савет да провери, предложи и уведе све мере које произилазе из делотворне примене инструментаријума предвиђеног у оквиру Главе 6. Повеље о ЕУ и из постојеће правне регулативе у заједници, да би се спречило илегално деловање секти у ЕУ и да би се против њих борило; тражи од Савета да појачава сарадњу између земаља чланица и трећих земаља, с циљем да се нестале особе пронађу и да се олакша њихово поновно укључивање у друштво.
7. Тражи од Комисије и држава чланица највећу меру будности, да би се спречило да илегалне секте користе новчану помоћ заједнице.
8. Овлашћује ceoje Веће за основне слободе и унутрашње послове да предложи надлежним већима националних парламената да своју следећу заједничку седницу посвете теми секти; на тај начин би могле да се размене информације о организацијама, методама рада и понашању секти у појединим државама чланицама и да се изнађу најбоље методе за ограничавање и заустављање нежељених активности ових секти, као и стратегије за просвећивање становништва о њима; закључци тог заседања требало би да у облику једног извештаја буду представљени Пленуму.
9. Овлашћује свог представника да ову резолуцију проследи Савету, комисији, владама и парламентима држава чланица, као и Европском савету.

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 30 Окт 2008, 18:15

Закључак

Трудио сам се да приликом завршетка сваког поглавља дам неки скромни суд, препоруку или пример. Ипак, нешто се мора рећи и на самом крају.
Пре свега, треба реаговати сад и одмах. Не треба се питати ко је за шта крив, већ се треба питати ко шта треба да уради. С тим у вези, могу дати следеће закључке:
• Док Црква, влада и разна министарства дебатују о потреби или излишности веронауке, начинима њеног евентуалног укључивања у систем образовања, спроводимо што хитније и преко свих могућих средстава комуникације вероупућивање, поготову стратешких професија војске, полиције, просветара, здравствених радника и новинара, а затим и осталих. Чекајући систематско решење питања веронауке, започнимо својеврсне скраћене курсеве путем предавања, медијске презентације, документарних филмова, публикација да не би било касно!
• Нацрт новог закона о верским заједницама актуелизован и прилагођен проблематици анализираној у овој књизи требало би да угледа светлост дана, као и нови закон о удружењима грађана, са далеко прецизнијим формулацијама. Мислим да свакој верској заједници одговара да у јасним законским оквирима у условима слободе вероисповести и једнакости грађана свих верских опредељења, у оквиру позитивног законодавства, проповеда своју веру, без опасности да се компромитује.
• Законодавац ће, извесно, после анализе свих аспеката и ставова, прецизирати шта се сматра верском заједницом, а шта удружењем грађана. Надамо се да ће се нормирати и неопходно образовање верских службеника, дакле њихове квалификације за обављање делатности верског проповедника.
• Било би неопходно да се Министарство здравља коначно изјасни о одређеним источњачким техникама које се навелико примењују код нас, било аутохтоно, било одвојено, посредством центара за релаксацију, гуру-покрета, односно, псеудохиндуистичких секти или, пак, екстрасенс центара.
• Што се тиче полиције, претходно испуњени едукативно-законски предуслови заиста би отворили чисто и јасно поље дејства, контроле и заштите грађанства од верских секти. Не би то био прогон, већ отварање могућности продора и афирмације чисте и оригиналне вере која би несметано, без комплекса кривице, ширила своје духовне поуке. То је нарочито важно пошто тако исповедана вера не би угрожавала здравље људи, нити кршила законске или моралне норме. Залажем се за пуну слободу вероисповести, али уз два ограничења: границе слободе једног човека заснивају се на слободи других људи и нико исповедањем своје вере не сме угрожавати здравље и слободу других људи или законске и моралне норме.
Начелно се поставља питање наше позиције у целој овој проблематици. У свим, како традиционалним, тако и данашњим друштвима, глобално, културолошки, етнички, политички, верски, уметнички и научно присутна је свест о центру и пореклу. У Србији је вековима, невезано за појединачну побожност, стуб, центар и исходиште српска православна баштина и њен утемељитељ и гарант Српска православна црква, са свом својом историјски потврђеном толеранцијом и могућношћу коегзистирања са другим верским правцима и конфесијама. У друштву у којем нема центра, све постаје периферија, губе се репери (оријентири) и систем вредности. Тада код обичних грађана, али и код великих друштвених и државних институција постоји опасност од губитка оријентације, што ниједан истински патриота не би смео да дозволи.

Литература
1.Андрејевић Славенка: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
2.Армстронг Карен: ИСТОРИЈА БОГА, „Народна књига", Београд, 1985.
3.АТЕНА часопис ОТО реда.
4.Бакоч др Данило МАГИЈА И ЗДРАВЉЕ, „Стручна књига", Београд, 1996.
5.БЕОГРАДСКИ ДИЈАЛОГ број 1, Православна мисионарска школа при Храму Светог Александра Невског, Београд, 1997.
6.БЕОГРАДСКИ ДИЈАЛОГ број 2, Православна мисионарска школа при Храму Светог Александра Невског, Београд, 1998.
7.БЕОГРАДСКИ ДИЈАЛОГ број 3-4, Православна мисионарска школа при Храму Светог Александра Невског, Београд, 1998.
8.Бернар, Чарлс: УМИРАЊЕ, Оља Ивановски, Београд, 1990. I 9. БХАГАВАТ ГИТА, „Бактиведанти бук траст", Загреб 1983.
10.Блуд, Линд и Лентон, Мајкл: САТАНИЗАМ И ОКУЛТНЕ РАДЊЕ, Америчка породична фондација, Кливленд, 1992.
11.Бојић, Мирко: ЗЕМЉО ИНДИЈО, „Политика", фељтон 1998.
12.Василев, Л. С. ИСТОРИЈА И РЕЛИГИЈА ИСТОКА, „Ново дело", Београд, 1987. Вељачић, Чедомил: БУДИЗАМ, Београд, 1984.
14.Вељачић, Чедомил: ФИЛОЗОФИЈА ИСТОЧНИХ НАРОДА; Матица Хрватска, Загреб, 1979.
15.Вернет, Жан: СЕКТЕ, Плато, Београд, 1997.
16.ВЕРОНАУКА У КУЋИ, Архиепископија Београдско-Краловачка, Београд, 1996.
17.ВИТРИОЛ, часопис ОТО реда, Београд, 1997.
18.Владика, Николај Велимировић: ПРАВОСЛАВЉЕ И ПОЛИТИКА; БИГ штампа, Београд, 1997.
19.Владика, Порфирије: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕСЕДЕ.
20.Данвич, Черина: КРАТАК ЛЕКСИКОН ОКУЛТИЗМА, Моне, Београд, 1995.
21.Делијез, Лоран: ТЕМПЛАРИ, Култура, Београд, 1993.
22.Делинџер, В. Роберт: КУЛТОВИ И ДЕЦА, чланак.
23.Денда, Милорад: СЕКТЕ У КИНИ, чланци, Политика, 1999.
24.Димитријевић, Владимир: ПРАВОСЛАВЉЕ И СЕКТЕ, 1 7, Зборник, „Светигора", Цетиње, 1997.
25.Ђурђевић, др Ратибор: МАСОНЕРИЈА; ИХТУС, Београд, 1995.
26.Ђурђевић-Стојковић, Биљана: ЛОВЦИ НА ДУШЕ, Биљана Ђурђевић, Крушевац, 1997.
27.Ђурђевић-Стојковић, Биљана: ИСПОВЕСТИ ЖРТАВА СЕКТИ, Биљана Ђурђевић-Стојковић, Београд, 1999.
28.Ђорђевић, др Драгољуб: СЕКТЕ, Јунир Ниш, 1998.
29.Ђорђевић, др Драгољуб: ПРАВОСЛАВЉЕ ИЗМЕЂУ НЕБА И ЗЕМЉЕ, Градина, Ниш, 1991.
30.ЕНЦИКЛОПЕДИЈА ЖИВИХ РЕЛИГИЈА, Нолит, Београд, 1982.
