Opet knjige

Dela velikih, antologije, enciklopedije...
(MOLIM, NE KOMENTARIŠITE!!!)

Уредник: koen

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30309
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Re: Opet knjige

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 03:52

Ivan Klima je rodjen 14. septembra 1931. godine. Završio je Filozofski fakultet u Pragu. Za vreme Drugog svetskog rata bio je u Terezinskom logoru tri godine. Jedan je od najboljih čeških pisaca današnjice. Osim priča ljubavnog karaktera, piše i romane. Živeo je godinama u Kanadi kao disident. Njegova dela se prevode na mnoge svetske jezike.
Dobitnik je nagrade “Franc Kafka” za 2002. godinu.

Autor je je jedan od najboljih čeških pisaca a popularnost u svetu je stekao, pre svega, ljubavnom prozom i pričama koje prikazuju svakodnevni život u totalitarnom sistemu. U ovoj zbirci sakupio je priče potpuno drugačijeg sadržaja. Sam Klima ove pripovetke naziva “mali horori”, tvrdeći da oni nisu sa tradicionalnim elementima horora (vampiri, strašni zamci i slično), već su više metafizički i “hvataju” trenutke ljudskih strahova. Njegovi junaci ulaze u situacije koje smatraju normalnim, ali se onda naglo desi nešto neočekivano, neobjašnjivo i čudno. I, umesto odgovora na pitanja koja postavljaju sebi, stižu im odgovori na potpuno druga pitanja. Ova knjiga donosi ne samo napeto čitanje već i nezaboravni užitak.

https://mega.nz/#!F7BiiAwT!FQhVWqng5J-i ... 7uRy0l6hkg

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 03:55

Ivan Bačić
Rođen sam u Vrbasu, jer Kula 1986. godine nije imala porodilište, a, po svemu sudeći, neće ga skoro ni imati.Kao dete prosvetnog radnika vrlo rano sam bio uveden u svet knjiga, ali sam ga na neko vreme ipak bio napustio. Našao sam se u ludim godinama i još luđem vremenu čiji me je tok povukao na svoje dno. Ne bih sada detaljno o tome. Prihvatite samo da sam bio lud, nešto manje nego sada. Ipak, pored sve te ludosti, nekako sam uspeo da završim srednju elektrotehničku školu „Mihajlo Pupin“ u Kuli, a nešto kasnije, upisao sam i završio Pedagoški fakultet u Somboru.
Sombor je za mene bio isto što hipi pokret za zapadnu civilizaciju. Doživeo sam potpuni preobražaj, setio se nekih vrednosti kojima sam bio naučen u najranijem detinjstvu i vratio se knjigama. Od onda živimo u simbiozi. Štaviše, uložio sam skromni doprinos popunjavanju srpske biblioteke; napisao sam KRVAVO ZELENO, roman koji je u avgustu 2015. godine objavljen u izdavačkoj kući Nova POETIKA - Argus Books&Magazines. Pre toga, Somborski list Avangrad, objavio je moju kratku priču – KNJIGA BEZ KORICA.
To bi, ukratko, bila moja skromna biografija. Međutim, ostaje ljubav za knjigama i želja da ih ljudima predstavim onako kako ih sam doživljavam; onako strastveno i fanatično. Stoga, odlučio sam pišem blog o knjigama, o onima koji su ih stvarali, ali i o onima koji su ih samo voleli isto ili više nego što ih ja volim.

Krvavo zeleno

Rekvijem jednoj mladosti.
Ovo je roman napisan u slavu smrti.
– Ne čita se brzo.
– Nije zabavan.
– Lako bi mogao da se pretoči u film.
Ali se i ne zaboravlja brzo. Malo malo, pa iskrsne slika, kadar iz još nesnimljenog filma.
I ostaje tuga. Nema tu onog žala za mladošću Bore Stankovića, samo osećanje da smo rodjeni u pogrešno vreme, na pogrešnom mestu, od pogrešnih roditelja.
Treba ga čitati uz Mocartov Rekvijem…

https://mega.nz/#!EuBEhC5Z!ms-0SlOTA3nC ... zRWBcJLgZY

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 03:57

Iva Vrtarić rođena je 1982. godine u Beogradu. Ovo je njen prvi roman.

PARANOJA U NJU DELHIJU nastala je iz potrebe da se prizovu u sećanje svi detalji jednog putovanja, da se zaokruži neka smisaona celina i napravi jedan egzistencijalni presek, a zbivalo se brzo, dinamično, iz situacije u situaciju, što je imalo svoje kulminacije, klimakse, uspone i padove. . . U pokušaju da nađe duhovni mir pripovedaču se dešava sve samo ne to čemu teži – ovaj roman je kao jedan veliki psihodelični tobogan kroz realnost, perspektivu i postojanje; potraga za smirenjem duha je skoro pa utopijska – sve je neminovno moralo voditi gde je odvelo, svojevrsnom silasku u Had gde se, umesto da se nađu odgovori, iznova postavljaju jedna te ista pitanja. . .
Simon Sezam

https://mega.nz/#!ZmImEKCR!HC-j7xUdtLXz ... 1xDrF_UUJk

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:13

Isabel Wolff je rođena u Warwickshireu, studirala engleski jezik na Cambridgeu i, nakon pet mukotrpnih godina pokušavanja izgradnje glumačke karijere, dobila ‘pristojan posao’ na BBC-u.
Dvanaest vrlo sretnih godina provela je u Međunarodnim vijestima, radeći kao producent i novinar, putovala, snimajući dokumentarne filmove. Usput je kao dopisnik pisala i članke za mnoštvo časopisa i dnevnih novina, uključujući i Daily Telegraph koji ju je 1997. godine angažirao na pisanju humoristične kolumne ‘Tiffany Trott’, te je na kraju njene zgode pretvorila u knjigu. Prvi joj je roman bio ‘Loše ponašanje’ (‘Behaving Badly’) koji je 2004. godine ušao u uži izbor za Parkerovu nagradu.Živi u zapadnom Londonu sa svojim partnerom Gregom i malom curicom Alice.U slobodno vrijeme se igra u bazenu s pijeskom i spušta niz tobogan, a uživa i u sviranju glasovira i igranju tenisa i stolnog nogometa.

Miranda Sweet, bihevioristkinja za životinje (nešto kao psihoterapeut za životinje, ali i za ljude koji svoje kućne ljubimce dovode na zloglasni kauč). Opis njezinog radnog mjesta spada u krug zanimanja koja se tiču aromaterapije, akupunkture, holističke medicine, i u takvoj ulici u Londonu Miranda je upravo otvorila svoj ured. Međutim, ona snima i emisije o tome kako rješava životinjske probleme – nešto poput «Superdadilje», ali za životinje: rješava krizu identiteta koze koja misli da je konj, liječi deprimirane engleske setere i vajmarske ptičare sklone dominaciji (inače, nema ljepše životinje od vajmarskog ptičara i jednog dana kad budem udovoljavala svim svojim romantičnim predodžbama o životu na selu, ta će predodžba morati uključivati vajmarskog ptičara). Međutim, Miranda ima nekoliko mračnih tajni koje nikome ne želi povjeriti – jedna se tiče toga kako je prekinula sa zaručnikom Alexanderom koji je baš bio na rubu postajanja međunarodnom glumačkom zvijezdom, a druga je njezina mračna tajna iz prošlosti kad je kao djevojčica bila zaljubljena u karizmatičnog i fanatičnog Jimmya. U tu se priču uplete i svjetski poznati fotograf David White koji fotografira Mirandu za intervju s njom u časopisu Moi! – i onda su svi recepti za ljubavnu katastrofu i konačno uzdizanje iz pepela u ljubavnu sreću sasvim ispunjeni.

https://mega.nz/#!lrZmDKiZ!OOyQ3q6BYBI5 ... at7QqfIvtY

Zarobljena u grčevitoj akciji odlučuje da će uhvatiti Gospodina Dobrog - ili čak Gospodina Pravog koji će biti bolji od Gospodina Katastrofe kakav je obilježio njenu nedavnu prošlost.
Tako Tiffany započinje važno putovanje kroz ljubavnu džunglu naoružana samo uskoro-će-sve-biti-gotovo humorom, svojim dobrim srcem i velikom količinom optimizma. Od sastanaka naslijepo preko agencija za upoznavanje do malih oglasa ona je u potrazi za Adonisom za kojeg se nada da će biti njezina sudbina.

https://mega.nz/#!EvQm1SJL!Jcf_-J4VUrEs ... oeqTRj_QuU

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:16

Irvin Jalom-Krvnik ljubavi

Jedan od najpriznatijih američkih psihijatara Irvin Jalom autor je mnogih dela iz psihijatrije i popularne psihologije, a široj čitalačkoj publici predstavio se pre nekoliko godina romanom Kad je Niče plakao u kojem je napravio izvanredan spoj fikcije, filozofije i kliničke psihologije. Krvnik ljubavi je zbirka psihijatrijskih priča pisana na osnovu njegove prakse. Čitalac se susreće sa introspektivnim procesima ljudi koji se osećaju poljuljano i nesigurno u sopstvenom postojanju, i s velikom napetošću prati psihološke procese i obrte u njihovim dušama, razotkrivanja potisnutih, tamnih strana njihovih ličnosti, ili raznih strahova iz mladosti, opsesija koje polako blede uz vođstvo vrhunskog psihijatra.

https://mega.nz/#!4rAiFIoC!DAkJghCTUBL6 ... RQSO2Rbrak

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:18

India Edghill živi u New Yorku, okružena psima, mačkama i hrpom knjiga. S obzirom da je ljubav prema povijesti naslijedila od oca, i svi njeni romani imaju povijesnu okosnicu. Na hrvatski je prevedena njezina knjiga “Kći mudrosti” (naklada Ljevak), roman o Salomonu i Sabi, a napisala je i romane “Queenmaker”, “File M For Murder” i, posljednji, “Delilah”.

U romanu “Kći mudrosti” spisateljica India Edghill ženskim pogledom promatra stare izraelske kraljeve: ovoga puta riječ je o posve novoj verziji priče o kralju Salomonu i kraljici od Sabe. Živo evocirajući drevni Izrael, Edghill neočekivano preobličuje kratku biblijsku priču u moćnu, herojsku pripovijest napučenu intrigama, ljubavlju i zločincima. Samoproglašeni prorok Ahija nastoji uništiti mir i prosperitet u kojem Izrael uživa pod Salomonovom vladavinom. Priča započinje u Sabi, i u nizu pripovjednih glasova ispričana je pripovijest o bogatom kraljevstvu od Sabe u kojem žene uživaju potpunu ravnopravnost i u kojem je na vlasti uvijek žena...

https://mega.nz/#!Q3IyCa7Q!TPZTZLS_ZLJ9 ... Psj-gc1ik4

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:23

Ijan Koldvel je koautor romana Pravilo četvorke, koji je proveo četrdeset devet sedmica na listi bestselera Njujork tajmsa i preveden je na trideset pet jezika. Živi sa suprugom i decom u okolini Vašingtona.
Dastin Tomason je na Harvardu završio medicinu i antropologiju, a titulu doktora nauka stekao je 2003. godine na univerzitetu Kolumbija.

