Najlepši citati

Dela velikih, antologije, enciklopedije...
(MOLIM, NE KOMENTARIŠITE!!!)

Уредник: koen

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2974
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Место: Beograd
Контакт:

Re: Najlepši citati

Порукаод Viktorija Vi » 05 Феб 2019, 21:14

"Колико сте брзи -дознајете тек пред тигром; колико часни - кад нађете новац а нико вас не види; колико разумни - кад се од вас захтева немогуће; јесте ли храбри - тек када није нужно да будете; колико добри - тек када треба поднети зло; и колико луди - кад стојите на обали реке у којој се дави дете, а ви не знате да пливате..."

Б. Пекић: Године које су појели скакавци

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 16 Феб 2019, 12:41

"Могу све да научим, могу све да радим, кад се добро припремим, могу свугде да будем, ако морам, али ако у мени нема глади за том врстом знања, за тим послом, тим местом или тим људима - онда нема подударања, тако важног да би и лекција и посао дали плода.

Зато ми немој нудити друштво ако сам сама, јер нисам усамљена. И немој ми поклањати ништа што ти не тражим, јер оно што је за тебе срећа за мене је можда терет који носим само да бих ти удовољила, а у ствари једва чекам да побегнем, да се вратим себи. Немој својим аршином мерити моје задовољство! Немој, молим те!

Сви смо ми овде да бисмо испунили неке своје празнине, али, знаш, празнина је једна, а пунина има онолико колико и људских душа.

Ако ме испуниш оним што ти сматраш савршеним можда ћеш ми постати непријатељ, ни крив ни дужан, јер ми не остављаш простор да у себе удахнем сопствени живот. Без тога, свако задовољство постаје усуд, а ја то нећу.

Ја волим себе. Ако ме и ти волиш, само ме пусти да будем ту где јесам, са тим што јесам.

Не можеш дрво повести на пут око света, како би му захвалио што је лепо и што га волиш, али га можеш загрлити, наслонити се на њега, убрати слатке плодове, уживати у хладовини... Можеш све сто хоћеш осим га да водиш са собом.

На пут свако иде сам. Ако је пут у висину, разуме се. Јер мене само он и интересује. Сви други путеви тек су излет са увек купљеном повратном картом."

"Рекла ми је волим те"
Бранкица Дамјановић

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 21 Феб 2019, 16:20

„Волим вињете. Сећају ме на тренутке у којима сам с неким или с нечим био срећан и на ствари које сам желео да трајно имам, а неповратно их изгубио. Вињете на књигама купљеним у антикварници о којима нисам знао коме су власнику припадале и слободно замишљао његову судбину. Етикете на коферима са именима хотела у којима сам одседао и срео неког кога нисам заборавио. Вињете на боцама доброг пића потрошеног удвоје... Мени мали натписи говоре каткад више но велики романи: не причају ми о личностима које нисам видео никад, већ које сам знао и биле ми драге.“ (Милан Кашанин, „Случајна открића“)

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 23 Феб 2019, 09:53

Понекад нам се нешто не да. Било да је реч о сусрету са неким, започињању каквог посла или путовању. Све се договори и онда ништа. И тако више пута.
Волим те ситуације. Тада јасно разумем да нам није дато да се уплетемо у нешто што није за нас. Ми смо заправо сачувани приликом која нам се изјалови. Сачувани и награђени, а не ускраћени.
Оно што је стварно наше дође лако и дође кући. Кликне. Оно што нам не припада, чак и да га уз напор и тврдоглавост приуштимо себи, не постаје извор задовољства већ се са сваким даном преобраћа у све већи споменик заблуди.
Тако да... кад помислите да вам се нешто не да, заправо вам је дато. Дато да научите шта вам не треба. Са тим сазнањем и потребе се профињују и смањују. Све до трена када схватимо да смо себи најпотребнији.

"Рукопис мога брата"
Бранкица Дамјановић

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 23 Феб 2019, 10:14

"Имала сам обичај да мислим да сам ја најчуднија особа на свету, али опет, размишљала сам, има толико људи и сигурно постоји неко попут мене, неко ко се осећа чудно и ко има недостатке попут мојих.

Замислила бих ту особу и замислила бих да она постоји и да је стварно тамо негде и да размишља о мени, као и ја о њој.

Па, надам се да си сада негде тамо и читаш ово, и кажеш: да, истина је, ја сам овде и једнако сам чудна као и ти.”

Фрида Кало

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 25 Феб 2019, 09:21

"И дођеш тако у неке године кад те се ништа не тиче, а све те дотиче.
Радујеш се кад сретнеш двоје чији су прсти испреплетани, а очи заљубљене. Дивиш се чистоти детета и детету које те из неких увелих очију посматра. Свакој се лепоти поклониш, захвалан што ти се показује и што још умеш да је препознаш у нечијем лицу, стиху или тек искреном поздраву.
Нико ти не стоји на путу, јер свако има свој пут; ником не стајеш на жуљ, јер би тако своје ране позледио. Видиш ширу слику свега, па ти "уска грла" ситних неспоразума не обесмишљавају дан који неким чудом може бити и последњи.
Дођеш у неке године кад те баш брига за године, јер знаш да су оне тек број, а живот скуп оних тренутака које би поновио да можеш. А не можеш. Е, зато их не пропуштај."

Бранкица Дамјановић

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 27 Феб 2019, 09:01

"Словима и речима се ништа не може рећи.
Понекад напишем неко грчко слово, тету или омегу, и кад перо само малчице заврнем, слово почне да вијуга и претвара се у неку рибу, и за тренутак подсећа на све потоке и реке на свету, на све што је хладно и влажно, на Хомеров океан и на воду по којој је корачао Петар, или се слово претвара у неку птицу, диже реп, костреши перје, кочопери се, закликће, одлети. – Но, Нарцисе, ти без сумње не држиш много до таквих слова? А ја ти велим: њима је Бог написао свет.“

Х. Хесе, Нарцис и Златоусти
Прилози
pero, plavo, romantika.jpg
pero, plavo, romantika.jpg (79.36 KiB) Прегледано 529 пута