Rastko Petrović

Dela velikih, antologije, enciklopedije...
(MOLIM, NE KOMENTARIŠITE!!!)

Уредник: koen

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30400
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Re: Rastko Petrović

Порукаод Mustra » 10 Апр 2017, 17:49

Posthumno objavljen, monumentalni roman Dan šesti poetička je suma književnog opusa i životnog iskustva Rastka Petrovića, od ratnog povlačenja preko Albanije do boravka u emigraciji u Americi. Gotovo da nema značajnijeg autorovog pripovedačkog, pesničkog, putopisnog ili esejističkog teksta koji svoj završni odjek nije dobio u ovom romanu u kome vrhuni Petrovićeva umetnička opsesija da izrazi totalitet ljudske sudbine spram razmera mitskog, istorijskog i kosmičkog trajanja. Poetički samosvesno lišen nacionalnog i patriotskog tona, Rastkov roman uspostavljen je na iskustvu avangardne umetnosti i pripovedačkim strategijama Džejmsa Džojsa, Virdžinije Vulf i Oldosa Hakslija.
Dan šesti je, što se danas nedovoljno ističe, ostao naš najbolji roman o Prvom svetskom ratu koji je tragičnim dešavanjima nacionalne istorije dao univerzalni, svevremeni smisao.

Слика

Rastko Petrović - Dan Šesti.pdf
https://www18.zippyshare.com/v/EoHvrdBQ/file.html
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 10 Апр 2017, 17:53

Noć je bila potpuno nad rekom i mesec se kidao, skakao i gnjurao po brzacima Komoe. Duž cele obale kupači, stojeći na krajevima priteranih piroga i prelivajući se kalbasima, radosni što je noć ovladala svetom, pevahu neuporedivim, dubokim i rascepanim glasovima. Jedan od mojih pagajera reši se da zapeva takođe; nađe u dnu sebe jedan tihi jedva čujni glas: podiže ga sve više, sve dalje u svod, vezujući sebe sa zvezdama; ali se odjednom predomisli, prekinuvši svoju pesmu tu, baš kada je bio sa njom najviše. On je nastavljao da ujednačeno i smotreno vesla dalje kao i njegovi drugovi, ali u stvari nekoliko dugih trenutaka ostade, jedini od nas u čamcu, fantastično i košmarski izdužen sve do zvezda. Toliko je njegovo nedovršeno voznesenje glasom bilo jedina stvarnost u ovoj noći.
Iskrcasmo se pod samu ivicu šume. Vazduh je, iako bez sunca što bije u teme, još uvek topao, a voda samo neznatno svežija. Nekoliko derana, u pirozi, i do prsiju u vodi, love ribu razmahujući četvrtastom mrežom. Zvezde su na njinim rukama, u njinoj mreži i na krljuštima riba koje hvataju. Hteo bih se kupati ali ne smem; odjednom mi sav taj strah od kajmana (krokodila) izgleda savršeno romansijerski i smešan, te naglo ulazim u vodu. Uistinu, i pored te smelosti, ja ipak nesvesno gledam da derani koji love budu stalno na nekoliko koračaja ispred mene. Ne što bih ih ja poslao u smrt da bih sebe zaštitio, već pošto se i inače samo izlažu.
Boj čeka sa večerom. Kroz stabla i kroz granje čuje se podmukli udar tam-tama. Večeram brzo, pijem filtrovanu vodu koja miriše na osušenu zemlju kroz koju se cedila; gadim se. Mešam tu vodu sa vinom donetim iz Basama, da bih ugušio njen ukus, ali se na sve to gadim sve više. Celoga dana ova mešavina vode i vina bila je moj san i moja uteha; sada, kad vidim da ni njom neću ugasiti žeđ, sedam očajan na prag, na granici da zažalim što sam i došao u ovu zemlju. Samo zbog jednog dana žeđi usne su mi sasvim ispucale i grlo potpuno upaljeno.
Srećom boj donosi kuvani sitronis, neku vrstu vreloga nakiseloga teja, koji je poneo bez moga znanja. Imam utisak da više nisam žedan, ali sam sebi ne smem da priznam, kao čovek koji još ne zna da li ga je zub prošao, ili je bol samo zaglušen.

Слика

Afrika - Rastko Petrović.pdf
https://www86.zippyshare.com/v/jhKpxzfR/file.html
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Мар 2019, 15:20

„Ljudi Govore“ su prozno književno delo srpskog avangardnog književnika Rastka Petrovića objavljeno 1931. To je ujedno i poslednje Petrovićevo književno ostvarenje objavljeno za života. U skladu sa avangardnom poetikom ovo delo je žanrovski difuzno i u sebi sadrži elemente kratkog lirskog romana, putopisa i eseja. Petrović već u kratkom uvodu knjige nagoveštava njene suštinske osobenosti, njenu genezu, predmet i formu, a posredno i značenje i poruku. Iz uvoda se vidi, a kasnije se tokom čitanja na više mesta potvrđuje, da je delo nastalo spontano, da se rađalo upravo u trenucima doživljaja, u samom događanju, odnosno da je pisanje dela bilo produžavanje neposrednog, autentičnog događaja.

„Ljudi Govore“ se sastoje iz tri dela. U prvom delu glavni junak, koji je oblikovan autobiografski, odlazi na ostrvo na jednom jezeru, gde se upoznaje sa životom i stanovnicima na njemu. Sutradan odlazi na drugu obalu i obilazi gradić, da bi se istog dana vratio u ribarsko naselje odakle je krenuo svoj obilazak. Drugi deo opisuje dolazak istog putnika na isto mesto nakon godinu dana, gde otkriva nove detalje među ljudima i u prostoru. Treći deo je esejistički i lirski intoniran i u njemu su predstavljene refleksije i osećanja u vidu neposrednog doživljaja stvarnosti putnika zagledanog u prirodu i obuzetog glasovima iz daljine.

Predmet „Ljudi govore“, kako je Petrović zapisao u uvodu, nisu ni građevine ni predeli kao u klasičnom putopisu, već ono što se neposredno događalo pred njim, to jest ono što su ljudi govorili oko njega, što je na prvi pogled jednostavno i gotovo banalno, a što u suštini ispunjava svakodnevni život ljudi i univerzuma, kako beleži u uvodu. Književna kritika je pohvalno pisala o ovom proznom delu. Milan Bogdanović je u tesktu iz 1931. istakao da je pisac uspeo da postigne težak rezultat da opšta stanja pruži živopisno., dok će Marko Ristić zaključiti da su „Ljudi govore“ sa čisto umetničkog gledišta Rastkovo najskladnije, u izvesnom smislu najzavršenije delo. Delo je vremenom dobilo status klasika srpske književnosti, i sastavni je deo lektire za treći razred srednjih škola u Srbiji.

Слика

Ljudi govore - Rastko Petrović.pdf
https://www48.zippyshare.com/v/KnDcV9dS/file.html
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт: