Poucne price...

Уредник: gresnica

Корисников грб
ignja
~ moderator ~
~ moderator ~
Поруке: 6343
Придружен: 20 Мај 2010, 10:38
Место: tamo daleko

Порукаод ignja » 01 Јул 2011, 01:35

КUPUJEMO STVARI, KOJE NAM NE TREBAJU
SA PARAMA KOJE NEMAMO
S JEDNIM JEDINIM CILJEM
DA FASCINIRAMO LJUDE KOJE NE VOLIMO

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3819
Придружен: 30 Окт 2007, 22:23
Место: cekam otacastva

Порукаод gresnica » 05 Јул 2011, 11:24

Годишња доба

Био једном један човек који је имао четири сина. Желео је да његови синови науче да не смеју судити о стварима и догађајима сувише брзо. И тако, послао је сваког сина, једног за другим, у потрагу за стаблом крушке, које се налазило далеко од њиховог дома.

Први син је отишао у зиму, други син у пролеће, трећи је отишао у лето, а најмлађи син у јесен.

Када су се сви вратили натраг, отац их је позвао заједно да му опишу шта су видели.

Први син је рекао да је дрво било ружно, савијено и уврнуто.

Други син је рекао да је дрво било прекривено са зеленим пупољцима и да је пуно обећања.

Трећи син се није сложио са претходним причама. Он је рекао да је дрво било препуно цвећа, које је мирисало тако угодно и изгледало предивно; било је то нешто најљупкије што је он икада видео.

Најмлађи син се није сложио ни са једним од претходне тројице. Он је рекао да је дрво било у јеку зрелости, отежало од плодова, пуно живота и испуњености.

Отац је, потом, објаснио синовима да су сви били у праву, зато што је свако од њих понаособ видео само једну сезону у животу дрвета. Рекао је синовима да не могу судити о дрвету, или о особи, само на темељу једне сезоне. Рекао им је да суштина њиховог постојања, задовољства, радости и љубави, која долази од тог живота, може бити мерена једино на крају, када се све сезоне живота заокруже.

Ако одустанете када је зима, пропустићете обећања вашег пролећа, лепоту вашег лета и испуњеност ваше јесени.

Не дозволите да бол једне сезоне уништи радост и задовољство свих осталих.

Не судите о животу на основу једне тешке сезоне.

Устрајте током тешких фаза у животу и боља времена ће сигурно доћи у одговарајућем тренутку.

Стреми ка надахнућу... пре него што се угасиш.

Живи једноставно.

Воли племенито и дарежљиво.

Устрај у настојањима.

Говори љубазно и благо.

А све остало остави Богу да одлучује.

Срећа вас чини угодним и благим.

Искушења вас чине јаким.

Туга вас чини хуманим.

Неуспех вас чини покорним.

Успех вас подстиче да се развијате.

Али једино вас Бог чини устрајним.

Буди сигуран, јер је Он уз тебе...

Бог те благословио и нека се брине о теби кроз све делове – сезоне твога живота!

А ти устрај и расти заједно са Њиме!

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 06 Авг 2011, 12:08

Учитељи и васпитачи

Једна се приватна школа у Хамилтону суочила с јединственим проблемом.

Неколико 12-годишњих девојчица је почело користити руж за усне и мазати се у WЦ-у.

То је још било у реду, али након што би нанеле руж, прислониле би усне на огледала и остављале би гомилу малих отисака.

Сваке вечери је чистач обрисао те отиске, а идући дан би се појавили опет.

Коначно, директорка је одлучила да се нешто мора предузети.

Позвала је девојчице у WЦ, као и чистача.

Објаснила је да сви ти отисци узрокују велики проблем чистачу, који мора сваке вечери чистити огледала

(можете само замислити незаинтересовано зевање малих принцеза).

Да би показала како је тешко чистити огледала, директорка је замолила чистача да то и покаже девојчицама.

Он је узео своју крпу, умочио је у WЦ-шољу и обрисао огледало с њом.

Од тада, више није било отисака усана на огледалима.

Наравоученије: Постоје учитељи а постоје и васпитачи.

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 11 Окт 2011, 17:11

Мала разлика

Један владар с Истока усни страшан сан: да му, један за другим, поиспадаше сви зуби. Силно узбуђен, он позва тумача снова. Овај, саслушавши сан, забринуто изјави:

- Господару, морам вам рећи тужну вест: сва ће вас родбина, једно за другим, напустити.

Ове речи изазваше гнев владара. Као предсказача несреће, он нареди да га баце у затвор и да доведу другог тумача.

Након што га је саслушао, други тумач рече:

- Срећан сам, господару, да вам могу саопштити добру вест: ви ћете надживети сву своју родбину.

Владару се његово тумачење необично допало, те га богато награди.

Но људима с двора то би веома чудно.

- Због чега си ти награђен, када си, баш као и твој претходник, који је кажњен, рекао исто? – упитали су тумача.

- Истина је, обојица смо исто протумачили сан – потврди овај. - Али ствар није у томе шта смо рекли, већ како смо рекли.

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 12 Дец 2011, 18:35

Свеће за изношење

У црквеној продавници гурали су се људи. Узимали су углавном свеће. Млада жена замоли за десет воштаних свећа.

„Извините, да ли ћете их запалити или желите да их понесете са собом?“, упитала је продавачица.

„Са собом.“

„А могу ли знати ради чега?“

„Девојчица ми је болесна, баба ће је лечити. Одливаће восак.“

„О чему ви то? Па то је враџбина.“

„Ма какве враџбине? Увек смо тако лечили. Баба је верник, у цркву иде, свештеник је благословио да лечи.“

„То није могуће. Никада свештеници такве бабе не благосиљају, чак и не допуштају причешће, као врачарама.“

„Сама сам видела како ју је свештеник благословио.“

„А за шта је благословио, да ли сте слушали? Има таквих лукавих баба: лече људе враџбинама, восак одливају, а пре тога иду код баћушке и кажу: „Благословите!“ А баћушка, не знајући за шта моле, и благослови. Оне затим свима и говоре да су им, наводно, у цркви благослов за лечење дали. Тако, не узимајте грех на душу, него доведите дете на причешће, даће Бог и биће боље. И ви треба да се исповедите и причестите, јер наша деца – она су наши оваплоћени греси, ради нас, јадни, страдају.“

„Значи, нећете ми дати свеће?“

„Извините много, али да преузмем на себе такав грех, не могу... Прођите, следећи!...

„А мени дајте три било какве свеће“, замоли жена, која је стајала следећа.

„Са собом желите понети? А ради чега?“

„Па да очистим стан.“

„Како га ви то „чистите“?

„Па као и обично – запалим и освећујем све углове и сва нечист изгори.“

„А знате ли ви да је то враџбина?“

„А ако је то враџбина, шта се то онда овде у цркви дешава? Посвуда горе свеће.“

„Свеће имају једну намену – да светле, овде их и пале, да би сијале, а не „светиле“. Свећа је суштина наше молитве; ми свећу палимо, молимо се и одлазимо, а свећа гори и пламен се од ње ка небу уздиже, као и наша молитва. У томе је духовни смисао црквене свеће. А какав је духовни смисао, када ви са свећом по стану идете горе-доле? То је враџбина. Да би се стан осветио, треба свештеника позвати и светом водом собе пошкропити и зидове. Извините, ради таквих циљева свеће вам не могу дати.“

„А мени мила, само једну, али воштану. Ја не врачарим, хоћу ухо да полечим“, проговорила је друга, старија жена. „Све ми кроз уво сева, тако да ми треба да ставим топли восак у папир и он ће гној извући.“

„Бако! Па вама је восак потребан, а не свећа. Свећа је молитвом освећена, грешно је тако користити. Идите на пијацу и восак купите.“