Tajanstveni šifrovani tekst, divljačko ubistvo na uglednom univerzitetu i tajna renesansnog kneza sudaraju se u lavirintu izdaje, ludila i genijalnosti.Prinston, Veliki petak 1999. Dvojica studenata završne godine nadomak su rešenja tajni Hipnerotomahije Polifili. Slavna zbog svojih hipnotičkih moći nad onima koji je proučavaju, pet stotina godina stara knjiga možda će najzad predati svoje tajne Tomu Salivenu, čiji je otac bio opsednut knjigom, i Polu Herisu, kome od toga zavisi budućnost. Rok ističe, a rad na knjizi kao da staje – sve do pojave prastarog dnevnika. Ono što Tom i Pol pronalaze šokira čak i njih – dokaz da je položaj skrivene kripte šiframa unesen na stranice tajanstvenog renesansnog teksta.Naoružani ovim konačnim ključem, dvojica prijatelja tragaju po neobičnom svetu Hipnerotomahije – po svetu zaboravljenih znanja, čudnih seksualnih sklonosti i užasnog nasilja. Ali upravo kad su počeli da uviđaju veličinu svog otkrića, snegom pokriveni Prinston se zatresao – jedan dugogodišnji proučavalac knjige je ubijen, ustreljen u tihim odajama Odeljenja istorije.Pravilo četvorke, pripovest o bezvremenskoj zaveri, o zaslepljujućim znanjima i ogromnoj snazi mašte, priča o mladiću rastrzanom između obećanja budućnosti i neodoljive prošlosti, koji za vodiče ima samo prijateljstvo i ljubav.

https://mega.nz/#!duBCFSiA!lvpfAHCitVvl ... lTMWrzHias

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:28

Igor Marojević rođen je 1968. godine u Vrbasu. Diplomirao je Srpski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu. Novelu „Obmana Boga“ objavio je 1997, a zatim i romane „Dvadeset četiri zida“ (1998, 2010), „Žega“ (2004, 2008), „Šnit“ (2007, 2008, 2014), „Parter“ (2009), „Majčina ruka“ (2011) i „Prave Beograđanke“ (2017), kao i zbirke priča „Tragači“ (2001), „Mediterani“ (2006, 2008) i „Beograđanke“ (2014, u šest izdanja; najkomercijalnija zbirka srpske kratke umetničke proze 21. veka) i knjigu eseja odnosno publicistike „Kroz glavu“ (2012) i „Krv je voda“ (2018). Njegova dela ili njihovi odlomci objavljivani su na španskom, portugalskom, katalonskom, makedonskom, nemačkom, engleskom, italijanskom, slovenačkom, mađarskom, ukrajinskom, češkom, poljskom, rumunskom, grčkom, danskom i bugarskom jeziku.Napisao je dramu „Nomadi“ koja je u produkciji barselonskog Instituta za teatar izvođena 2004. godine na katalonskom i španskom jeziku, na kojem je i napisao komad. Na BELEF-u 2008. godine izvedena je „Tvrđava Evropa“, srpska praizvedba drame „Nomadi“, kao autorski prevod sopstvene drame. Po njegovom romanu „Dvadeset četiri zida“ u Beogradskom dramskom pozorištu izvođena je istoimena pozorišna adaptacija 2003/ 2004. Takođe u BDP se od 2009. do 2011. izvodio njegov drugi komad „Bar sam svoj čovek“. Po motivima njegove drame „Radovan 2013.“ novosadska trupa Jorik je izvela istoimenu predstavu 2013.

U Beogradu, na prelazu 1918. i 1919. godine, došljak Stevan se zabavlja s Beograđankom Marijom i druži s njenim bratom, oficirom Martinom. Kad se ispostavi da je Stevan prećutkivao da je u svom rodnom kraju zaručen, on beži u zavičaj u kom se odvijaju sukobi pristalica Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca i njenih protivnika. Martin tamo odlazi kako bi napredovao u službi, a sa sobom, da bi je držao na oku, vodi i sestru Mariju. Odnos troje glavnih likova u ratnom kontekstu skreće u pravcu koji iznenađuje kako njih, tako i čitaoca. O svemu tome krajem 90-ih godina XX veka u bolničkoj sobi na Banjici stogodišnji Stevanov brat pripoveda jednom mladiću koji se tako upoznaje sa vlastitim poreklom koje sadrži elemente koje on nije mogao ni da nasluti.

