Najlepši citati

Dela velikih, antologije, enciklopedije...
(MOLIM, NE KOMENTARIŠITE!!!)

Уредник: koen

Корисников грб
sparrowbird7
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 27
Придружен: 17 Јун 2012, 18:23
Место: Vulkan na kovrdzi boje badema

Порукаод sparrowbird7 » 19 Јун 2012, 08:36

Ima li smisla živeti bez verovanja?

U narodu (ne samo našem) uvreženo je mišljenje da onaj ko ne veruje u natprirodne stvari ne veruje ni u šta. Duha imaju samo oni koji žive duhovnim životom, a oni koji ne prihvataju takva verovanja dobijaju pogrdan epitet nevernici.

Zaista, šta ostaje ljudima koji radije veruju svojim očima nego vračarama, astrolozima, nadrilekarima, rašljarima? Da li je njihov život siromašan, lišen duha, jesu li ti ljudi uskraćeni za nešto? Jesu li oni emocionalno hladni, previše racionalni, neinteresantni? Ima li uopšte smisla živeti bez ovakvih verovanja?

Čovek koji čini smislene stvari, provešće život koji ima smisla. Život je neinteresantan samo ljudima koji su i sami neinteresantni; verovanje u besmislene i nepostojeće stvari može da im oduzme vreme i da im suzi prostor za nešto što bi možda moglo da ih duhovno obogati. Samo slobodan čovek može da uživa u jednostavnom zadovoljstvu kao što je šetnja obalom reke, čitanje dobre knjige, podizanje dece ili stvaralački rad. Njemu nije potrebna magija da bi pokrenuo svoje duhovno biće.

Voja Antonic
Cigaretu mojih briga -u srcu svom gasis

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4736
Придружен: 11 Феб 2006, 23:16

Порукаод Shushu » 03 Авг 2012, 22:42

"...Svakoga dana vidim ono sto je skriveno , iskustva koja je trebalo da steknem , ljude koje mi je bilo sudjeno da volim , i volela bih da nekim nebeskim nalivperom sve izmenim. Zelim da napisem scenario svog zivota. Zelim da pisem toj zeni koja sam bila , i kazem joj sve sto znam. I da je pitam :
Margo ?
Reci mi kako si umrla..."

Kerolin Dzes Kuk / Dnevnik Andjela cuvara
Ljubav radja ljubav / Tolstoj

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 29 Сеп 2012, 23:00

" Tu se djavo s Bogom bori , a bojno polje su srca ljudi..."

F.Dostojevski / Braca Karamazov

Корисников грб
Čičikov
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3766
Придружен: 19 Мар 2006, 23:10
Место: Parnas
Контакт:

Порукаод Čičikov » 23 Нов 2012, 19:44

"Ljubav nije nešto što se hoće, ili neće. Ljubav je nešto što se ili mora , ili ne može."

Borislav Mihajlović Mihiz, "Banović Strahinja"
"Artem non odit nisi ignarus."

Корисников грб
Čičikov
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3766
Придружен: 19 Мар 2006, 23:10
Место: Parnas
Контакт:

Порукаод Čičikov » 24 Нов 2012, 21:42

"Kad je već toliko voliš, pa zar ne bi mogao poželeti da zaslužiš njeno poštovanje? A ako želiš, zar nemaš nade? Eto, ja maločas rekoh da je za mene čudna zagonetka: zašto ona za tebe polazi? Pa premda ne mogu da odgonetnem, ipak mi je nesumnjivo da tu mora da ima kakav uzrok razuman i dovoljan. U tvoju ljubav ona je uverena; a jamačno je uverena da imaš i nekih dobrih osobina. Drukčije ne može biti! A što si sad rekao samo još potvrđuje to. Jer ti, eto, i sam reče: kako je našla mogućnost da govori s tobom sasvim drugim jezikom no što ti se pre obraćala i govorila. Ti si sumnjalo i ljubomoran, pa stoga i uveličavaš kad što nepovoljno primetiš. A već, naravno, ona ne misli tako rđavo o tebi kao što ti govoriš. Jer inače bi značilo da ona svesno u vodu ili pod nož ide time što se udaje za tebe. A zar bi to moglo biti? Ko bi još svesno u vodu ili pod nož srljao?"

Fjodor Mihajlovič Dostojevski, “Idiot“
"Artem non odit nisi ignarus."

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 26 Нов 2012, 17:06

" Ako ne prozboris , srce cu ispuniti tvojim cutanjem i otrpecu ga . Ostacu nepomican i cekacu kao noc zvezdanog bdenja strpljenjem nisko pognute glave. Jutro ce sigurno doci , isceznuce tmina , i glas ce se tvoj izliti zlatnim potocima prolamajuci se nebom. Tada ce tvoje reci dobiti krila u pesmama svakog gnezda mojih ptica , a tvoje pesme postace cvetovi svih mojih gorskih lugova..."

