Opet knjige

Dela velikih, antologije, enciklopedije...
(MOLIM, NE KOMENTARIŠITE!!!)

Уредник: koen

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30112
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Re: Opet knjige

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:55

Ingrid Divković

Kada sam počela pisati ovu knjigu bila sam u nekom relaksiranom, autogenom stanju. Takvo stanje se nije stvorilo preko noći i bez mog saznanja. Trebala sam proći zemlje i zemlje nemira kako bih se našla na obali sigurnosti. No, kako su se stranice ispunjavale, sve više i više sam osjećala olakšanje u sebi. Nisam mogla ni zamisliti da će neki najgori nemiri imati odjek najvećeg mira. Obratila sam pažnju na emocije koje se javljaju pri spomenu nekih likova. Pišući o njima prolazila sam svojevrsnu katarzu. Nije lako slušati vanjsku buku, buku svijeta, a osluškivati vulkane što se kriju u tebi. Svaka osoba, svaki događaj, svaki nemir bili su dio Nepoznatoga. Onoga dana kad sam se suočila s tim Nepoznatim, kad sam dozvolila svojoj glavi, svom Egu da popusti pred misterijem Ljubavi znala sam da je preda mnom divno putovanje. I bilo je. Još uvijek je.

Naposljetku sam shvatila...
NE ŽELIM i NEĆU cijeli svoj život otplaćivati skupe rate kredita gospodinu koji me zatočio svojim nevidljivim ugovorom ne dajući mi nikakvu garanciju za lagodan život. Naprotiv, učinio me svojim tihim robom, razoružao brojnim besmislenim klauzulama na koje nisam pristala. U trenutku kada sam shvatila da je moj emotivni bankovni račun potpuno ispražnjen, još uvijek je trebalo hrabrosti za promjenu...

Слика

https://mega.nz/#!pz5VRIjJ!RssR9lO3SDdx ... F7dzKlbqac
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 10:01

Ivan Kušan rođen je 1933. godine u Sarajevu. Školovao se te živio i radio u Zagrebu. Akademski je slikar. Radio je kao urednik na RTV Zagreb i u "Telegramu", bio je dramaturg u Zagreb-filmu, urednik u "Školskoj knjizi" te redoviti profesor Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu. Uređivao je časopis "Most" i knjižnice "Znanja" i "Školske knjige". Autor je mnoštva drama, filmskih scenarija, radio i televizijskih drama, romana, priča, eseja i kritika. Sastavio je nekoliko antologija. Priredio je dvije samostalne izložbe. Djela su mu prevođena na više stranih jezika.
Objavio je knjigu drama Svrha od slobode, romane Uzbuna na zelenom vrhu, Razapet između, Koko i duhovi, Domaća zadaća, Zidom zazidani, Zagonetni dječak, Lažeš, Melita, Toranj, Koko u Parizu, Naivci, Ljubav ili smrt, Koko u Kninu, a priče, putopisne i parodijske proze Trenutak unaprijed, Veliki dan, Promišljeni dugi gnjev, Prerušeni prosjak, 100 najvećih rupa te Knjigu za mlade i stare.
Izvedene drame: Spomenik Demostenu, Toranj, Svrha od slobode, Vaudeville, Čaruga, Psihopati, Rupa za udaju, Ljepotica i zvijer, Narodni glas, Lažeš, Melita te adaptacija romana Naivci. Neizvedene drame: Lažna barunica, Balvansko kolo, Čista posla, TV-scenariji: Dvadeset slavnih, Sopzilj.
Prevodio je Hartea, Saint-Exupéryja, Tolstoja, Maupassanta, Čehova, Twaina, Solženjicina, Ionescoa... Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada.
Preminuo 20.11.2012. u 80. godini života.
Слика
Zeleni Vrh je naselje koje se nalazi na maloj udaljenosti od velikog grada. U selu živi pet dječaka prijatelja Koko, Žohar, Tomo, Crni i Božo, koji svoje ljetne dane provode na jezeru kupajući se ili igrajući razne igre. U selu je sve bilo mirno, sve dok jedne večeri u selo nije došao lopov koji je počeo krasti životinje i ostale stvari. Dječaci su potajno odlučili kako će slijediti lopova i u tu svrhu ukrasti fotoaparat od pjesnika Marija... Obvezna lektira u V. razredu osnovne škole.

Слика

https://mega.nz/#!RzgjECLC!FdB-G0cXsW3E ... JH2Z8RgEus
Слика
Uzbudljive i napete romane o dječaku Koku i njegovim prijateljima pročitale su već brojne generacije, a s velikim zanimanjem čitaju ih i današnja djeca. Lako je po danu, ali kako ti je noću? Jesi li kad ustao i provirio kroz prozor u dvorište? Koko je učinio upravo to i suočio se s tajanstvenim sjenama i uzbudljivim događajima. U vrtlog uzbuđenja povest će i svoje prijatelje, Zlatka i Božu, a u spašavanju svoje sestrice Marice iz ruku otmičara morat će pokazati svu svoju hrabrost i domišljatost. Kako se Koko snašao u tim nevjerojatnim pustolovinama, pročitaj u ovoj knjizi o duhovima…

Слика

https://mega.nz/#!Znw3nA7R!YUbMyME4tFNE ... RoqGRD_jBc
Слика
Zagonetni dječak četvrti je u nizu Kušanovih romana o dječaku Koku. Pisan u žanru naših najboljih dječjih kriminalističko-pustolovnih romana i on donosi zanimljivu i nadasve napetu radnju koja zaokuplja maštu već generacija i generacija djece. Ovajput Koko je na tragu novoj tajni. Zagonetni dječak uvlači ga u novu pustolovinu punu izazova. Koko se sjajno snalazi u susretu s neobičnim likovima, u jurnjavi zagrebačkim ulicama, u otkrivanju tajanstvene kuće, osamljenog riječnog otočića, a tu je i pas koji nestaje… Kušan majstorski oblikuje svoje likove, spretno vodi radnju do samoga kraja u ovom izvanrednom, danas već klasičnom romanu naše dječje književnosti.