https://mega.nz/#!l6B23IpZ!w5mqRYA8pPAf ... muZ483Rmzc

Knjiga o drugačijim ženama.
U pričama koje u celinu ujedinjuje žensko prvo lice čitaocima se predstavljaju drugačije devojke, žene, prijateljice, majke i ljubavnice. Sve one zajedno kao Beograđanke, ali i svaka za sebe, otkrivaju nam čudne likove velegradskog miljea, kakve na prvi pogled možda ne primećujemo.Romantična teoretičarka filma koja brakorazvodnom parnicom spasava brak, vlasnica male galerije koja preko Tvitera otpočinje ljubavnu vezu sa slikarom čije radove prodaje, devojka koja je iz Beograda emigrirala u Minhen a odatle na internet, najbolje drugarice u kojima bezazlene igrice sa Fejsbuka bude neočekivane porive, žena koja ni posle brojnih razočaranja u muškarce ne gubi veru u ljubav... – sve su to Marojevićeve Beograđanke, neobične žene u različitim životnim situacijama.

https://mega.nz/#!c7YWWQRB!-YRfkFkopOrj ... b64KlANeBE

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:36

Ivan Goran Kovačić-Odabrane pripovijetke

https://mega.nz/#!By4mnAjJ!LjHAvompf5eg ... il8J6QaGQk

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:37

ILJA STOGOFF rođen je 1970. u Sankt Peterburgu. Jedan je od najčitanijih i najcenjenijih ruskih pisaca. Od svog imena napravio je brend – po uzoru na najveće ruske brendove koji se prodaju u svetu (Smirnoff i Davidoff) originalno Stogov izmenio je u Stogoff. Po obrazovanju magistar bogoslovije, ima veoma zanimljivu biografiju iako se u poslednjih nekoliko godina bavi novinarstvom. Radio je kao trgovac, televizijski voditelj, učitelj, čistač u bioskopu, urednik erotskog časopisa, telohranitelj, prevodilac, muzički kritičar i barmen.

Iznenađujuće, zbunjujuće, uzbudljivo! Navodeći čitaoca na smeh neponovljivim stogoffskim stilom roman „1.000.000 evra“ se bavi istragom ubistva profesora koji je tragao za blagom Templara, navodno skrivenim negde u mračnim i tajnim dubinama Sankt Peterburga. Kritičari ovaj žanr nazivaju pop-krimićem, svojevrsan novi žanr. Uspešno kombinujući sekvence iz savremenog života s triler zapletom Stogoff duhovito vodi čitaoca do razrešenja misterije.
Među rusofilima se već neko vreme uz paradigumu ruskog klasika pominju imena koja nisu ni Dostojevski ni Tolstoj ni Gogolj. Danas se određenje klasik često upotrebljava kada se govori o modernim piscima koji u najboljem smislu predstavljaju savremene trendove u ruskoj književnosti poput Viktora Peljevina i Ilje Stogoffa.
Dok je naša čitalačka publika već imala priliku da se dobro upozna sa delima Viktora Peljevina, koji je  postao vrlo popularan pisac u Srbiji, Stogoffa, nismo imali prilike da čitamo jer je do sada objavljen samo jedan njegov roman na srpskom -  „mASIAfucker“, u okviru edicije „Sto slovenskih romana“ (Arhipelag). U Rusiji ovaj pisac nastavlja put popularnosti Peljevina, a u Hrvatskoj Stogoff je već postao kultni pisac nove generacije.

