Učenje svetih otac i pouke

Уредник: gresnica

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 275
Придружен: 07 Мај 2008, 23:40
Место: Raska
Контакт:

Порукаод Rale » 18 Мај 2008, 23:30

-Древне Хришћане враг је искушавао мучењима,а данашње искушава болестима и помислима.
СВ.АМВРОСИЈЕ ОПТИНСКИ
-Ава Данило је говорио да у мери у којој цвета тело,вене душа;а што тело више вене,то душа више цвета.
АТОНСКИ ПАТЕРИК
-Размишљајте о томе како је све овдашње привремено,а будуће вечно.
СТАРАЦ АНАТОЛИЈЕ ОПТИНСКИ
-Догађа се да Бог болешћу уклања човека од невоље коју неби мого да избегне када би био здрав.
СВЕТИ ТЕОФАН ЗАТВОРНИК
-Има болести које Господ забрањује када види да је болест потребнија за спасење него здравље.
Naše je samo ono što poklonimo drugima
Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Порукаод Rale » 18 Мај 2008, 23:42

БЛАГОЧЕСТИВА РАЗМИШЉАЊА
И УЗДАСИ У ВРЕМЕ БОЛЕСТИ

-Господ је дао здравље,Господ га је и узео.Нека је благословено име Господње од сада до свршетка века.
-Господе,Ти видиш моју болест.Ти знаш како сам грешан и немоћан:помози ми да трпим и благодарим на Твојој доброти.
-Господе,учини да ова болест буде на очишћење многих мојих грехова.
-Владико Господе,у Твојим сам рукама,помилуј ме по вољи Твојој,и ако ми је то на корис исцели ме ускоро.Примићу оно што заслужујем по делима мојим;помени ме,Господе,у Царству Твоме!Слава Богу за све!

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Порукаод Rale » 18 Мај 2008, 23:59

-Болест иако мучи твоје тело,спасава ти душу.
Св.Тихон Задонски
-Благодари у невољама па ће бреме твојих грехова постати лакше.
Св.Нил Синајски
-Ако човек не буде искушан напорима и слабостима,он не може да прими печат врлине.
блажени Дијадох
-Све земаљске патње,наспрам наслада будућег живота,нису ништа до тренутни бол услед уједа инсекта.
св.Филарет Московски

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

r

Порукаод Rale » 19 Мај 2008, 01:57

-Који верује Господу боји се казне,а који се боји казне уздржава се од страсти.Који се узрдржава од страсти трпељиво подноси невоље.Који трпи невоље имаће наду на Бога.Нада пак на Бога ослобађа од земаљске пристрасности,а ум ослобођен ове имаће љубав према Богу.
-Који има ум свој привржен љубави према Богу,тај све видљиво,па и само тело своје,презире као туђе.
-Нечиста душа је страсна,испуњена помислима похотљивим и ненависним.
-Блажен је човек који није привезан ни за какву ствар пропадљиву или пролазну.
-Када ти је много тешко од увреде или бесчашћа,онда знај да си тиме велику корист добио,пошто је кроз понижење,по икономији,истерана из тебе сујета.
-Бесташће је плата за уздржавање.

СВ.МАКСИМ ИСПОВЕДНИК

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Порукаод Rale » 20 Мај 2008, 19:49

ВОЉА БОЖИЈА

-Ја не затварам очи пред оним што се догађа и што предстоји...И трудим се да будем на све спреман,како бих могао рећи псалмске речи;припремих се и не смутих се (ПС 118,60).Непојмљиви су за нас путеви Промисла Божијег.Не можемо ми њих схватити.Због тога се ја са потпуним смирењем препуштам вољи Божијој. У препуштању самога себе и свега осталог вољи Божјој налазим мир души мојој.Чврсто верујем да је све у рукама Божијим.

ПРЕПОДОБНИ НИКОН

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Порукаод Rale » 20 Мај 2008, 21:04

-Немој се много бринути за своју будућност.Имај само непоколебљиву жељу да се спасеш,а све остало препусти Богу и чекај Његову помоћ,када за то дође време.
ПРЕПОДОБНИ АМВРОСИЈЕ ОПТИНСКИ

-У овоме свету ништа није постојано.Погледај кроз прозор:ујутру киша,у подне ведро,а увече опет хладно.Час дува ветар,час је мирно,час олуја,час врућина....Тако је и у нашем животу.Увек буди спреман да се поклониш вољи Божјој свидело се то теби или не.