31.Елијаде, Мирчеа: ВОДИЧ КРОЗ СВЕТСКЕ РЕЛИГИЈЕ, Народна књига Београд, 1996.
32.Елијаде, Мирчеа: ИСТОРИЈА ВЕРОВАЊА И РЕЛИГИЈСКИХ ИДЕЈА, 1 3, Просвета, Београ, 1991.
33.Елијаде, Мирчеа: ОКУЛТИЗАМ, МАГИЈА И ПОМОДНЕ КУЛТУРЕ, Графички завод Хрватске, Загреб, 1981.
34.Елијаде, Мирчеа: ХИНДУИЗАМ, Просвета, Београд, 1996.
35.Ерчић Миленко: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
36.Жолт, Лазар: ОКУЛТИЗАМ ДАНАС, аутор, Нови Сад, 1990.
37.Илић, Драган: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
38.Иљин, Иван: ПУТ ДУХОВНЕ ОБНОВЕ, Логос АНТ, Београд, 1999.
39.Јанковић, Милорад Трале: ЗАМКЕ, самостално издање, 2001.
40.Један, Хуберт: ВЕЛИКА ПОВИЈЕСТ ЦРКВЕ, Кршћанска садашњост, Загреб, 1971.
41.Јеротић др Владета: ДУХОВНОСТ И ТОЛЕРАНЦИЈА, Култура, Београд, 1993.
42.Јеротић, др Владета: ВЕРА И НАЦИЈА, Београд, 1995.
43.Јеротић, др Владета: УЧЕЊЕ СВЕТОГ ЈОВАНА ЛЕСТВИЧНИКА И НАШЕ ВРЕМЕ, Арс Либри 1996.
44.Јеротић, др Владета: ИНДИВИДУАЦИЈА И(ИЛИ) ОБОЖЕЊЕ, Арс Либри Београд, 1998.
45.Јовић, Вајо: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
46.Јовичић, др Бошко: БОГ И СОТОНА У ВУЧКОВИЦИ, Чачак, 1992.
47.Југословенски комитет за кохеренцију и непобедивост: СТВАРАЊЕ ПРИРОДНОГ ОДБРАМБЕНОГ ШТИТА 3А ЈУГОСЛАВИЈУ, проглас, Београд, 1999.
48.Јунод, др Марсел: БОРАЦ БЕЗ ОРУЖЈА, Београд, 1993.
49.К. М. Сен: ХИНДУИЗАМ, Дечја књига, Београд, 1990.
50.Калезић, протојереј, ставрофор др Димитрије: УПОЗНАЈМО РЕЛИГИЈУ, Димитрије Калезић, Београд, 1972.
51.Караџић, Вук и Даничић, Ђура: СВЕТО ПИСМО, превод.
52.Карлсон, Крис: ШТА САДА УПУТСТВА РОДИТЕЉИМА БИВШИХ ЧЛАНОВА СЕКТИ, чланак.
53.Кевендиш, Ричард и Тревор, Линг: МИТОЛОГИЈА, Младинска књига, Љубљана, 1989.
54.Кешетовић, др Желимир: СОЦИОЛОГИЈА, ИЗБОР ТЕКСТОВА ЗА РАДНИКЕ ОУП-А, Виша школа унутрашњих послова, Београд-Земун, 1999.
55.Корић-Грујић, Татјана: СОЦИОЛОШКО-ПРАВНИ ПРИСТУП РАЗВИТКУ СЕКТАШКЕ СВЕСТИ, реферат са 6. Светског конгреса о рехабилитацији и психијатрији Округлог стола о рехабилитацији жртава гуру-покрета и психоорганзација.
56.КРИВИЧНИ ЗАКОН РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ. Савремена администрација, Београд, 1991.
57.Кроули, Алистер: КЊИГА ЗАКОНА, Езотерија, Београд, 1989.
58.Крстић, М. Небојша: СРБСКИ ОДГОВОР, Збиља, Београд, 1999.
59.Крстић, М. Небојша: РАСКРШЋА ИЛИ БЕЗПУЋА СРБСКЕ ГЕОПОЛИТИКЕ, чланак, часопис Збиља, Београд 1999.
60.Крстић, М. Небојша: НЕ ПОБЕЂУЈЕ БРОЈ ВЕЋ СОЈ, чланак, часопис „Око", Франкфурт, 1999.
61.Крстић, М. Небојша: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
62.Леви, Елифас: МИСТЕРИЈА КАБАЛЕ, Дерета, Београд, 1987.
63.Луковић, Д. Зоран: РАЗГОВОРИ СА ЧЛАНОВИМА СЕКТИ И ЊИХОВИМ ПОРОДИЦАМА, БЕЛЕШКЕ.
64.Луковић, Д. Зоран, СЛУЖБЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
65.Малицки, Петер: ИСТОРИЈА ХРИШЋАНСКЕ ЦРКВЕ, Књижарница Радомира Ћуковића, Београд, 1933.
66.Мандић, мр Ранко: КАНИБАЛ У СРПСКОЈ КУЋИ, Београд 1995.
67.Мандић Славко: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
68.Махариши, Ајурведа Продукти: ЗНАЊЕМ ДО ЗДРАВЉА, Каталог производа, Београд-Земун 1996.
69.МАХАРИШИ АЈУР-ВЕДА У СОВЈЕТСКОМ САВЕЗУ, ПРОГРАМ РАДА, Москва 1989.
70.Махаришијев ведски универзитет: ТРЕЋА МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА О НЕПОБЕДИВОЈ ОДБРАНИ, Флодроп, Холандија 1995.
71.Махаришијев Европски Истраживачки Универзитет: МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА-ПРОГРАМ РАДА, Силзберг, 1977.
72.Махаришијев Европски Истраживачки Универзитет: МЕЂУНАРОДНИ СИМПОЗИЈУМ ПРОГРАМ РАДА, Барселона, 1980.
МАХАРИШИ У БЕОГРАДУ, ИЗВОДИ ИЗ ПРОТОКОЛА ПОСЕТЕ, Београд, 1984.
74.Мекдауел, Џош, Стјуарт, Дон: КАКО РАЗУМЕТИ СЕКТЕ, ЛДИ Ветерник, 1997.
75.Мекензи, Норман: ТАЈНА ДРУШТВА, Нова књига, Београд, 1990.
76.Мехербаба: БЕСЕДЕ, Култура, Београд, 1990.
77.Миз, Роман: ОД БОГА ДО СОТОНЕ, Католички институт за културу, повијест и духовност, Суботица, 1999.
78.Мијаљевић, Слаћан: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
79.Милаш др Никодим: СЛАВЕНСКИ АПОСТОЛИ КИРИЛ И МЕТОДИЈЕ И ИСТИНА ПРАВОСЛАВЉА, Свети Архијерејски синод Српске православне цркве, Београд, 1985.

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 30 Окт 2008, 18:20

80. Милан др Лазар: НАУЧНО ОПРАВДАЊЕ РЕЛИГИЈЕ, 1-6, Београд, 19771986. 81.Милошевић, мр Зоран: ОКУЛТИЗАМ, Бели Анђео, Шабац, 1997.
82.Милошевић, мр Зоран: ВЕРСКЕ СЕКТЕ И КУЛТОВИ, Бели Анђео, Шабац, 1997.
83.Мићковић, Петар: ФАЛУНГ ГОНГ, чланци, Политика 1999.
84.Невељева, С Н.: СТАРОИНДИЈСКА МИТОЛОГИЈА, Дечја књига, Београд, 1990.
85.Ненезић, Зоран: МАСОНИ У ЈУГОСЛАВИЈИ 1764-1989. Народна књига, Београд, 1982.
86.Остојић, Весна: Необјављене белешке.
87.Ошо, Раџниш: МОЈ ПУТ, ПУТ БЕЛИХ ОБЛАКА, Езотерија, Београд, 1990.
88.Парнов, Јермеј: ЛУЦИФЕРОВ ПРЕСТО, Ново дело, Београд, 1988.
89.Пајин, Душан: ФИЛОЗОФИЈА УПАНИШАДА, Дечје новине, Горњи Милановац, 1990.
90.Пајин, Душан: МЕДИТАДЦИЈЕ ИСТОКА И ЗАПАДА, Дечје новине, Горњи Милановац, 1990.
91.Пановић, Влајко: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
92.Перишић, Снежана: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
93.Петровић, др Братислав: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
94.Петровић, Хаџи Љубодраг: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
95.Петроградски, Родион: ЉУДИ И ДЕМОНИ, Светигора, Цетиње, 1995.
96.Познановић, И. Жељко: СРПСКА ИДЕЈА, Слободна књига, издања Владимира Максимовића, Београд, 1999.
97.Поповић, Зоран: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
98.Поповић, др Радомир: ОДБРАНА ДОКУМЕНТА ВАСЕЉЕНСКИХ САБОРА, Светосавска књижевна задруга, 1993.
99.Поповски, Михајло: ТАЈАНСТВЕНИ СВЕТ МАСОНА, Михајло Поповски, Скопље, 1988.
100.ПОСЛЕДЊА ВРЕМЕНА ДАНАС, зборник, Светигора, Цетиње, 1996.
101.Принц, С. Е. А. Дуијано: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ. Природни закон: часопис ПРИРОДНИ ЗАКОН-СПЕЦИЈАЛНО ЗДАЊЕ, Београд, 1997.
103.Пуљо, Јасмна: ЈОГА, Култура, Београд, 1995.
104.Радмановић, Никола: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
105.Радишић, др Светозар: НЕОКОРТИКАЛНИ РАТ, ВИЗ 1999.
106.Расел, Петар: ТРАНСЦЕНДЕНТАЛНА МЕДИТАЦИЈА ЗА СКЕПТИКЕ, Београд, 1986.
107.Ревенскрофт, Тревор: КОПЉЕ СУДБИНЕ.
108.Регардије, Израел: „GOLDEN DAWN", St. Paul, 1982.
109.РЕЛИГИЈА И ДУШЕВНИ ЖИВОТ ЧОВЕКА, група издавача, Београд, 1994.
110.РЕЛИГШЕ СВИЈЕТА, енциклопедија, Кршћанска садашњост, Загреб, 1982.
111.Републичка стручна комисија за душевно здравље и поремећаје: СТАВ О ТМ, Ниш, 1998.
112.Републичка стручна комисија за неурологију: ИЗВЕШТАЈ ПОВОДОМ ТМ, Београд, 1984.
113.Рибникар, Јара: КЊИГА О ТМ, Верзалпрес, Београд, 1997.
114.Ротаревић, Живко: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
115.Роуз, јеромонах Серафим: ПРАВОСЛАВЉЕ И РЕЛИГИЈА БУДУЋНОСТИ, Банатски весник, Вршац, 1990.
116.Савез друштава психолога Србије: СТАВ О ТМ, Београд, 1984.
117.Савез друштава психолога Србије: ИЗВЕШТАЈ О ЕФЕКТИМА ТМ, Београд, 1989.
118.Савезни Уставни суд Немачке: ПРЕСУДА ТМ, 1989.
119.Савез за ТМ Србије: СТАТУТ, Београд, 1990.
120.Свами Сатјананда: САНЈАСА ТАНТРА, Милошевић Невена Анита, Београд, 1989.
121.Сен К. М.: ХИНДУИЗАМ, Дечја књига, Београд, 1990.
122.Сенић Александар: САЈЕНТОЛОГИЈА, реферат са 6. Светског конгреса о рехабилитацији и псхијатрији-Округлог стола о рехабилитацији жртава гурупокрета и психо-организација Београд, 1997.
123.Сенић Александар: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
124.Симић, Михаило: РИМОКАТОЛИЧКА ЦРКВА И СРБИ; СИМЕКС, Београд, 1991.
125.Слалвински Живорад Михајловић: ПСИХОНАУТИ УНУТРАШЊИХ СВЕТОВА, Ж. М. С. Београд, 1976. Славински Живорад Михајловић: СИМБОЛИ ХЕРМЕТИЗМА, Ж. М. С. Београд, 1977.