https://mega.nz/#!QyIW2AhL!e-nz7Pnr_rh5 ... AXeH7ZZN6U

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:40

Iva Plavšić
Rođena sam u Zagrebu gdje sam pohađala osnovnu školu „Miroslav Krleža“, zatim VII. gimnaziju u Križanićevoj ulici te Fakultet političkih znanosti. U srednjoškolskim danima glumim u Zagrebačkom kazalištu mladih (ZKM) i u Kazalištu Mala scena, puno čitam, pišem pjesme u prozi i slikam. Godine 1997. objavljene su moje pjesme „Bijeli konj“ i „1991.“ (napisane za srednjoškolskih dana) u časopisu „Hrvatsko slovo“.
Za vrijeme studija počinjem pisati romane. Godine 2001. objavljen je moj prvi roman „Eva-izgubljena generacija“ u nakladničkoj kući „Strijelac“ iz Zagreba.
Slijedeće godine nakladnička kuća Privlačica d.o.o. iz Vinkovaca objavljuje moj drugi roman pod nazivom „Oporuka iz budućnosti“. Godine 2015. nakladnička kuća Izvori iz Zagreba objavljuje moj treći roman „Pilula sreće“. Za vrijeme studija poziram kao fotomodel. Neki od poznatijih hrvatskih umjetničkih fotografa kojima sam pozirala su Damir Tiljak i Stanko Abadžić. Radila sam i s drugima, pojavljivala se na naslovnicama časopisa, surađivala s ilustriranim časopisom „Doktor u kući“ , a kao model sam se našla i na naslovnicama dva romana.
Povremeno sam za vrijeme studija radila i kao honorarni novinar pišući i objavljujući članke o ekologiji. Bila sam koautor i voditelj serijala emisija pod nazivom „Alter scena“ kada sam radila za KTV Marijan. Za istu televizijsku kuću radila sam i kao najavljivač u serijalu emisija „Najnoviji TV i video naslovi“.
Nakon studija radim i paralelno pohađam Privatnu školu fotografije „Fotonaut“ pod vodstvom mr.sc. Damira Tiljka, a nešto kasnije upisujem Filmsku školu Kino kluba Zagreb te se počinjem uskoro baviti i video snimanjem.
Trenutno živim u Zagrebu i upravljam jednom tvrtkom.

Eva-izgubljena generacija je istina o jednom naraštaju nad kojim je čitavo društvo zakazalo. Iva u svojoj knjizi dokazuje kako joj je sve jasno, ali dokazuje i tragičnost jednog naraštaja koji svojom izgubljenošću pritišće ovu zemlju. Kroz čvrstu književnu konstrukciju, Plavšićka katkad i suviše odraslo razmišlja o ratu, obuvača sve, od vojske u rasulu do napada na Zagreb. Suočavamo se i s ozračjem srednje škole, gimnazije u kojoj napadom na Zagreb počinje dijeljenje na Slađanu, Srpkinju, kći oficira JNA, Denizu muslimanku koja pokušava unijeti mir i Evu koja sve to pokušava obuhvatiti širokim i pametnim očima. Ovo je knjiga ogoljela života do najveće dubine boli … “

https://mega.nz/#!MiQxEKaK!csnHX2GVPL-j ... euy1mrDmvg

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:43

Isak Samokovlija je rođen u Goraždu, tada dijelu Austro-Ugarskog carstva, 3. septembra 1889 u porodici sefardskih (španskih) Jevreja. Njegova porodica se doselila iz Samokova u Bugarskoj, po čemu su dobili prezime Samokovlija. Nakon djetinjstva provedenog u Goraždu, odlazi u Sarajevo i završava Prvu gimnaziju, te studira medicinu u Beču. Nakon studija, radio je kao ljekar u Goraždu, Fojnici i Sarajevu. Svoju prvu pripovjetku "Rafina avlija" objavljuje 1927. a dvije godine kasnije izlazi i prva zbirka pripovijetki "Od proljeća do proljeća" u izdanju Grupe sarajevskih književnika.Početak Drugog svjetskog rata dočekuje u bolnici Koševo u Sarajevu gdje je bio šef jednog odjeljenja. Ubrzo dobija otkaz i biva prinuđen nositi žutu traku s Davidovom zvijezdom, kojom su nacisti obilježavali sve Jevreje. Nakon proglašenja NDH zatvoren je od strane ustaša, te kasnije prebačen u izbjeglički logor na Alipašinom mostu u Sarajevu. U proljeće 1945. uspijeva pobjeći od ustaša koji su ga prinudno vodili sa sobom, te se krio sve do oslobođenja zemlje.Po završetku Drugog svjetskog rata drži razne pozicije u bosanskohercegovačkim i jugoslavenskim književnim krugovima. Uređivao je književni časopis "Brazda" od 1948. do 1951, a poslije toga je sve do smrti bio urednik u Izdavačkom preduzeću "Svjetlost".Na njegovo književno djelo mnogo je utjecalo odrastanje uz rijeku Drinu u Goraždu. Ivo Andrić ga je nazvao jednim od najboljih pisaca koje je Bosna i Hercegovina dala, a Meša Selimović je rekao kako je Samokovlija, izuzmemo li Andrića, najbolji bosanski pripovijedač poslije Kočića.
Umro je 15. januara 1955. u Sarajevu. Sahranjen je na starom jevrejskom groblju na strmoj padini Trebevića.