Слика

https://mega.nz/#!Vqxn0IpY!qtTlpb2742Ea ... vKa7MQNJbQ
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 10:25

Ivo Andrić rođen je 9. oktobra 1892. godine u Dolcu pored Travnika u tadašnjoj Austro-Ugarskoj, djetinjstvo je proveo u Višegradu, a studirao slovensku književnost i istoriju u Zagrebu, Beču, Krakovu i Gracu.
Kao gimnazijalac u Sarajevu, Andrić je bio vatreni pobornik integralnog jugoslovenstva, pripadnik naprednog nacionalističkog pokreta "Mlada Bosna" i strastveni borac za oslobođenje južnoslovenskih naroda Austrougarske monarhije.Andrić početkom oktobra 1919. godine odlazi iz Zagreba u Beograd, gdje počinje da radi kao činovnik u Ministarstvu vjera, a već početkom 1920. godine Andrić započinje vrlo uspješnu diplomatsku karijeru postavljenjem u Poslanstvu pri Vatikanu.Početkom 1923. godine Andrić postaje vicekonzul Kraljevine Jugoslavije u Gracu, gdje brani doktorsku tezu "Razvoj duhovnog života u Bosni pod uticajem turske vladavine", a krajem 1924. godine prelazi u Beograd u političko odjeljenje Ministarstva inostranih djela.Diplomatska karijera Ive Andrića vrhunac doživljava 1939. godine, kada je 1. aprila, postavljen za opunomoćenog ministra i izvanrednog poslanika Kraljevine Jugoslavije u Berlinu.U rano proljeće 1941. godine Andrić nadležnima u Beogradu nudi ostavku na to mjesto navodeći kao razlog "službene, a zatim i lične mnogobrojne i imperativne razloge", ali njegov prijedlog nije bio prihvaćen i on 25. marta 1941. godine u Beču, kao zvanični predstavnik Jugoslavije prisustvuje potpisivanju Trojnog pakta.Dan poslije nacističkog bombardovanja Beograda Andrić sa osobljem Poslanstva napušta Berlin i odlazi u okupirani Beograd, gdje je penzionisan, ali odbija da prima penziju i živi povučeno.Tokom ratnih godina piše prvo "Travničku hroniku", a krajem 1944. godine završava roman "Na Drini ćuprija". Oba romana objaviće u Beogradu nekoliko mjeseci po završetku rata.Upravo za roman "Na Drini ćuprija" kao i za cjelokupni dotadašnji rad na "istoriji jednog naroda", Ivo Andrić 1961. godine dobija Nobelovu nagradu za književnost.Cjelokupni iznos Nobelove nagrade poklonio je iz dva dijela bibliotečkom fondu BiH.Pripovjedač snažne imaginacije, izuzetan poznavalac mentaliteta ljudi u BiH, Ivo Andrić se odlikovao vanrednom čistotom jezika i stilom, prefinjenim psihološkim analizama.Neka od njegovih najpoznatijih djela su romani "Na Drini ćuprija", "Travnička hronika", "Gospođica", "Prokleta avlija", "Omer-paša Latas" /nedovršen/, zbirke pripovjedaka "Nemirna godina", "Žeđ", "Jelena, žena koje nema", "Znakovi", "Djeca", "Kuća na osami", putopisi i skice "Staze, lica, predeli", meditativna proza "Znakovi pored puta", "Eseji, kritike, članci", "Sveske".Ivo Andrić umro je 13. marta 1975. godine na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.
Слика
... ma koliko se doživljava kao okrenutost pesnika sebi i svom unutrašnjem svetu, kao razgovor s dušom, ona je i obraćanje pesnika čitaocu, Bogu, ljudima i dijalog sa svima njima, i to je ono što je čini aktuelnom i danas. Jer, Andrić ispovedanje diže na nivo opšteg saznanja i univerzalnog iskustva u kome prepoznajemo i sebe i druge, prošle, sadašnje i buduće stradalnike.

Слика

https://mega.nz/#!prAnmIAT!JSRSb0KhfEO1 ... yVdOOG0AxI
Слика
“Dan je....
samo bijela hartija, na kojoj se sve biljezi
i ispisuje....
a racun se placa nocu..
na velikim, mracnim poljima nesanice.
Ali tu se sve rijesava i brise...
konacno i nepovratno..
Svaka preboljena patnja,
nestaje tu kao rijeka ponornica
ili sagori bez traga i spomena...”

Слика

https://mega.nz/#!NiY1wCKS!caOB1XwNH1PP ... _gr4PDS4bs
Слика
Najpoznatiji roman Iva Andrića, Na Drini ćuprija, hronološki opisuje svakodnevni život višegradske kasabe, koja se nalazi na obali rijeke Drine, gdje su živjeli zajedno Turci i hrišćani. Glavni lik ovog romana je most koji kod Višegrada spaja dvije obale Drine, odnosno Bosnu sa Srbijom, Zapad sa Istokom. Radnja romana prati četiri vijeka zbivanja oko mosta, koji je izgradio veliki vezir Mehmed paša Sokolović. Mehmed je srpski dječak koji je na silu odveden u tursku vojsku i poturčen da bi se kasnije uzdigao ljestvicama vlasti i postao prvi do sultana. Kao čovjek od uticaja, odlučio je da u rodnom kraju podigne zadužbinu, kameni most na jedanaest lukova. Most predstavlja centralni simbol romana. Sve se mijenja i prolazi, samo most ostaje da ukaže na prolaznost ljudskih sudbina.

Слика

https://mega.nz/#!5jIHFKqZ!wXZQtnQZNUVV ... N9kSTin1Mk
Слика
Priča o vezirovom slonu je pripovetka srpskog književnika i nobelovca Ive Andrića. Prvi put je objavljena u časopisu Književnost 1947.Spada u red Andrićevih najuspešnijih i najpopularnijih pripovedaka. U njoj se pripoveda o travničkoj čaršiji i reakcijama njenih stanovnika na dolazak novog vezira Džalaludina-paše, surovog i povučenog čoveka, koji dovodi afričkog slona za ljubimca, prema kome će stanovnici usmeriti netrepeljivost i mržnju.Jedna od centralnih tema pripovetke je nastanak i društvena funkcija priče i pripovedanja, njeno čuvanje i trajanje u narodu, ali i na koji način izmišljotine mogu da nose zrna istine, i obrnuto, kako ono što je prihvaćeno kao istina može da se temelji na lažima. Svetozar Koljević je naglašavajući slojevitost pripovedanja u ovoj pripoveci istakao da je ona zamišljena kao priča o jednoj travničkoj priči – unutar koje se raspredaju razne druge priče.Ova tema je jedna od ključnih tema Andrićevog opusa, i nju je, između ostalog, istakao i u besedi O priči i pričanju, koju je održao prilikom primanja Nobelove nagrade za književnost 1961.

Слика

https://mega.nz/#!RuBzlYIL!UrTxkZgF_sp6 ... x7d_aX24ZA
Слика
Carigradski zatvor, nazvan Prokleta avlija, sa svojim simbolički šarenim svetom, spojio je jednog skromnog, poštenog i nedužno optuženog bosanskog fratra i razočaranog, životom otrovanog i fikcijom opsednutog turskog bogataša. Svet Proklete avlije, koja kroz svoju utrobu propušta sve vrste ljudskih grehova i poroka i čija je nepregledna raznolikost pomno nadgledana zastrašujućim očima upravnika Latifage Karađoza, mesto je sa vrlo upečatljivim likovima i sudbinama. Ipričana smirenim rečenicama koje su izraz istančanog umeća pripovedanja, kao i unutrašnjom dinamikom koja obuhvata čitavo delo, Prokleta avlija je nedvosmisleno jedno od najboljih ostvarenja u celom Andrićevom bogatom književnom opusu.

Слика

https://mega.nz/#!FnJnQayD!mwAStUI9l3rS ... lldAGHaBnU
Слика
Travnička hronika je istorijski roman pisan za vreme Drugog svetskog rata, ostvaren po modelu evropskog realističkog romana. Obuhvata vreme od 1807. do 1814. godine i po tome predstavlja klasičan roman više od bilo kojeg drugog Andrićevog romanesknog ostvarenja. Roman je ispripovedan u trećem licu i sklopljen je od prologa, epiloga i 28 poglavlja. Razlika između travničke i višegradske hronike jeste u tome što se roman Na Drini ćuprija mahom zasniva na fikcionalnoj nadogradnji usmenih legendi dok je Travnička hronika nastala imaginiranjem vrlo bogate dokumentarne građe.

Слика

https://mega.nz/#!BmRVVALA!Vcp8CxeHp7t- ... Jv2deYlx_4
Слика
Romanom Gospođica dominira jedan karakter, usedelica Rajka Radaković, kojom je ovladala samo jedna strast, tvrdičluk. Ivo Andrić na maestralan način opisuje čitav život bez ljubavi, prijateljstva i ljudske brige za bližnje, bez srca; život određen jednom jedinom porukom oca na samrti, pogrešno shvaćenom i prenaglašenom. U akterima ovog romana svako od nas će pronaći i neke od svojih vrlina i mana, opisane na hirurški precizan način, ali bez osude ili pohvale.

Слика

https://mega.nz/#!E6QHWaqb!xnSTZRjR31FO ... 0GQiFkc48o
Слика
Pripovetke koje većinom govore o doživaljajima iz ranog detinjstva i mladosti, likova za koje se može uzeti da su to bile lično Andrić, mada on to nigde ne kaže direktno.

Слика

https://mega.nz/#!YzZD3YhD!t_4mVAeGM9O0 ... AtMjD7mn88
Слика
U jednom od tragičnih trenutaka sarajevske istorije, grad je piscu posluzio kao simbolični dekor na čijem fonu ce se razvijati album ljudskih sudbina. Roman prati dolazak Omerpaše u Sarajevo, njegov rad na prenošenju centra moći iz Travnika u Sarajevo i sređivanju prilika u zemlji. Prica o Omerpaši, njegovoj porodici, prijateljima i neprijateljima, čita se kao daleki patinirani album velikog slikara, na kome su prikazani ljudski odnosi i život u jednom dalekom vremenu...

Слика

https://mega.nz/#!5zJ1AIyb!LhZmH4rdKJiG ... 1B5KAZotQQ
Слика
Žeđ
Ostadoh te željan, jednog letnjeg dana,
O srebrna vodo, iz tuđega vrela.
To je bilo davno -
Svaka mi je staza danas obasjana
Suncem i ljepotom. Sreća me je srela.
Iz stotinu vrela žeđ moja sad pije,
Al` mira ne nađoh nigde, jer me nikad
Vatra prve žeđi ostavila nije.

Слика

https://mega.nz/#!N2ITTAQT!Poh_6E5Xrurg ... s5etlhASfs
Слика
U Andrićevim "Znakovima pored puta" jeste kratki tekst koji se može napisati u toku jednog dana, u kome pisac ispusuje trenutno raspoloženje, viđenje neke pojave, ličnosti, utisak sa puta ili misao koja ga preokupira.
Godinama belezene i bez određenog reda pisane takve zapise pisac sabira u knjigu koja postaje ogledalo njegove duše, a ne dnevnik. Princip organizacije tekstova u knjizi nije tok vremena, kao sto je u klasičnom dnevniku, već spontani rad duše koja živo i osetljivo reaguje na svakodnevne podsticaje i prerađuje ih u meditacije i vizije, u snimke predela i ljudi.

Слика

https://mega.nz/#!xnRjyaRC!B8uuC1G0k4MH ... S7xTkyPynA
Слика
Слика

https://mega.nz/#!9iAjBSxJ!Wq0wTTNOFa7I ... pkQzRGlXpE
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 10:37

Isidora Sekulić spada u red najistaknutijih pisaca srpske književnosti. Ona je to po vremenu koje je obeležila svojim stvaralaštvom (od 1913. godine kada je objavila prvu knjigu Saputnici, do 1957. godine, kada je objavila knjigu “oglednih radova” Mir i nemir); po raznovrsnosti stvaralačkih interesovanja; po osobenom proznom stilu; po izvrsnim, nadahnutim i stilski savršenim esejima; po obrazovanju i erudiciji. Po obrazovanju je doktor filozofskih nauka, po profesiji nastavnik, po rođenju pripovedač i esejista, po zasluzi akademik. Rodila se u Banatu, Vojvodina je njen zavičaj, Zemun grad odrastanja, Beograd grad stvaralačke afirmacije.Ona je izvan svih književnih pokreta ali je njen stvaralački duh bio tako otvoren i radoznao da se nije dao ograničiti bilo stvaralačkim tokom, bilo idejnim opredeljenjem, bilo poetičkim načelima. Dubinom svoga intelekta zašla je u sve sfere ljudskog stvaranja i sigurno sudila o stvaraocima i delima.Isidora Sekulić je pripovedač (Saputnici, 1913; Iz prošlosti, 1919; Kronika palanačkog groblja I — II, 1940, 1958; Zapisi o mome narodu, 1948), romansijer (Đakon Bogorodičine crkve, 1920), putopisac (Pisma iz Norveške, 1914), esejista (Analitički trenuci i teme I — III, 1940; Govor i jezik — kulturna smotra naroda, 1956; Njegošu knjiga duboke odanosti, 1951; Mir i nemir, 1957), prevodilac.Kronika palanačkog Groblja, objavljena 1940. godine, dopisana 1958. godine, osobena je knjiga proze o sveopštoj prolaznosti, knjiga koja ide obrnutim redom u opisivanju života svojih junaka: palanačko groblje je kronika palanke i palančana pa se od njega i polazi u pokretanju priče o izumrlim palančanima i palanačkim porodicima. Sve te priče u osnovi svojoj imaju romaneskni potencijal: Kosta Zemljotres, Gospa Nola, Ljmbicije, dim, Vlaovići, Deca, Ljudi s Kašikare, Palanka i njeni poslednji Grci. Ova knjiga proze, posebno pripovetka Gospa Nola, obezbedila je Isidori Sekulić istaknuto mesto među srpskim pripovedačima.
Слика

Kronika palanačkog groblja, druga Isidorina zbirka pripovedaka objavljena gotovo tri decenije posle prve, delo je pravog majstora pripovedanja, razvijeno istovremeno na psihološkoj i etičko-ontološkoj liniji, dokument, memoari i kreacija u isti mah. Isidora Sekulić obnavlja hroničarski način pripovedanja i napušta radikalni eksperiment, prihvatajući racionalniji odnos prema životnim fenomenima i uvažavajući dostignuća fundamentalnih nauka kao upotrebljivih u umetničkoj i književnoj praksi.

Слика

https://mega.nz/#!5nwVTQRZ!OaC8Wwx1DbeI ... BJwnASaeKQ
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 10:39

Svodnik, narkoman, kriminalac, ljubavnik, nasilnik, robijaš... i - književnik! Ova "sadržajna" kombinacija veže se uz Roberta Becka, poznatijeg po uličnom nadimku Iceberg Slim, koji je svojim romanima, pravim malim remek-djelima paklenog šunda, nadahnuo generacije repera: Ice-T i Ice Cube (čija imena izražavaju poštovanje ovom "kumu gangsta rapa") te Snoop Dogg najpoznatije su zvijezde prve generacije.

U predgovoru Ice-T o svojem idolu, "opakom uličnom geniju", piše:

"Čak i prije nego što sam doznao tko je Iceberg Slim, poznavao sam njegove riječi. Tim prljavim žargonom koji obiluje humorom i slikovitim izrazima vezanima za seks govorili su pravi igrači u mom getu. Moju ekipu i mene zanimalo je gdje su ga pokupili - rekli su nam: 'Uzmite u ruke Iceberga!' Tako smo i učinili... Jednom kad otvorite Icebergovu knjigu, istog ste trena katapultirani u svijet igrača, svodnika, prevaranata i loših, brzih žena... Njegove riječi imale su dubok utjecaj na moj život i moju karijeru... Slim je bio čovjek s kojim sam se mogao poistovjetiti jer je govorio mojim jezikom. Jezikom geta... Ako je, dakle, umjetnikova uloga da govori o onome što vidi, onda je Iceberg Slim istinski umjetnik.Znao sam da ne bih mogao biti pisac poput Slima, ali kad se pojavila rap glazba, shvatio sam: Na jednak način kako je Slim svoja iskustva stavljao na papir, i ja bih svoja mogao prenijeti u mikrofon. Dakle, istom metodom kojom je Slim postao pisac, ja sam postao reper. To je najvažnija stvar koju je napravio Iceberg Slim... - mladim ljudima poput mene pokazao je da, bez obzira na to otkud su potekli, uvijek mogu prijeći na novu razinu. Reperi poput mene, Jay-Z-a, Nasa, Notorious B.I.G.-a, Tupaca, Mobb Deepa, itd. nose naslijeđe Iceberga Slima... Čak sam se njemu u čast prozvao Ice...I par desetljeća nakon što je dovršio posljednju knjigu, priče su mu i dalje svježe... Moj savjet vam je da pročitate sve Slimove knjige. Njegove spisateljske sposobnosti, po mojem mišljenju, dosad nisu nadmašene. Nitko nije dosegao njegovu razinu."

Слика

https://mega.nz/#!EvxHBQAR!JsV_-EsNAC1Y ... FTX6v68JYc
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 10:49

Junot Diaz rođen je u Santo Domingu 1968., a sa šest godina preselio se u New York, gdje mu je majka radila na tvorničkoj traci, a otac je vozio viljuškar. Za vrijeme studija engleskog jezika na Sveučilištu Rutgers uzdržavao se raznolikim, mahom fizičkim poslovima, a magistrirao je na Cornellu 1995.
Poput Oscara, „štrebera iz geta” u njegovu romanu, Junot Diaz je nezasitno gutao SF i fantastične romane. Kaže da „u Americi postoje povijesni ekstremi koje je teško pojmiti; nije lako uvjeriti ljude da su Karibi bili Auschwitz u trajanju od 300 godina”.Časopis The New Yorker ga je uvrstio među 20 najvažnijih pisaca 21. stoljeća. Četiri su mu priče objavljene u antologiji najboljih američkih kratkih priča. Najpoznatiji je po svoja dva glavna djela: zbirci kratkih priča Drown (1996.) i romanu Kratak, čudnovat život Oscara Waoa (2007.). Oba su doživjela pohvale kritike. U godini objavljivanja, Time je odabrao Kratak, čudnovat život Oscara Waoa za roman godine, a Miramax je otkupio prava da po njemu snimi film. Dobio je nagradu Eugen McDermott, nagradu Reader’s Digesta, nagradu Pen/Malamud (2002.), nagradu za debitantski roman i, kao najvažniju, Pulitzerovu nagradu (2008.).
Слика
Oscaru, simpatičnom ali katastrofalno debelom štreberu iz geta, život nikada nije bio lak. On je romantična duša iz New Jerseya, koja sanja o tome da postane dominikanski J.R.R. Tolkien, a najviše od svega da pronađe ljubav. No zahvaljujući fukúu, pradavnom prokletstvu koje naraštajima prati Oscarovu obitelj, osuđujući ih na zatočeništvo, mučenje, nesreće s tragičnim ishodom i, prije svega, nesretne ljubavi. Oscar, koji još uvijek sanja o prvom poljupcu, tek je posljednja žrtva - sve do tog sudbonosnog ljeta za koje odluči da će mu biti posljednje.Junot Díaz nas uranja u urnebesne živote našega junaka Oscara, njegove odbjegle sestre Lole i žestoke majke, ljepotice Belicije, te u epsko putovanje obitelji iz Santo Dominga, preko Washington Heightsa do Bergenline Avenue u New Jerseyu i natrag. Napisan neobično toplo i humoristično, "Kratak, čudnovat život Oscara Waoa" prikazuje zapanjujuću viziju doživljaja suvremene Amerike i beskrajnu ljudsku sposobnost preživljavanja - uza sav rizik - u ime ljubavi.Ostvarivši zbiljski književni doseg, ovaj roman potvrđuje Junota Díaza kao jednog od značajnijih pisaca našega doba.

Слика

https://mega.nz/#!A6wSjQpS!2oG7RKE1t-GU ... eK30zB-qOc
Слика
Prava ljubav je nešto kao čudovište iz Loch Nessa uporno se priča da postoji, ali su svjedočanstva onjoj nepouzdana i mutna. Neki su skloni ustvrditi da je romantična ljubav postala nova zamjenska religija za današnje doba: obećava čudo i uznesenje, ima svoje praznike i ikonografiju, a traži da se u nju vjeruje bez obzira na iskustvo i raspoložive dokaze. Ka psihoterapeutima se slijeva rijeka razočaranih klijenata koji dolaze po pomoć uvjereni da nisu iskusili pravu ljubav jer u susretu sa partnerom nisu osjetili munje, gromove, leptire, vrtoglavice,ushite... Uprkos ovakvim trezvenim pristupima ljubavi, u nama ostaje trajna čežnja za dodirom dvije duše o kojem nam književnost, taj drevni dnevnik ljudskosti, govori već stoljećima.Junot Diaz u svojoj novoj zbirci priča „I tako je izgubiš“ priče upravo o ljubavi, i to tako suvereno i vješto da kod čitalaca izaziva ovisnost a kod pisaca zavist.

Слика

https://mega.nz/#!UiowTawZ!hEYEVXi-WSGa ... Hd-BTZQ9e0
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 11:00

John Maddox Roberts, rođen 1947., jedan je od poznatijih suvremenih američkih pisaca fantastike i znanstvene fantastike, ali je najveću popularnost stekao upravo svojom serijom SPQR o detektivu amateru koji istražuje okrutna ubojstva u starom Rimu. Ovaj pisac zanimljive biografije bio je pripadnik Zelenih beretki u Vijetnamskom ratu, a romane počinje objavljivati 1977. godine. Godine 1989. objavljuje prvi roman iz serije SPQR, “Kraljev gambit”, koji je bio u užem izboru za najprestižniju nagradu za kriminalistički roman Edgar Award. Osim krimića iz staroga Rima (do sada ih je objavio deset) objavljuje i seriju krimića o suvremenom detektivu s mnogo autobiografskih elemenata. Do sada je objavio više od četrdeset romana, profesionalni je pisac i živi u New Mexicu.
Слика
SPQR I. - Kraljev gambit

SPQR, jedna od najpoznatijih kratica svih vremena, koja znači Senat i rimski narod, nadnaslov je fascinantne serije krimića iz staroga Rima, iz posljednjih dana Republike. Prva knjiga u nizu jest “Kraljev gambit”, u kojem glavni junak Decije Cecilije Metel Mlađi, detektiv amater, razotkriva ubojstva i spletke iza kojih se krije urota pogubna za opstanak Rima. Američki autor John Maddox Roberts na fascinantan način s obiljem povijesne istine opisuje stvarni život u starome Rimu, vješto ispreplećući stvarne povijesne osobe s izmišljenima...

Слика

https://mega.nz/#!4ixgxaCZ!Rkp2q2QvK_9Y ... eKduEPMXJs
Слика
SPQR II. - Katilinina urota

Rimska republika slavi trijumf svoga vojskovođe Lukula nad Mitridatom. Snaga Republike neupitna je, protivnika gotovo da i nema, rimske legije osvojile su čitav poznat svijet. Ali u samom Rimu nema mira, zaredala su ubojstva građana, a Decije Cecilije Metel Mlađi, sada na položaju kvestora rizničara u Saturnovu hramu, otkriva neobične zalihe oružja. Njegov se detektivski duh budi i on povezuje ubojstva i oružje, iza kojih se krije pogubna urota koja će dovesti u pitanje ne samo Decijev život već i živote njegovih prijatelja, pa i samu Republiku...

Слика

https://mega.nz/#!NjhEDarQ!766uoBomRcUl ... sB6IYUAsjw
Слика
SPQR III. - Oskvrnuće

Godina je 61. pr. Kr. Decije Cecilije Metel Mlađi vraća se u Rim nakon boravka u Galiji. U Rimu je nemirno jer se pred gradom utaborio Pompej, koji čeka da mu senat odobri slavljenje trijumfa. Decije je odnedavno član senata, ali mu i samom prijeti opasnost od starog neprijatelja, častohlepna Publija Klodija Pulhera. U iščekivanju odluke senata, u kući Pontifexa Maximusa Gaja Julija Cezara održava se drevni, sveti obred kojem smiju prisustvovati samo žene. Obred je svojim dolaskom oskvrnuo Klodije...

Слика

https://mega.nz/#!py5G2YwQ!pbaprw09dQTR ... YBHBeLdrwc
Слика
SPQR IV. - Hram muza

Rimski senator Decije Cecilije Metel Mlađi dobiva priliku priključiti se diplomatskoj misiji u Aleksandriji i svesrdno je prihvaća kako bi se na neko vrijeme udaljio od svojih neprijatelja u Vječnome Gradu - iako to podrazumijeva da mora napustiti svoj voljeni Rim. Decije počne uživati u brojnim egzotičnim blagodatima provincije, no sumnjiva smrt razdražljivog filozofa, koja će se podudariti sa zagonetnim i zloslutnim proročanstvom karizmatičnog predvodnika kulta, pomutit će mu užitak. Zaintrigiran događajima, rimski senator zatraži i dobije dozvolu egipatskoga kralja da istraži strašni zločin...

Слика

https://mega.nz/#!46gClKYC!KjKGL4ZCz7Jk ... Bx3F_0FQ_0
Слика
SPQR V. – Saturnalije

Proslavljeni rimski detektiv Decije Cecilije Metel Mlađi u Saturnalijama, petom nastavku izvrsnoga povijesno-kriminalističkog serijala SPQR, nakon dužeg izbivanja vraća se u Rim. Vrijeme je najpoznatije i najrazuzdanije rimske svetkovine kada se svi poslovi odgađaju, a u slavlju sudjeluju i robovi. No Decije nije došao radi zabave, nego zbog ubojstva bliskog rođaka, utjecajnoga rimskog političara. Sve upućuje na to da ga je otrovala supruga, ali Decije postupno sve više sumnja da joj je ubojstvo podmetnuto...

Слика

https://mega.nz/#!hv5WjCqL!SOM-m7m4WSbG ... DyCwMJyWlQ
Слика
SPQR VI. - Nitko ne voli centuriona

Na početku svojih ratova prokonzul Gaj Julije Cezar sa samo jednom legijom utaborio se kod Lemanskog jezera. U jeku priprema za veliki osvajački pohod u taboru mu se pridružuje senator Decije Cecilije Metel Mlađi, ne sluteći da će opet biti upleten u još jedan naizgled nerazrješiv slučaj. U rimskoj legiji vlada čelična disciplina, a najstroži je prvi centurion Prve kohorte, čija su moć i važnost iznimne. Okružen prevoditeljem patuljkom i božanski lijepom izazovnom Germankom, neobičnim robovima, nemilosrdno kažnjava legionare, što duboko uznemiruje Decija...

Слика

https://mega.nz/#!BrhCXQ6K!U4TE5SAhOTGv ... jyS0ijrBsw
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 11:12

Johan Falkberget

Roman o norveškim ljudima što vječno lebde između života i smrti veličanstveno je djelo, tu su se svi elementi spojili u majstorsku cjelinu - povijesna i narodna građa, opisi ljudi i njihovih djela, događaja i scenarija. I gotovo svaki od njih vodi svoju borbu i na kraju odnosi pobjedu - onu najdragocjeniju - pobjedu nad samim sobom.

Слика

https://mega.nz/#!AnxUxaKT!53e_GJdB1LrH ... uIm_7g7iJA
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 13 Нов 2019, 01:27

Jill Kargman je odrasla na Upper East Sideu, gdje i sada živi s mužem i dvije kćeri, tako da je idealna kroničarka života njujorške elite.
Слика
Kad njezin suprug, rođeni Njujorčanin, investicijski bankar Josh dobije prestižni posao na Upper East Sideu, Hannah Allen će se naći usred zmijskog gnijezda njujorških super-mama kojima je na čelu njezina svekrva Lila Allen Dillingham, a prelijepa Bee Elliott najistaknutija članica.
No Hannah se nikako ne uklapa u novu, elitnu sredinu u kojoj se iznenada našla. Diplomirala je povijest umjetnosti, ali ne na fakultetu iz Ivy lige, najdraža obuća joj nisu manolice, već crne Conversice, a njezine ideje o odgoju dvogodišnje Violet prilično se razlikuju od onih uvriježenih među njezinim novim "prijateljicama".
U svijetu u kojem se mora neprestano dokazivati kao dobra majka, gdje "dobra" znači prelijepa, uvijek besprijekorno dotjerana, hiperaktivna i hiperkompetitivna, s neizostavnim rekvizitima poput Chanelovih kaputa i Kelly torbica, Hannah se neće baš najbolje snaći.
"Mamzile" autorice Jill Kargman označile su novi smjer planetarno popularnog chick-lita, takozvani mom-lit. Junakinje koje su u međuvremenu odrasle, pronašle svog princa te postale majke i dalje se kreću u glamuroznim krugovima, samo su problemi koji ih muče kudikamo složeniji.

Слика

https://mega.nz/#!w3oyQKTJ!ix05NNGCoPyU ... ZdV5k69wJs
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 13 Нов 2019, 01:36

Jens Lapidus
Furiozna proza s kratkim, dinamičnim rečenicama i žargon ulice njegov su zaštitni znak. Jens Lapidus (1974) dominira scenom švedskog krimića od svog prvog romana iz tzv. Stokholmske noir trilogije – Laka lova. Danas je Lapidus najprodavaniji autor krimića u Švedskoj, drugačiji od ostalih, a o njegovim romanima bruji cela zemlja. Inače advokat, stručnjak je za krivično pravo i radi u jednoj od najuglednijih švedskih advokatskih kancelarija. I sam je branio neke od najnotornijih kriminalaca, a u trilogiji otvoreno i hrabro prikazuje kriminalni milje Stokholma u maniru kultnog pisca Džejmsa Elroja – iz perspektive loših momaka, šefova mafije i kriminalaca, ali i naizgled uspešnih pojedinaca i moćnika. Svi oni su deo jednog izopačenog paralelnog državnog sistema u kom deluju zločinačke grupe infiltrirane u legalan poslovni svet.
Слика
Laka lova odlično portretira likove imigranata i nama osobito zanimljivu jugomafiju. Ovaj mračni, urbani krimić katapultirao je Lapidusa među najpoznatije švedske pisce u svetu, a trilogija je prevedena na 30 jezika. Prema romanu je snimljen i hvaljen švedski film, a Varner Bros priprema američku verziju.

Слика

https://mega.nz/#!kjoyDYrZ!5omaMCsvv-0J ... edVCwY1z54
Слика
U romanu "Nemoj zajebat", drugom dijelu hvaljene "Stockholmske trilogije" Jensa Lapidusa, susrećemo nove likove, no Stockholm je ostao isti. Podzemlje se nije promijenilo, kao ni njegovi bosovi. No sada je Stockholm i grad "murjaka" – onih dobrih i onih loših. Jedni su očajni jer situacija je sasvim izmakla kontroli, drugi sklapaju posao s podzemljem
U fokusu Lapidusova pripovijedanja tri su lika: Thomas Andrén, razočarani policajac koji odlučuje napasti cijeli sustav; Mahmud al-Askori, tip iz geta koji je upravo izašao iz zatvora i koji želi živjeti život u kojem mu nitko neće postavlja uvjete; Niklas Brogren, bivši plaćenik koji kreće u privatni rat protiv društva i zlostavljača žena. No Radovanovo polje djelovanja svu trojicu uvlači u mračne dijelove grada. Tamo gdje ništa nije nemoguće, a sve je na prodaju – no cijena je vrlo visoka.Nijedan Lapidusov suvremenik nije bolje opisao trbuh Stockholma: on zna sve putove u predgrađu, majstor je novog slenga, razumije frustraciju i očaj stanovnika. Svijet koji opisuje ostao je bez svih iluzija, njegova je priča autentična.
Drugi dio Lapidusove trilogije još je kompleksniji, a njegova kritika društva još žešća i izravnija.

Слика

https://mega.nz/#!tjgiDAoZ!ELFEA4oH4LH4 ... yvzYEcDWLU
Слика
Roman "Život na visokoj nozi", posljednji dio Lapidusove tzv. "Stockholmske trilogije", donosi nam žestoku priču o borbi za ostavštinu jedne od najvećih kriminalnih organizacija u švedskome podzemlju.
Jorge je većinu života zarađivao kao kriminalac i preprodavač droge. Po izlasku iz zatvora, sa svojim starim prijateljem Mahmudom vodi kafić, no nedostaje mu uzbuđenja. Stoga smišlja plan kako se brzo i lako domoći velike love koja bi njemu i prijateljima omogućila luksuzan život u inozemstvu.U međuvremenu, inspektoru Martinu Hägerströmu povjeren je zahtjevan zadatak u sklopu tajne policijske operacije Ariel Ultra. Uskoro dobiva otkaz u policiji te biva degradiran na mjesto nadzornika u zatvoru. Tu polako počinje stjecati povjerenje ljudi iz stockholmskog krim-podzemlja. Njegov krajnji cilj je Johan Westlund, poznat kao JW, stručnjak za pranje novca i novopečeni pripadnik stockholmskog jet seta s jakim vezama u švedskom podzemlju. No zadobivanje JW-ova povjerenja pokazat će se Hägerströmovim najvećim iskušenjem…Natalie je dvadesetdvogodišnja kći jedinica Radovana Kranjića, srpskog bosa koji godinama suvereno vlada švedskim krim-podzemljem. Nakon niza nepredvidljivih događaja i naglih obrata Natalie se, potpuno nespremna, zatiče u središtu kaotičnog vrtloga borbi za kontrolu nad očevim kriminalnim carstvom. Konkurencija je velika i jaka. A ujedno i vrlo okrutna. Tko će, u slučaju da Radovan ode, postati novi kralj – ili kraljica – švedskog podzemlja?Surovo i mračno, s oštrim i neuvijenim dijalozima koji odišu autentičnošću, Lapidus ispisuje još jedno poglavlje svoje trilogije o beskrupuloznoj borbi za prevlast u švedskom kriminalnom podzemlju, a čiji je cilj jednostavan i očit – život na visokoj nozi.

Слика

https://mega.nz/#!w3gGzIaK!yw14utyTopWi ... UEykxSFOmk
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 13 Нов 2019, 01:39

Uz svoju liječničku praksu, Jane Shemilt je diplomirala na poslijediplomskom studiju kreativnog pisanja na Sveučilištu Bristol te nastavila svoj magistarski studij kreativnog pisanja na Sveučilištu Bath Spa. Oba je studija završila s izvrsnim ocjenama. Sa svojim prvijencem Kći ušla je u najuži izbor za nagradu Bath Spa Sveučilišta Janklow & Nesbit te nagradu za beletristiku Lucy Cavendish. Živi u Bristolu s mužem, profesorom neurokirurgije i petero djece.
Слика

KĆI je napeti triler Jane Shemilt u rangu svjetskih uspješnica kao što su Nestala i Djevojka u vlaku.
Jenny je uspješna obiteljska liječnica, majka troje tinejdžera i supruga uvaženog neurokirurga. Ali kad se njezino najmlađe dijete, petnaestogodišnja Naomi, ne vrati kući nakon školske predstave, Jennyn naizgled idealan život počinje se raspadati. Policija pokreće istragu po cijeloj državi, ali bezuspješno. Naomi je nestala, a njezina je obitelj uništena.Kako mjeseci prolaze, najgore mogućnosti – otmica, ubojstvo – čine se manje vjerojatnima. Trag se ohladio. No za očajnu Jenny potraga je tek počela. Više od godinu dana nakon kćerina nestanka, Jenny još uvijek pokušava pronaći odgovore – a ono što saznaje duboko je uznemiruje. Svi kojima je vjerovala, svi za koje je mislila da ih poznaje, skrivaju svoje tajne, a pogotovo Naomi. Povezujući tragove koje je njezina kći ostavila iza sebe, Jenny otkriva posve drugačiju Naomi od one kakvu je mislila da je odgojila.

Слика

https://mega.nz/#!QzgkxaBB!abpmqKTxXjNa ... FexSYV8hw8
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 13 Нов 2019, 01:40