127.Славински Живорад Михајловић: ТАЛИСМАНСКА МАГИЈА, Ж. М. С. Београд, 1984.
128.Славински Живорад Михајловић: РЕЧНИК ГНОСТИЧКОГ ОКУЛТИЗМА, Ж. М. С. Београд, 1991.
129.Славински Живорад Михајловић: ЕКСКАЛИБУР; Ж. М. С. Београд, 1992.
130.Смиљаних Ана: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
131.Смиљанић Жарко: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
132.Српско лекарско друштво, Психијатријска секција: МИШЉЕЊЕ О ТМ, Београд, 1984.
133.Српско лекарско друштво, Психотерапеутска секција: МИШЉЕЊЕ О ТМ, Београд 1984.
134.Стајић, др Љубомир: ОСНОВИ БЕЗБЕДНОСТИ, Полицијска академија, Београд, 1999.
135.ТАЛМУД, БИГЗ, Београд 1990.
136.ТЕОЛОШКИ ПОГЛЕДИ, верско-научни часопис 3-4, Православље, Београд, 1989.
137.Тетцел Лоран: КБАЛА, „Ново дело", Београд 1987.
Ш.Тодоров Богдан: САЈЕНТОЛОГИЈА, реферат са 6. Светског конгреса о рехабилитацији у психијатрији Округлог стола о рехабилизацији жртава гуру покрета и психо оргнаизација Београд, 1997.
139.Тодоров Богдан: СЕКТЕ НА ИНТЕРНЕТУ, реферат исто.
140.Тодоров Богдан: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
141.Тодоровић Јања: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
142.Трифуновић Драко: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
143.Универзални живот: БЕСЕДА НА ГОРИ, Култура, Београд, 1993.
144.Форчун, Диои: КОСМИЧКА ДОКТРИНА, Оља Ивановски, Београд, 1990.
145.ФОРУМ, часопис, Српско културно удружење, Франкфурт, 1992.
146.Фром Ерих и Дајсек, Сузуку: ЗЕН-БУДИЗАМ И ПСИХОАНАЛИЗА, Нолит, Београд, 1964.
147.Хаак Фриндрих Вилхелм: ТРАНСЦЕНДЕНТАЛНА МЕДИТАЦИЈА, Минхен, 1993.
148.Холторф Јирген: ЋУТЉИВО БРАТСТВО, Просвета, Београд, 1996. Хоуп Мури: ПРАКТИЧНЕ ТЕХНИКЕ ПСИХИЧКЕ САМООДБРАНЕ, Торнпрес, Београд, 1993.
150.Хопко Томас: ПРАВОСЛАВНЕ ВЕРЕ, Каленић 1992.
151.ХРИШЋАНСКИ ПРЕГЛЕД, бројеви 1997-1998, Храм свете Тројице, Београд.
152.Цветановић др Вукадин: НЕОБЈАВЉЕНЕ БЕЛЕШКЕ.
153.Чедвик Овен: ИСТОРИЈА РЕФОРМАЦИЈЕ, Добра Вест Нови Сад, 1986.
154.ЧОВЕК И УНИВЕРЗУМ. бројеви 1997 -1998, Природни закон.
155.Џемс Е. О.: УПОРЕДНА РЕЛИГИЈА, Матица српска, Нови Сад, 1985.
156.Џомић Велибор: СЕКТЕ; САТАНИЗАМ И ЛАЖНИ ПРОРОЦИ, Краљево, 1994.
157.Џордан Мајкл: КУЛТОВИ. Британска библиотека, Лондон, 1996.
158.Шакти Гаван: КРЕАТИВНА ВИЗУЕЛИЗАЦИЈА, Кретива Књажевац, 1995.
159.Шире Едуард: ВЕЛИКИ ПОСВЕЋЕНИЦИ, „Ново дело", Београд, 1989.
160.Шри Чинмој: АВАТАРИ И УЧИТЕЉИ, Јутро, Београд, 1996.
161.Шри Чинмој: ЈОГА И ДУХОВНИ ЖИВОТ, Југро, Београд, 1996.
