Pad Berlinskog zida nije završen

Уредник: Moderatori

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Корисников грб
El
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 22921
Придружен: 08 Авг 2007, 08:19
Место: Pančevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pad Berlinskog zida nije završen

Порукаод El » 29 Апр 2008, 15:56

Goran Marković, reditelj

Širom Evrope sledeće godine će kulturnim projektima biti obeležena 20. godišnjica pada Berlinskog zida, događaja koji je nepovratno promenio profil kontinenta. Tako je nastala i ideja o projektu „Posle pada“, u okviru kojeg će 14 evropskih pozorišta u narednoj sezoni postaviti po jedan komad na temu pada zida. U Srbiji se tog posla prihvatilo Beogradsko dramsko pozorište, koje je pak zadatak da komad napiše i režira poverilo Goranu Markoviću.

Šta za Gorana Markovića, i kao umetnika i kao čoveka, znači pad Berlinskog zida?
„U trenutku kada se odigravao, pad Berlinskog zida je predstavljao planetarni događaj, dotad neviđenu atrakciju. Vremenom je ovaj istorijski trenutak dobio mitsko i, konačno, simboličko značenje. Ne treba biti mnogo pametan pa ga povezati sa padom komunizma. Ali, ono što znamo sada jeste da je taj pad počeo mnogo pre rušenja Berlinskog zida i da još uvek nije završen. Često sam razmišljao u kom trenutku je iz zida izvađena prva cigla. Ono što mogu da tvrdim jeste da sam ih i ja izvukao nekoliko praveći svoje filmove u SFRJ.“

U polazištu projekta navedena su tri značenja: pad čoveka, rušenje Berlinskog zida i istoimena drama Artura Milera. Šta vam je najbliže?
- Mene najviše interesuje trenutak pada čoveka. To u našim životima predstavlja najdramatičniji trenutak i po pravilu je odličan materijal za priču. Kako ko doživljava i preživljava sopstveni pad je u najmanju ruku interesantno, a za mene i fascinantno. Trenutak istine, čas kada se suočavamo sa onim šta je naš život bio i kakav će od sada biti. Taj strašni preokret koji nas postavlja na mesto kome pripadamo i oduvek smo pripadali, jedino što to nismo znali...

Mislite li da su viđenja značenja i konsekvenci pada Berlinskog zida u momentu kada se to dešavalo bila drugačija od današnje percepcije?
- Mogu da govorim samo u svoje ime. Od najranije mladosti, još kao student u Pragu, bio sam suočen sa mračnom silom. Za mene je ona bila oličena u realnom socijalizmu i takozvanom Sovjetskom bloku. U trenutku kada su 1968. tenkovi preplavili zemlju u kojoj sam studirao, a jedan se uparkirao ispred mog fakulteta i uperio svoju cev prema ulaznim vratima, shvatio sam da moram sve svoje potencijale usmeriti u borbu protiv mračne sile. Prvi i poslednji put zid sam video 1988. kada se moj film „Već viđeno“ vrteo na festivalu u tadašnjem Zapadnom Berlinu. Jednoga dana sam se odšetao do osmatračnice na Ček Point Čarliju, da bih odande, preko vrha te monstruozne, apsurdne građevine, posmatrao mog životnog neprijatelja - komunizam. Mislio sam da je moj san o njegovom nestanku jako daleko od ostvarenja, a već iduće godine zid je pao kao da ga nikada nije ni bilo, kao nekakva kula od karata. Bio sam zatečen, preneražen. Nisam znao kako da se ponašam sada kada sam bio lišen glavnog usmerenja svih svojih napora.

Znate li okosnicu vašeg budućeg komada o padu Berlinskog zida?
- To još uvek ne znam tačno. Imam u glavi nekoliko prilično nejasnih ideja i motiva kojima bih se eventualno bavio. Moram da sačekam izvesno vreme da stvari u mojoj glavi sazru. Samo pisanje je lakši deo posla. Što sam stariji, sve više shvatam značenje pojma odgovornost.

Prerano je za pitanje o žanru komada, ali ipak...
- Da, rano je. Ipak, voleo bih da napišem komediju. Ukoliko je to moguće na ovu temu. Ali, zašto ne? Nema te stvari sa kojom se ne možete našaliti...

A kog je žanra naša realnost?
- Bojim se ovog trenutka. Izgleda mi da je mnogo ljudi, zbog očajnog života koji imaju, izgubilo vezu sa realnošću. Veruju raznim probisvetima koji koriste njihov očaj da bi se nagumali para. Što nerazumniji program nudi neki političar, to sve više ljudi veruje u to. Stvarnost je teška, gorka i nimalo nije ružičasta. Ali je još uvek bolja od iluzije. Mislim da je za budućnost naše dece mnogo bolje da se suočimo sa realnošću nego da plutamo u nacionalnim mitovima i „patriotskim“ zaklinjanjima koji nikakve veze sa svakodnevicom nemaju i predstavljaju najobičniju prevaru.

U kojoj fazi je vaš najnoviji film „Turneja“? Možemo li nešto preciznije da kažemo o premijeri?
- U završnoj. Predstoji još tonska i laboratorijska obrada. Inače, film je gotov, izmontiran. Prva kopija će izaći početkom jula. Što se premijere tiče, ja o tome ne odlučujem. Moj posao je završen sa izlaskom tonske kopije i od tog trenutka to više nije moj film nego on postaje opšte dobro.

Autor:Tatjana Nježić(Blic)
"Ne zanosi se. Promeniti nešto na muškarcu možeš samo ako nosi pelene" ...