ПРЕПОДОБНИ АНАТОЛИЈЕ ОПТИНСКИ

-Данас су могући овакви случајеви:знаш да не треба чинити ништа по својој вољи,а немаш кога да питаш.Како поступити?Треба размислити како би Господ поступио у Својој кротости.Заповести Божије су увек биле и јесу основа нашег живота...Препустите се вољи Божијој.
ПРЕПОДОБНИ НИКОН ОПТИНСКИ

-Ако се у потпуности ослонимо на вољу Божију,тада ће све бити добро,и сваку непријатност ћемо прихватити као да треба тако да буде.Све што се дешава води нас ка спасењу душа наших,и при томе се открива велика премудрост и велика дубина.ОНИМА КОЈИ ЉУБЕ БОГА СВЕ ПОМАЖЕ НА ДОБРО (Рим.8,28)

-Имам жељу да се у свему препусти вољи Божијој,и да не располажем сам својим животом,по сопственом нахођењу.Верујем да ће ми Господ послати управо оно што ми је потребно и корисно.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Порукаод Rale » 22 Мај 2008, 18:47

КАКО ЈЕ ЛАЖАН ПОСТАО СВЕТ

-Злоба је превазишла све границе.Људи гледају само како да преваре један другога.И сматрају успехом то што варају.Заиста,како је лажан постао свет!Производе се неквалитетне ствари,а притом све кошта више него икада.Уопште,све се чини лажним.
И да видите како само варају људе!Да видите донесоше ми једну кутију слаткиша"Отворићу",рекох,"када буде дошла нека већа група посетилаца.Нећу да га отварам сада,да се не скупе мрави."Једног дана,дођоше неколико њих;рачунао сам да ће слаткиша бити довољно,и да ће још претећи.Кад отворих,а оно-стиропор одавде,стиропор оданде...слаткиша је било тек нешто мало.Све остало је било празно.
-Старче,зар не схватају да је то неправда?
-То сматрају успехом.Јер грех је постао мода,а неправда се сматра мудрошћу.Светски дух,нажалост,изоштрава ум на зло,и онај ко чини неправду ближњем.то сматра успехом.Још кажу за њега:"Он је ђаволак;у свему се сналази",а он,ипак,у себи пати због изобличавања савести,једног правог,малог пакла.

СТАРАЦ ПАЈСИЈЕ СВЕТОГОРАЦ

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Starac Pajsije Svetogorac

Порукаод Rale » 25 Мај 2008, 13:20

СВЕТСКА СРЕЋА РАЂА СВЕТСКУ НАПЕТОСТ

-Ако се људи удаљују од природног,једноставнод начина живота стремећи удобностима,увећавају напетост;отуђују се од Бога и спокој никад не налазе.Тако,пуни брига окрећу се чак и око месеца-као каиш мотора око"полуделог точка"јер ова наша планета не може да издржи више толику забринутост.

Лагодан живот проведен у духу овога света,и светска срећа,рађају светску напетост.Спољашње образовање које растројава људске душе,води свакодневно на стотине њих(чак и малу децу због нервозе)на психоанализе и код психијатара.Душевне болнице се све више подижу,психијатри завршавају разне специјализације,премда већина њих нити верује у Бога,нити прихвата постојање душе.Како је могуће да такви људи помогну некоме,када су и они сами пуни напетости?Како је могуће човеку пружити истинску утеху,ако ко он не верује у Бога и стинити,вечни живот после смрти?Тека када човек схвати дубљи смисао живота напетост одступи.Тада божанска утеха посећује душу и исцељује је.Када би неко отишао у душевну болницу и прочитао болесницима Авву Исаака,оздравили би сви они који верују у Бога,јер би спознали дубљи смисао живота.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Starac Pajsije Svetogorac

Порукаод Rale » 25 Мај 2008, 16:08

-Људи траже мир или у лековима,за смирење,или у јоги вежбама.Али њихов циљ није онај прави мир који посећује смиреног човека,дарујући му божанску утеху.
-Када видимо човека који је и поред тога што све има-напет,забринут и тужан,знајмо да му недостаје Бог.На крају крајева,богатство само по себи мучи људе,јер материјалне ствари не испуњавају душу;то ти је двострука мука.Познајем богате људе који све имају,деце немају,а муче се.Досадно им је да спавају,досадно да ходају,све им је мучно.
-Има слободног времена на претек,има гомилу кућа,има сва добра овога света,а незадовољан је!Знате колико је таквих људи?Муче се док не сиђу са ума.Страшно.Ако још и ништа не раде,већ приход убирају само од наслеђене имовине,њихова мука је још већа.Раде ли макар шта,мало је боље.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Bog nas ne ostavlja

Порукаод Rale » 25 Мај 2008, 23:03

БОГ НАС НЕ ОСТАВЉА

-У стању у коме су данас,људи чине све што им помисли кажу.Једни су на лековима за смирење,други на дрогама...Мало-мало,па бар троје-четворо прихвати неку нову религију.Сразмерно томе,мало је злочина,несрећа...Бог нам помаже.Бог нам помаже.Дође тако један у моју келију,па ми рече:"Имаш ли гитару?"Узме хашиш,пожели да нешто прича,-не пита те желиш ли ти то исто,-и још ти тражи гитару!!!Другима је досадно,па хоће да се убију,или да учине неко зло како би дигли прашину.Није да им то пролази кроз главу као нека хулна помисао коју одбацују.Просто-досадно им је,и не знају шта ће са собом.Један човек ми је рекао:"Хоћу да новине пишу о мени да сам херој." Неки користе такве људе како би завршили своје(нечасне)послове.Хвала Богу,сразмерно томе-мало је несрећа.
На сву срећу,Бог нас не оставља.Добри Бог чува данашњи свет обема рукама;некада је чинио то само једном.Данас,поред толиких опасности крај којих човек живи,Бог га чува попут мајке која брине о детету кад прохода.Сада нам Христос,Богородица и светитељи још више помажу,али ми то не схватамо.А докле бисмо тек стигли да нам не помажу!...Већина људи користи таблете и налази се у неком стању...не питај!Један је пијан,други очајан,трећи ошамућен,четврти не спава од болова.И ето, сви они возе аутомобиле,моторе,раде опасне послове,користе опасне машине.А дали су сви они у стању да возе и раде?Колико само људи може да се обогаљи.Бог нас чува ,а ми то и не схватамо.

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

r

Порукаод Rale » 26 Мај 2008, 19:15

САВРЕМЕНИ ЧОВЕК СЕ ЗАВАРАВА НЕКАКВОМ СВОЈОМ НАЗОВИ ПРОСВЕЋЕНОШЋУ,А У СТВАРИ ЈЕ ЗАПАО У ДУБОКУ ТАМУ НЕЗНАЊА.

СВ:СЕРАФИМ САРОВСКИ

Otac Mitrofan Hilandarac

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3784
Придружен: 30 Окт 2007, 22:23
Место: cekam otacastva

Порукаод gresnica » 26 Мај 2008, 19:16

СВЕТИ МОЈСИЈЕ ОПТИНСКИ – из писма једној монахињи

Послушајте ме, сестрице. Не смућујте душу своју због тога што сте немоћни и што се не поправљате. Наравно, ви се можда много баш не поправљате, али се надам да се поправљате помало, у ономе што не видите, а тога је доста. То исправљање себе није велико, као да ништа ни не значи, али за спасење може бити довољно. Навешћу вам бар делимично нешто чега нисте свесни, а дешава вам се повремено.
Ако неком укажете милост – бићете помиловани.
Ако састрадавате са оним који страда – уврстићете се у мученике.
Ако опростите ономе ко вас вређа, то вам се не само опраштају сви греси, него и бивате чедо Оца Небеског.
Ако се, чак и мало, усрдно помолиш за спасење, спасићеш се.
Ако себе укориш, окривиш и осудиш пред Богом за грехе које савешћу осећаш, и за то ћеш бити оправдана.
Ако пред Богом исповедите своје грехе, за то вам је плата опроштај.
Ако се ожалостите због својих грехова или дођете у умилење (расположење молитвене ганутости) или заплачете или уздахнете, ни зај уздах ваш неће остати скривен од Њега: «Није сакривена од Њега», вели св. Симеон Нови Богослов, «ниједна суза нити честица сузна». А св. Јован Златоусти говори:» Ако се и мало ожалостиш због греха, Господ ће то примити као разлог за твоје спасење».
Видите ли колико сте само ствари исправили за које ни не знате. Зато је боље за вас да се најпре немоћима хвалите, а не да се исправљењима својим наслађујете. Нека њих мери наш праведни Наградодавац, а ми гледајмо само на грехе своје и кајмо се за њих у све дане, постарајмо се да нам буду опроштени.

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Gospod govori

Порукаод Rale » 27 Мај 2008, 17:48

ГОСПОД ГОВОРИ ЧОВЕКУ

Дали си ти кад год размишљао, сине,да све што се дотиче тебе,дотиче се једновремено и Мене,јер све што се тебе дотиче,дотиче се зенице ока Мога.
Ти си драг у очима Мојим,бесцен,и Ја сам те заволео,па је за Мене нарочито задовољство да те васпитавам.Кад те искушења сколе и непријатељ навали као река,знај да ТО ОД МЕНЕ ДОЛАЗИ,да твоја немоћ осећа потребу за Мојом силом,и да спојмиш да си сигуран само кад се Ја борим за тебе.
Ако се налазиш у тешким приликама,међу људима који те не разумеју,који не воде рачуна о томе шта ти је пријатно,који те одбацују-ТО ОД МЕНЕ ДОЛАЗИ.Ја сам Бог који управља приликама.Ти се ниси случајно нашао на свом месту;то је баш оно место које сам ти ја одредио.Молио си ме да те научим смирености,па ево види:ставио сам те у ону средину,у ону школу,где се та лекција учи.Твоја средина и људи који живе с тобом само испуњавају Моју вољу.
Ако се налазиш у новчаној оскудици,тешко везујеш крај скрајем-ТО ОД МЕМЕ ДОЛАЗИ,јер ја располажем материјалним средствима.Ја хоћу да ми се ти обраћаш и да зависиш од Мене.Моје резерве су неисцрпне.Ја хоћу да се увериш у верност Моју и истинитост мојих обећања.Да се не догоди да ти могу рећи у твојој невољи:"Ви нисте веровали Господу Богу вашем"
--наставиће се--

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Gospod govori

Порукаод Rale » 27 Мај 2008, 21:49

-Ако преживљаваш ноћ бола,ако си одвојен од својих блиских-ТО ОД МЕНЕ ДОЛАЗИ.Ја сам Утешитељ и Исцелитељ болести,ја сам то допустио,да би Ми се ти обратио и да би у Мени нашао вечну утеху.

-Ако си се разочарао у своме пријатељу,у некоме коме си открио своје срце,-ТО ОД МЕНЕ ДОЛАЗИ.Ја сам допустио да се разочараш.да бих показао да је Господ твој најбољи пријатељ,ја хоћу да Ми ти све приносиш и да Ми се повераваш.

-Неко те је оклеветао.Препусти ту ствар Мени и приклони се Мени,прибежишту Своме,да би се избавио од злог језика.Ја ћу изнети твоју истину на светлост дана и доказаћу твоју невиност.

-Ако су се срушили твији планови,ако си клонуо душом и телом-ТО ОД МЕНЕ ДОЛАЗИ.Ти си правио планове и износио их Мени,да их Ја благословим.Али ја хоћу да ми ти препустиш да располажем приликама твога живота.Тада ће одговорност за све пасти на Мене,јер је она за тебе сувише тешка и ти сам не можеш изићи с њом на крај.

-Ако су те неочекивано снашле животне невоље,и ако ти је туга испунила срце,знај-ТО ОД МЕНЕ ДОЛАЗИ.Ја хоћу да твоје срце и твоја душа буду увек ватрени пред очима Мојим и да именом Мојим побеђујеш сваку малодушност.

-Ако већ дуго не добијаш вести од оних које волиш,па по својој малодушности падаш у очајање и ропћеш,-ТО ОД МЕНЕ ДОЛАЗИ.Кроз патњу твоје душе Ја испитујем јачину твоје вере у моја обећања и силу и снагу твоје молитве за ближње.Јер,ти њих ниси препоручио Покрову Моје Пречисте Мајке,нити си препустио бригу о њима Мојој Очинској љубави.

--наставиће се--

Otac Mitrofan Hilandarac

Rale
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Контакт:

Gospod govori

Порукаод Rale » 28 Мај 2008, 15:38

-Ако те је снашла тешка болест пролазна,или неизлечива,па си прикован за постељу,знај да ТО ОД МЕНЕ ДОЛАЗИ.Ја хоћу да ме ти у својој телесној немоћи још дубље упознаш.Хоћу да не ропћеш што ти је послато искушење и да не испитујеш Моје непроницљиве планове за спасење људских душа,него да се са поверењем препустиш Мени и дођеш под Моје окриље.

Otac Mitrofan Hilandarac