Nosač Samuel

https://mega.nz/#!9iI0wQDJ!Dx8vgbi71Rum ... zpQrcyhV8Q

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:46

Ian Fleming - Dijamanti su vječni

Netko krade dijamante iz strogo kontroliranog sustava dobavljanja, obrade i prodaje u Britanskom imperiju.
James Bond može doći do zločinaca samo ako uzme lažni identitet i udruži se s jedinom dosad otkrivenom krijumčarkom, zagonetnom Tiffany Case…

https://mega.nz/#!cqgFSSQR!j_IIJc8M5ERb ... qYTiAekJpo

Moonraker, prvi nuklearni balistički projektil Velike Britanije, presudno je važan za sigurnost zemlje u osvit atomske ere. Samo, pri njegovoj izradi dogodilo se ubojstvo. Prije nego što će sebi oduzeti život, mladi je inženjer nastrijelio časnika za osiguranje uz zagonetan povik: Ja volim Galu Brand!Tajna služba zato dobiva iznimno ovlaštenje da pošalje svog najboljeg čovjeka, Jamesa Bonda, u zadatak na domaćem tlu… i u pustolovinu koja će ostati upamćena kao rodonačelnik svih budućih tehnotrilera

https://mega.nz/#!t3hBmILY!cf8y5gr4ojHT ... 2Gn5Yys1dw

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:50

Ian Pirs rođen je 1955. Obrazovanje je stekao na koledžu Vedam u Oksfordu, da bi potom radio kao novinar, istoričar umetnosti i televizijski konsultant.Autor je šest veoma poznatih i priznatih detektivskih romana koji su okarakterisani kao vrhunska dostignuća u svom žanru, jedne knjige iz oblasti istorije umetnosti i mnogih članaka na teme iz umetnosti, ekonomije i istorije. Živi u Oksfordu.

Smeštena u Oksford šezdesetih godina sedamnaestoga veka – što je bilo vreme i mesto velikih intelektualnih, naučnih, verskih i političkih previranja – radnja ovog izuzetnog romana zasniva se na priči o mladoj ženi Sari Blandi, koja biva optužena za ubistvo Roberta Grouva, člana Novog koledža. Događaje u vezi s njegovom smrću opisuju četiri svedoka: Marko da Kola, Mlečanin i katolik, s namerom da prisvoji pravo na pronalazak transfuzije krvi; Džek Preskot, sin navodnog izdajnika rojalista, odlučan u nameri da osveti svoga oca; Džon Volis, glavni kriptograf i Kromvelov i Čarlsa II, matematičar, teolog i ozlojeđeni spletkaroš, i Entoni Vud, čuveni oksfordski antikvar. Svaki od njih priča svoju verziju onoga što se dogodilo, ali samo jedan otkriva izvanredno neobičnu istinu. Briljantno napisan, potpuno uverljiv, roman koji drži vašu pažnju od prve do poslednje stranice. Čitanje Slučaja putokaza je avantura koju nećete zaboraviti.

