Kultura je lek-Vojislav Brajović,ministar kulture

Уредник: Moderatori

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Корисников грб
El
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 22921
Придружен: 08 Авг 2007, 08:19
Место: Pančevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kultura je lek-Vojislav Brajović,ministar kulture

Порукаод El » 10 Мај 2008, 15:28

Mislim da možemo slobodno reći da je sazrelo shvatanje da je dosta bilo kažnjavanja Srbije. Evropa pruža ruku Srbiji, ona je prihvata, i to joj pomaže da izađe iz svojevrsnog ćorsokaka u kojem se našla - rekao je Vojislav Brajović, ministar kulture Republike Srbije, u intervjuu „Blicu“ u kojem govori o urađenim i nedovršenim poslovima, svom viđenju datog trenutka, strateškom značaju kulture.

Po njegovim rečima, potpisivanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, odnosno približavanju Evropskoj uniji, veliki doprinos daje Rusija: „Gospodin Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova Rusije, svojom podrškom potpisivanju sprazuma između Srbije i Evropske unije ukazao je i na činjenicu da ni problem Kosova ne bi bio takav kakav je danas da je sporazum potpisan ranije. Ogromna je važnost i korist pridruživanja Evropi. Nikome neće smetati ako nismo u Evropi sem nama.
Sa stanovišta kulture, samoizolacijom, koja je samokažnjavanje, ne možemo sačuvati nacionalni i kulturni identitet. Naprotiv. S Evropom ne samo da ih čuvamo, nego prezentujemo i razvijamo.

Ima i drugačijih stavova u kojima se dovodi u pitanje dobrobit saradnje s Evropom, cena te saradnje, kao i oni koji je podržavaju?
- Kombinacija nepromišljenosti i nedostatka dobre volje, da ne kažem mržnje, jeste fatalna. Razdor i muka koju taj spoj poseje nesagledivih su srazmera. Pa, da li ćemo danas, na početku XXI veka, 60 ili 70 odsto ljudi koji su za Evropu proglasiti izdajicama?
Imam razumevanja i za one koji su protiv toga. Jer sam uveren da će i oni pre ili kasnije uvideti i osetiti dobrobit od saradnje s Evropom, odnosno skinuti koprenu s očiju i shvatiti da će u saradnji s Evropom razviti i unaprediti svoje pojedinačne živote.

Šta ubrajate u pluseve, a šta u minuse vašeg ministarskog mandata?
- Prestanak rada Vlade je minus. Štetna odluka motivisana sujetom, a ne nejedinstvom oko pitanja Kosova. Manipulacija. Da je Vlada ostala, odredili bismo dalje smernice, rešenja razvoja kulture. Na primer, konkretizovali bismo mehanizme ulaganja i razvoja kulturnih centara širom Srbije. Nije reč o debeogradizaciji, kako se to u žargonu kaže. Naprotiv. Svestan sam vrednosti elitnih kultura i centara. I mislim da ih treba negovati. Ali sam, takođe, uveren da treba razvijati, nazovimo ih, manje sredine. To je, dugoročno gledano, strateški i suštinski važno pitanje. Vrlo je bitno da država ima sluha za to.

U kom smislu strateški, suštinski važno?
- Kultura je čovekova, ljudska bit. Pa, po njoj vrednujemo kvalitet života.
Razvojem kulturnih potreba i sadržaja unapređuju se date sredine, a to, vremenom, rezultira ekonomskim prospertitetom. Jednostavno, kultura razvija i podiže nivo svesti, nivo svesti formira prioritete, a ovi, pak, podižu nivo i kvalitet življenja. Recimo, Nacionalna koncertna sezona ili „Noć muzeja“ su manifestacije koje očigledno pokazuju razne domete kulture. Cilj svake vlade bi trebalo, ma moralo da bude upravo to - razvijanje kulture i podizanje nivoa. Ministarstvo kulture je servis, služba ili ako hoćete instanca koja ima privilegiju da služi svome narodu u njegovom razvoju. Kultura je lek svoga roda i most do drugog naroda.
Prestanak rada Vlade i raspuštanje Skupštine nas je dovelo u situaciju da nacrt zakona o kulturi i niz drugih zakona ne postanu pravosnažni, što je takođe minus.

A šta ubrajate u uspehe Ministarstva kulture?
- Na planu međunarodne saradnje je zbilja dosta učinjeno. Pomenuću samo program „Kultura 2007-2013“ koji smo februara meseca potpisali u Briselu, a kojim se Srbija uključuje u evropske poduhvate u kulturi vredne 400 miliona evra, a kojima je cilj razvoj i negovanje kulturnog identiteta, kao i međunarodna razmena. Dosta je urađeno na zaštiti spomenika. Povećan je budžet koji se izdvaja za kulturu. Podsetiću vas da sam na početku rekao da ću se boriti da kultura ne bude prosjak pred državnim vratima. I borio sam se. Budžet za kulturu je 30 odsto veći nego ranije. Zatim, realizovan je jedan, a u toku je procedura za drugi otkup knjiga. Takođe, dodeljena su posebna priznanja istaknutim umetnicima i povećane su zarade zaposlenima u kulturi. U javnosti je sve to pozitivno odjeknulo. Naravno, bilo je i zamerki. Slično je sa otkupom i drugim aktivnostima. Ali, kakve god da su bile komisijske odluke, u bilo kojoj aktivnosti Ministarstva, nezadovoljnih bi uvek bilo. Ja sve te kritike smatram dobronamernim sugestijama. Ima još niz stvari kojima možemo biti zadovoljni, ali ono što hoću da istaknem je da su uspesi Ministarstva kulture uspesi vlade, interministarske saradnje i podrške.

Poseta Krfu i ostrvu Vido

Vojislav Brajović, ministar kulture Republike Srbije, juče je posetio Krf i ostrvo Vido povodom 92 godine od iskrcavanja srpske vojske na ostrvo Krf i Vido. Za „Blic“ kaže:
„Teško je sakriti emocije kad je čovek na mestu na kojem je toliko ljudi stradalo za slobodu Srbije i borilo ne samo za Srbiju, nego i za druge narode, a samim tim za neku novu Evropu. Voleo bih kad bi se moglo nekako reći tim ljudima, koji su imali uzvišen zadatak i cilj, da su uspeli u svojoj nameri“, rekao je za „Blic“ ministar Brajović, a potom dodao da se s mnogo poštovanja i pijeteta čuvaju i održavaju spomenici srpskih vojnika stradalih u Prvom svetskom ratu u grčkom gradu Krfu.

Blic
"Ne zanosi se. Promeniti nešto na muškarcu možeš samo ako nosi pelene" ...