„Али пијаца ми је далеко, мила, а црква, ето поред.“

„Добро, дођите сутра, питаћу у складишту, уколико тамо има свећа које још нису освећене, одвојићу једну за вас, притрпите се до сутра. Следећи!“

„И мени воштане. Мени не треба за враџбине, ја се лечим код лекарке вернице. Ми тамо за време медитације свеће палимо.“

„О, Господе! Каква медитација са црквеном свећом? То источњачке религије имају медитацију, а у православљу немамо такав термин. Нису такви лекари православни.“

„Не, она је јако православна! Код ње у кабинету свуда около су иконе. И „Оче наш“ она пред дијагностиком ауре чита.“

„Жено! Померите се мало у страну, сад ће се баћушка вратити, поразговараће са вама. Ви и сами не знате у какву клопку по својој вољи идете. Па какав је ово дан данас?

Следећи....и ви желите да понесете свеће са собом?“

„Ма не. Желим да запалим за здравље и упокојене.“

„Слава Теби, Господе!“

Валериј Мељњиков

преузето

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 09 Јул 2012, 22:32

НЕ ИДУ СВИ НА МИТАРСТВА

1990. године у селу Горња Буковица код Ваљева умрла је веома лако Борка Коларевић, на рукама свога мужа Светозара, иако је слабо марила о својој души и спасењу, и поред свих грехова, шест пута је извршила побачај. Међутим, неколико наредних ноћи после сахране, у кући су се догађале необичне ствари. Неко је наложио јаку ватру у шпорету, чуло се необично шкрипање, што је узнемирило и њега и његовог сина с којим је живео. Светозар због тога јавља у манастир Ћелије да се одслужи за њу 40 Светих Литургија. После тога више није било необичних догађаја.
После одслужених 40 Светих Литургија Светозар је видео у сну своју жену: тело јој је лежало на гробу, глава јој је била под ногама, у распадању, и биле су је напале неке муве.
Поново је дао у Ћелије да се одслужи 40 Светих Литургија.
После свега, схвативши испразност овог живота, и желећи да покуша да спасе молитвама и подвигом душу своје жене, јер је на основу откривења у сну претпостављао да је отишла у пакао, 1991. године Светозар одлази у манастир Каону код Шапца.
И једне ноћи, док је још био искушеник, јави му се жена у сну. Он се јако обрадује и пита је: Знаш ли ти, Борка, да сам ја отишао у манастир, и да се сваки дан молимо за тебе на Светој Литургији? Она је ћутала. Затим ју је упитао: Борка, када си отишла од нас, да ли си ишла на митарства? Она рече: Не, на митарства иду само они који иду на суђење (за време земаљског живота, она није веровала у загробни живот, и није ни знала шта су митарства, а из овог одговора се види да зна).
А како је тамо, Борка, код вас? Код нас је мрак. Имам само пола квадратног метра у тамници у паклу – рече. Доћи ћу ја код вас, кад умрем – рече Светозар. Како ћеш ти доћи код нас кад је овде мрак? – одговорила је. А како си ти, Борка, дошла овамо? – упита Светозар. Има један који нас пушта. И после тога виђење је престало.
После две године жена му се поново у сну јавила, ухватила га за мишицу десне руке и рекла му: Читај! И он је почео у сну да говори молитву Оче наш. И пробудио се, настављајући да говори на јави у сну започету молитву. Из овог јављања је схватио да треба још више да се моли за њу, да би јој помогао.
Због тога, да не би никад заборавио на њене муке, и да би био ревноснији у молитви, исекао је картон од пола квадратног метра, и ставио у своју келију, да би га стално подсећао на њено паклено стање.
Сада се Светозар зове Симон, има 69 година, и налази се у манастиру Лелић код Ваљева. Живи у молитвеној нади да ће се Господ ипак смиловати на душу његове жене Борке. Приређивачу ове књиге је рекао да слободно може да стави њихова имена, да не би неко помислио како су то измишљене личности. Нада се да ће можда неко, читајући ове речи, схватити да је намерни побачај деце велики, смртни грех, и да га неће учинити, и да ће због тога и Господ да се смилује на душу његове Борке. Читаоче, ако се молиш, онда стави у свој помјаник и име почивше Борке Коларевић, не би ли и твоја молитва умилостивила Милостивог Господа.
Из овог догађаја и јављања покојнице, види се да не иду сви крштени православци на митарства, него само они који имају шансу да кроз њих прођу. Велики грешници одмах иду у пакао. Већина Срба данас прими свето крштење, али га својим грешним животом погази, не мислећи о својој души, о животу после смрти, о томе да се треба кајати за своје грехе и причешћивати. И после таквог живота шта може да очекује? Само паклене муке.
(Записано о Усековању главе Светог Јована Крститеља, 29.08./11. 09.1999. године у манастиру Лелић код Ваљева)

Из књиге „Лаж је да после смрти нема живота“

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Порукаод gresnica » 28 Апр 2013, 12:28

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yDQFWbhyxJ8[/youtube]

Корисников грб
serafim
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 520
Придружен: 01 Авг 2008, 15:23
Контакт:

Порукаод serafim » 18 Феб 2014, 21:34

Један младић је отишао код свог учитеља и рекао му:

"Учитељу, ти си ме саветовао да стално понављам у мислима фразу, 'Ја желим радост у своме животу!' Ту реченицу изговарам сваки дан много пута, а радости у моме животу није било, нити је има. Ја сам и даље једнако незадовољан као што сам и пре био. И шта сада да радим?"

Мудри учитељ је тихо положио испред младића предмете кашику, чашу и свећу - и упитао га:
- "Реци ми, шта би желео да имаш од ових предмета?"
- "Чашу" - одговори младић.
- "Изговори то сада пет пута." - затражио је учитељ.
- "Ја хоћу чашу. Ја хоћу чашу..." - понови ученик пет пута.
- "Ето, видиш ли", рече му учитељ, "можеш понављати и пет милиона пута на дан да хоћеш чашу, али је нећеш имати. Треба да пружиш руку и да је узмеш! Саме речи нису довољне, ТРЕБА НЕШТО И ДА УРАДИШ."
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ РАДОСТИ МОЈА

Корисников грб
serafim
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 520
Придружен: 01 Авг 2008, 15:23
Контакт:

Порукаод serafim » 23 Феб 2014, 15:54

ДВА ХОДОЧАСНИКА

Два калуђера враћајући се ходочашћа стигли су до газа неке ријеке. Тамо су угледали дјевојку која очито није знала шта да ради пошто је вода била дубока, а она није жељела да упропасти своју одјећу. Без икакве буке један од калуђера упртио ју је на леђа, пренио преко ријеке и спустио је на другу обалу.
Калуђери су наставили својим путем. Међутим, после један сат, овај други калуђер почео је да приговара.-” Сигурно да није добро да дотакнеш жену. То је потпуно у супротности са забраном блиског контакта са женама. Како си могао да урадиш нешто што се коси са монашким правилима? Ово ћу рећи главном старјешини… “Калуђер који је дјевојку пренио преко ријеке није одговорио. Наставио је мирно да иде док коначно није одговорио:-” Ја сам је оставио поред ријеке још прије један сат. Зашто је ти још увек носиш у својим мислима?!”
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ РАДОСТИ МОЈА

Корисников грб
gresnica
~ administrator ~
~ administrator ~

Re: Poucne price...

Порукаод gresnica » 01 Дец 2019, 14:13

Извор

У једном селу срете неки човек на улици свештеника и упита га:

- Оче, ако је Бог свуда присутан, зашто је потребно да идем у Цркву?

- Читава атмосфера је испуњена водом, али кад хоћеш да пијеш воду идеш на извор - одговори му свештеник.