162.Шри Чинмој: КРОЗ 100 ГОДИНА. Јутро, Београд, 1996.
163.Шри Чинмој: ПЛЕС КОСМИЧКИХ БОГОВА, Јутро, Беогрд, 1996.
164.Шри Чинмој: ИНТЕРВЈУ РАДИО ЊУЈОРКУ, 1993.
165.Шри Шримад Бактиведанта Свами Прабупада: НАУКА О САМОСПОЗНАЈИ, Бактиведанта буктраст, Загреб, 1997.
166.Шри Шримад Бактиведанта Свами Прабупада: ШРИ ИЗОПАНИШАДА, Бактиведанта буктраст, Загреб, 1980.
167.Штајнер Рудолф: АНТРОПОЗОФИЈА И СОЦИОЛОГИЈА, Антропозофска библиотека Београд, 1937.
168.Штајнер Рудолф: КАКО СЕ СТИЧУ ЗНАЊА ВИШИХ СВЕТОВА, Југословенско Антропозофско Друштво, Београд, 1927.
169.Штајнер Рудолф: ТАЈНА НАУКА У ОСНОВАМА, Антропозофска библиотека Београд, 1936.

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 30 Окт 2008, 18:24

Зоран Д. Луковић

ВЕРСКЕ СЕКТЕ
ПРИРУЧНИК ЗА САМООДБРАНУ

.. .Реч је о компетентном аутору који се, како кроз службу, тако и приватно петнаест година бави овом појавом.
Квалитет рада огледа се у мноштву информација које аутор нуди о генези, појавним облицима и механизмима деловања верских секти и покрета на територији СР Југославије. Опасност од истих јасно представља, без тежњи за сензациуонализмом, аутентичним примерима и илустрацијама.
Читајући овај приступачан текст можемо се без напора упознати са суштином, делатности и опасности од верских секти на нашим просторима што пружа могућност да се на прави начин и приватно и професионално поставимо у циљу одбране националне традиције културе и друштва у целини.
Начелник УКП, правник МУП Србије Миленко Ерчић

.. .Велико је задовољство ишчитавање страница ове књиге јер она у исто време садржи потребно научно-објективно приказивање чињеница у вези са сектама, и писана је популарним, лаким стилом који носи човека да је прочита од корице до корице у једном даху, као какво штиво из области белетристике. Уз то, упечатљивост дају и криминалистички прикази искуства жртава са којима је писац имао лични контакт и опит. Књига као мало која те врсте обилује аутентичним подацима, који секте, једну по једну, разоткривају као групе које врше духовни терор и насиље. Као таква може се ставити раме уз раме са сличним делима највећих светских стручњака сектолога.
Посебну пажњу ова књига завређује својим изненађујуће високим теолошким нивоом, с обзиром да аутору теологија није струка...
Епископ Порфирије Перић

Аутор није ни „про-култно" ни „анти-култно" оријентисан, већ у својој књизи говори „о сектама" препуштајући читаоцу да доноси закључке. Веома обиман и аутентичан материјал је поткрепљен и примерима из сопствене професионалне праксе, јер аутор има примарни циљ да информише и тиме заштити читаоца.
Наравно да се слобода мисли, веровања, верских убеђења, вероисповести и верских обреда поштује.
Слобода појединца досеже до границе до које својом слободом веровања и деловања не угрожава слободу другог. Живимо у мултинационалној, мултиконфесионалној и мултикултурној заједници о чему аутор такође води рачуна.
Феномен савремених секти је вишедимензионалан проблем који обухвата подручје социологије, социјалне патологије, медицине, етнологије, религије, права, криминологије, и пре свега и на крају свега психологије, индивидуалне и групне.
Књига о верским сектама Зорана Луковића значајан је допринос реалистичном сагледавању феномена секти данас када се против наше земље води и неокортикални рат.
Држећи се синтагме да „знање штити", препоручујемо књигу „Верске секте" Зорана Луковића посебно младим читаоцима и васпитачима како би се боље снашли у данашњем свету конфузних и инверзних вредносних система.
Из рецензије Проф. др сц. мед. Братислава Петровића