Rabindranat Tagore / Gitandjali

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 28 Нов 2012, 16:05

" Pocela je da govori pre nego sto se u potpunosti okrenula mladom coveku koji joj je prisao. Zatim se zagledala u njegove dobre plave oci , ponovo iznenadjena i obradovana cistotom i iskrenoscu koju su isijavale. Videla je u njima skromnost , jednostavnost , smirenost ; sve je bilo neprikriveno , sasvim lako uocljivo. Posmatrala ga je dugo , onako kako se gleda bice blisko , do poslednje cestice znano, otvoreno i spremno da ne zadrzi tajanstvenost.U trenucima odvojenosti od stvarnosti koja ih je okruzivala , u vanvremenom susretu svog sa njegovim bicem , osetila je cisto dobro.Bila je mirna ,cudesno mirna. Zacudo , boravak u stvarnom svetu u koji su se , posto su se dobro pogledali i cutke , radosno pozdravili , vratili , nije se mnogo razlikovao od bivstvovanja u cudesnom prostoru u kome su se njihove dve duse srele. I u svetu opipljivom njima je bilo dobro..."

Da cuvamo slavu i cast velikih predaka / Angelina Timotijevic

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 03 Јан 2013, 13:54

"... Zene su kao deca . Imaju nerazumljive porive da postavljaju cudna pitanja .Tako muskarce zaticu nespremne i bez odbrane . Mozda je to puka , prirodna manifestacija zenstvenosti , instinkt kojim se osvaja nesto nevidljivo , neko parce muske sujete , komadic naklonosti.Opet , mozda je to neki tipicno zenski nacin da se utvrdi poredak stvari. Nesto neumitno i iskonsko koliko i onih nekoliko reci kojima je Eva naterala Adama da zagrize jabuku . Pitanje koje ne trazi odgovor , vec ima samo jednu jedinu svrhu ... Da iskupi ili navede na greh ..."

Dejan Stojiljkovic / Konstantinovo raskrsce

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 17 Апр 2013, 09:44

"... Mi ljubimo sebe i prijatelje svoje. Mi ljubimo svoje bliznje , svoje najbliznje , u bukvalnom smislu reci. Nasi daljni daleko su od nase ljubavi. Nase srce lepi se za ono za sto i nase oci.Oci nase su putovodj nasem srcu. Mi mislimo samo , da ljubimo sebe i prijatelje svoje. Mi se i u tome varamo ; jer mi sebicnost nazivamo ljubavlju prema sebi , i ljubakanje ljubavlju prema svojim prijateljima. U samoj stvari mi ne ljubimo ni sebe ni svoje prijatelje , isto onako kao ni svoje neprijatelje. Jer u onome sto mi ljubavlju nazivamo nema najboljih elemenata ljubavi. A najbolji su elementi ljubavi : poznanje , postovanje i zrtvovanje..."

Vladika Nikolaj Velimirovic / Iznad greha i smrti

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 29565
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 23 Апр 2013, 10:52

“Tango je najbolji izraz onoga što pesnici često pokušavaju da objasne rečima – verovanje da borba može biti svetkovina”
Horhe Luis Borhes
Слика

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 27 Апр 2013, 10:38

"...Moderna politika istupa s apsolutnim zahtevima i zeli sve da potcini. Nije nauka , ali odlucuje o nauci i njenim rezultatima. Nije poezija , ali u ljudima razbuktava strasti i skrivene instinkte. Nije religija , ali ima svoje idole i zrece. Politika je postala za moderno covecanstvo sudbina i svaki covek kroz politicka pitanja u izvesnoj meri , razjasnjava smisao svoje egzistencije..."

"...Covek je najgori u promenama . Prirodnim i drustvenim. U velikom komesanju s glave na rep , koje sada nastupa. Kad jedni dodju namesto drugih.Covek je nemocan i pri preokretu u prirodi , poda joj se.Nemoc u njemu , izmeni i narav. To je svaki od nas okusio. Pred oluju , pljusak , i grom , kad je stostruk. Neko omlitavi ,pruci se gde bilo. Neko se raspomami , obezglavi , ne zna kud udara. Svakome treba dosta da se povrati. Tako je i sa promenama narodnim , izmenom vlasti. Kao stoka. Mi to i jesmo.Ali na drukciji nacin od zivotinja. I ona se razobada , podivlja , digne rep. Ne nasrce , ipak , na sebi slicne.
Ali kad divlja podivlja ! Od njega se sklanja sve sem jadna vocka.
Sad ce svuda , pa i ovuda , po Metohiji , zagmizati gusteri, zduvaci i zmije. Izmilece skorpije ,slepa kucad , govnovalji. Isplivati punoglavci , zabe i pijavice. Zatoptati jazavci, tvorovi i macke. Narogiti se bikovi, jarci i bivoli. Ukoziti se magarci , mule i veprovi. Ugnezditi se vrane , svrake i kukavice. Samo ce pokoja ptica , male glave na divnom grlu , treperiti kao i dosad. Uzalud joj glas..."

""...Nedavno sam bio u Peci, trazio kucu u kojoj smo ziveli. Nema je. Tamo je neka nemalterisana zgrada sa zelenim kapcima , sklopljenim usred dana. Do nje , polusrusena kuca Kovacevica. Nagorele letve , kao crna rebra , vise ispod krova. Provukoh se da vidim sta su ucinili nasoj basti. Nema je.Sad je to tiganj utabane zemlje pun gvozdja i guma. Slupane karoserije , slomljene klozetske solje , stari tockovi. Ali ...ja sam video penu rascvetane visnje , i drveni sto pod njom , i njega s prijateljima. Odupire se lopaticama o stablo. Pruza noge u lakim cipelama , i prica o divljim svinjama sa Prokletija , plasljivim pastrmkama u Belom Drimu , svetkovinama kod male crkve u Belom Polju. I pomalo ,bez zestine , o buducnosti :

"...Covek ce prstom brda pomerati , ali sebe ni na jedno zeljeno mesto nece moci postaviti. Strahovace od svega , od samog sebe najvise. Ucice ga neuki , leciti bolesni , daviti slabi. Hranice ga gladni , a jesce ga siti. Sve obicno bice neobicno , i obratno. Jeftino ce biti skupo , a skupo najjeftinije. Videcemo nevidljivo , dobijati nezeljeno, pljuvati dragoceno. Prirodno ce ustupiti mesto vestackom , iskreno laznom , a mudro glupom. Svi ce vapiti zbog nepravde prema sebi , a svi ce te iste nepravde ciniti drugima. Nista nece biti daleko od ociju , a sve ce biti daleko od srca. Covek ce biti u stanju da bude svuda , a nece dospeti nigde. Daleko je vec blizu..."

Napregnut da ostane svoj i nezavistan , naglo je klonuo. Sve je platio zestoko. Istiskivan lagano i mucki ,zato sto nije hteo da pripada necasnima ,utisnut je u gamez velike naseobine i potisnut u prostoriju koju je mogla da zagreje i jedna veca sijalica.
Ako. Ona zbog koje je bio ispunjen svetloscu , koju je nosio kao zastavu , koju je uveseljavao padajuci u sneg , podigla mu je u svojoj knjizi lep spomenik , sa naslovom CEKANJE...""

Danilo Nikolic / Vlasnici bivse srece

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 03 Мај 2013, 23:02

" Ponovo se budim iz kosmara. Oblivena znojem. Teskog isprekidanog daha. Pomirena sa nesanicom koja ce uslediti. Zatvaram oci i zamisljam kako majka klizi prstima preko mog cela. I ponovo zudim za njenim dodirom .
Izvlacim se iz postelje i krecem na tiho nocno putovanje ka sobi sa druge strane hodnika , ali me duboka ceznja tera da promenim pravac. Ulazim u maminu sobu , otvaram fioku u kojoj je drzala svoju molitvenu asuru i unutra pronalazim primerak Kurana. Trazim stih Ajatul Kursi i pronalazim reci. Bismilah ir Rahman ir Rahim.
" U ime Boga , Najmilostivijeg , Najsamilosnijeg " , citam - na engleskom i na arapskom.
On zna sta lezi pred njima , i sta je iza njih , a oni ne shvataju nista od toga , izuzev onoga sto on zeli da im otkrije . Prstom pratim te reci , iznova i iznova , i konacno shvatam ono sto ranije nisam shvatala. Da ne postoje odgovori na sva pitanja. Da neke istine ostaju nepojmljive za ljudski um . "

Molitva moje majke / Nafisa Hadzi

Корисников грб
zara
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 8575
Придружен: 02 Окт 2008, 17:29

Порукаод zara » 23 Мај 2013, 22:43

ZEDJ

Ostadoh te željan, jednog letnjeg dana,
O srebrna vodo, iz tuđega vrela.
To je bilo davno -
Svaka mi je staza danas obasjana
Suncem i ljepotom. Sreća me je srela.
Iz stotinu vrela žeđ moja sad pije,
Al` mira ne nađoh nigde, jer me nikad
Vatra prve žeđi ostavila nije.

IVO ANDRIC
Niko nije tako lep dusom kao jednostavan covek

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 29565
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 12 Дец 2013, 16:01

Ova žena je ćudljiva, vječiti april, vesela je pa tmurna, pričljiva pa malorjeka, svakog jutra ustaje i na lijevu i na desnu nogu pa je ne određuje dan već trenutak, slučajno je ovdje, kivna kad se sjeti da je mogla biti na drugom mjestu, razdragana kad pomisli da će biti. Obična je samo kad zaboravi.

Meša Selimović, Magla i mjesečina
Слика

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 18 Дец 2013, 14:25

" Zasto je otisao da umre ? Zasto nije umro medju nama , koji ga volimo ? Hrapavim dodirima Hristofor je brisao Arsenijeve suze. Poljubio ga je u celo. Tako nas je upozorio da u poslednjem trenutku svako od nas ostaje nasamo sa Bogom. "

LAVR Zivotopis / Jevgenij Vodolazkin