Junas Hasen Kemiri (1978) jedan je od najcenjenijih i najčitanijih švedskih mladih pisaca. Romani Montecore i Jag ringer mina bröder (Montekor i Pozvaću braću) prevedeni su na preko petnaest jezika, a njegova debitantska drama Invasion! (Invazija!) izvođena je u Americi gde je dobila i nagradu Obi za najbolji dramski tekst. Za roman Sve čega se ne sećam Kemiri je dobio najznačajniju švedsku književnu nagradu Avgustpriset, a dobio je, između ostalog, nagradu novina Buros za debitantski roman, nagradu Švedskog radija za najbolji roman, književnu nagradu časopisa Vi, nagradu Aniara, kao i nagradu P.U. Enkvist za mlade pisce na putu za Evropu. Njegovi romani su prevedeni na nemački, francuski, danski, norveški, finski, mađarski, italijanski, ruski, holandski i srpski jezik.
Слика
Sve čega se ne sećam je roman o ljubavi, prijateljstvu i nasilju. Nekoliko sudbina se munjevitom brzinom sudara u Stokholmu, a iza svih tih glasova nazire se čovek koji beži od samog sebe. Čijim sećanjima se može verovati? I šta se krije u onome čega se ne sećamo?
Sve čega se ne sećam uzbudljiva je priča o ljubavi i sećanju. To je priča i o piscu koji, upotpunjujući konture priče glavnog junaka Samuela, pokušava da dođe do istine o sebi samom. Kroz razgovore s prijateljima, rođacima i komšijama izranja Samuelov lik: voljeni unuk, veran prijatelj, silom pozer… Koristeći detektivsku naraciju, neizvesnost i menjanje perspektiva, Junas Hasen Kemiri stvorio je priču koja nas hvata za vrat i ne pušta dok nas istovremeno izaziva da sagledamo sebe same i svet oko nas na nove načine.
Ispričano Kemirijevim karakterističnim stilom, roman Sve čega se ne sećam je emocionalna vožnja rolerkosterom koja obećava da postane klasik sadašnjice.

Слика

https://mega.nz/#!syJ0TAQK!GN5sJPBLEqum ... HdAakH8WJ8
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 13 Нов 2019, 01:42

Juhan Haštad (Johan Harstad), rođen 10. februara 1979. u Stavangeru, norveški je romanopisac, pripovedač, dramaturg i grafički dizanjer koji živi i radi u Oslu. Debitovao je kao dvadesetdvogodišnjak 2001. godine zbirkom kratkih proznih tekstova Nadalje ćeš samo stariti, a 2002. je objavio zbirku kratkih priča Ambulanta kola. Njegov prvi roman, Baz Aldrin, gde si nestao u svoj ovoj zbrci? objavljen 2005. u Norveškoj, preveden je na više od deset jezika. Haštad je tokom 2009. bio angažovan kao prvi dramaturg-rezident Norveškog narodnog pozorišta u njegovoj istoriji. Dobitnik je mnogobrojnih književnih nagrada i priznanja.
Слика
Radikalnost odabrane forme Haštada je dovela u skučeno, klaustrofobično polje po kom njegov antijunak bezobzirno vršlja, pišući gotovo automatski, izvan svake kontrole uma za koji bi se moglo reći da je urednički, ili cenzorski u socijalnom pogledu. Svaki izdvojeni odeljak teksta, navodna kratka priča, istinski je produžetak prethodne, što nas dovodi u predvorje misli o koncepciji koja je ipak romaneskna. Ulančanost stvara sistem, zaseban fikcionalni svet u izrazitoj celovitosti. Svet dečaka koji pokušava da odraste, mladića koji nastoji da usvoji normative sveta njemu sličnih mladih Evropljana ali mu nikako ne ide. S propadanjem svakog narednog pokušaja on je sve više ono što smo zatekli u uvodnim rečenicama: dečak koji proždire živog puža, iz obesti, iz inata, iz eksperimenta, iz perverzije, ili zbog toga što je on upravo to – mašina za povređivanje i samopovređivanje. Neko ko će se hiperintimizirati s nama po cenu pristojnosti i delikatnosti. Neko koga nismo želeli da upoznamo.
Srđan Srdić

Слика

https://mega.nz/#!BnZWzSzK!fifT_1VFhhgZ ... YYtwgyWLaI
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 13 Нов 2019, 01:44

José Luís Peixoto (1974., Galveias, Portugal) jedan je od najcjenjenijih portugalskih pisaca mlađe generacije. Nakon što je 2001. dobio Nagradu José Saramago za roman "Nijedan pogled" (VBZ, 2004.), osnovana je nagrada za mlade autore koja nosi njegovo ime. Za roman "Cemitério de Pianos" dobiva Nagradu Cálamo Otra Mirada, za najbolju stranu knjiga objavljenu u Španjolskoj. Preveden je na više od dvadeset jezika. "Knjiga" je doživjela 9 izdanja u Portugalu od objavljivanja 2010. godine, te stekla autoru glas jednoga od najzanimljivijih i najčitanijih suvremenih portugalskih, a i svjetskih autora. 2016. godine s romanom “Galveias” osvaja nagradu Oceanos (koju mnogi nazivaju “Bookerom za portugalski jezik”) za najbolju knjigu objavljenu na portugalskom jeziku. Njegove pjesme i proza nalaze se u desecima antologija objavljenih na nizu jezika. U slobodno vrijeme piše tekstove za bend Moonspell.
Слика
Mir i rutinu maloga portugalskog sela u pokrajini Alentejo narušava neopisiv događaj, tajna koja će mjesecima, ili cijeli jedan roman, pratiti živopisne stanovnike toga mjestašca, čije će se životne priče otvoriti pred čitateljem otkrivajući ih do srži. Roman "Galveias" Joséa Luísa Peixota je veliki roman o selu, brutalno iskren prikaz života malih ljudi i svjedočanstvo vrlo specifičnoga trenutka u vremenu cijele jedne generacije.
Kratko priopćenje žirija za dodjelu nagrade Oceanos 2016. za najbolji roman objavljen na portugalskom jeziku:
Galveias, roman koji je dobio naslov prema Peixotovu rodnom mjestu, u pokrajini Alentejo, dubinsko je uranjanje u Portugal i u život na selu, njegova priča niže likove tipične za taj arhaični svemir u osvit događaja (pada meteorita u Galveias) koji, simbolički, ima kozmičko značenje za zajednicu koja nestaje uslijed seoskoga nasilja, odseljavanja, melankolije i sukoba s modernitetom.“

Слика

https://mega.nz/#!UjYkhQZa!tKr2ikG-fI8H ... nyhq1WcR4g
Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 13 Нов 2019, 01:45

John Steinbeck - Zlatni pehar

Ovo je prvo djelo J. Steinbecka, objavljeno je 1929. i nosi podnaslov "Život Henryja Morgana, bukanira, s povremenim aluzijama na povijest" te tako upozorava da djelo ne čitamo kao autentičnu biografiju onog pravog historijskog Henryja Morgana.

Слика

https://mega.nz/#!FiZyyIrZ!-ngUD_s9D96a ... MCoLi8M8uM
Слика