https://mega.nz/#!l2RHCQwZ!Cr7SrkmwGVtg ... 6UDL36nUr8

Englez Džonatan Argajl, istoričar umetnosti, uhapšen jezbog skitnje dok je u jednoj rimskoj crkvici tragao za davno zaboravljenom Rafaelovom slikom. Iako general Botando iz italijanskog Nacionalnog tima za krađe umetničkih dela nema mnogo poverenja u Džonatanove teorije, njegova ljupka saradnica Flavija di Stefano zainteresovana je za ideju o izgubljenom klasiku, a i za samog Džonatana. Međutim, usred otkrivanja slike i publiciteta koji ona izaziva širom sveta, pokreće se novi niz događaja – najpre uništavanje slike, zatim i ubistvo. Pojavile su se činjenice o pravoj prirodi dela, pa Botando šalje Flaviju i Džonatana da ih istraže i ne sluteći da će njih dvoje u potrazi za istinom jedva izvući žive glave.

https://mega.nz/#!AiISRQwQ!ny08caJ56fSc ... iLhQQ1FO_M

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Нов 2019, 09:54

Iris Murdoch (1919-1999), plodna britanska spisateljica, ostat će zapamćena kao pisac i filozof koji je uspio proniknuti duboko u tajne ljudske psihe. Njezina prva knjiga, tiskana 1953. godine, bila je uvod u Sartreovu filozofiju, a godinu dana kasnije objavljen joj je prvi roman, “Pod mrežom“. To djelo otkriva snažan utjecaj Sartreove, egzistencijalističke filozofije te drama Samuela Becketta, najavljujući autoričinu trajnu zaokupljenost filozofskim temama u kasnijim djelima. Nakon romana “Pod mrežom“ slijedili su “Bijeg od očaravatelja“,“Pješčani zamak“, “Zvono“ i mnoga druga djela, uključujući “Stroj za svetu i profanu ljubav“, koji je 1974. dobio Whitbreadovu nagradu te “More, more“, koje je 1978. nagrađeno drugom prestižnom britanskom nagradom - Bookerom. Roman “Odrubljena glava“ adaptiran je 1963. za kazalište, a 1970. i za film, u kojem su glumili Claire Bloom, Lee Remick, Richard Attenborough i Ian Holm.

U romanu “Odrubljena glava“ . koji se smatra njezinim “najčitkijim“, najzabavnijim i najkomunikativnijim romanom - Iris Murdoch iznosi zamršenu priču o ljubavi, preljubu, incestu, prevari, samozavaravanju, ljubomori i pokušaju samoubojstva - stilom prožetim ironijom i satirom te zapletom i preokretima dostojnima francuske farse. U većini njezinih romana glavni lik je i najveći manipulator, no ovdje nikad ne znaš tko koga pokušava izmanipulirati - počevši od glavnog junaka Martina Lynch-Gibbona, njegove nenadmašno manipulativne supruge Antonije i njezinog ljubavnika i psihoanalitičara Palmera Andersona te Andersonove sestre, antropologinje Honor Klein, koja je jedan od najfascinantnijih među nezaboravnim likovima njezinih romana...

https://mega.nz/#!Iih1VYaS!XDxO9XyfSmSl ... mhUXygAOCM

Nadmoć dobra
Riječ je o tri predivna eseja, svjetski poznata i hvaljena od najodabranijih književnih i kritičarskih imena. U njima se filozofski promišljaju pitanja dobra, ljepote, i ljubavi - ljubavi ponajviše uobličene u smjernost i pozornost spram onoga što volimo, ljubavi koja podrazumijeva odricanje od opsjednutosti sobom. Filozofija je za Iris Murdoch, njezinim vlastitim riječima, prilika da se izrekne ono što je očigledno, a ono što nam ona želi reći ovom moćnom knjižicom jest da je očigledno da Dobro vlada svim ostalim moralnim kategorijama, da nadilazi čak i sam pojam Boga. Ta je misao kroz ova tri eseja - koji se beletristički vješto nadovezuju jedan na drugi - izrečena na najljepši mogući način. Kritičari se slažu kako je Iris Murdoch jedno od rijetkih filozofskih pera za čijim tragom rado idu i oni koji se ne bave akademskom filozofijom.

https://mega.nz/#!57plyCRI!XSRffILacjHE ... MHmCaOAyhY

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable