Najlepši citati

Dela velikih, antologije, enciklopedije...
(MOLIM, NE KOMENTARIŠITE!!!)

Уредник: koen

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4736
Придружен: 11 Феб 2006, 23:16
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод Shushu » 10 Јул 2010, 00:40

"...Ali imali su zajednicki san : doci ce trenutak kada ce taj freneticni zivotni ritam postati davna uspomena.Oziljci koje je taj period ostavio bice zaleceni borbom koju su vodili u ime vere i svojih snova.Na kraju krajeva, ljudski rod - tako je tada verovala - stvoren je da bi voleo i delio zivot s voljenom osobom..."

Pobednik je sam / Paulo Koeljo
Ljubav radja ljubav / Tolstoj

Корисников грб
Čičikov
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 3751
Придружен: 19 Мар 2006, 23:10
Место: Parnas
Контакт:

Порукаод Čičikov » 10 Јул 2010, 00:48

"...Ili će iz crnih podruma moje krvi suknuti nepoznate želje, i biće kasno kad izađu, nikad više neću moći misliti da su pomrle ili ukroćene, i nikad više neću biti ono što sam bio. A činilo mi se da nemam snage da ih zaustavim, da ih vratim u tamu njihovog prinudnog boravka, nisam to čak ni želeo. Nejasno mi je kakve su, znao sam samo da su veoma snažne. Nevine nisu, sigurno, ne bi se krile."

Meša Selimović, "Derviš i smrt"
"Artem non odit nisi ignarus."

Корисников грб
Čičikov
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Čičikov » 10 Јул 2010, 00:51

"Žena je uvek zanimljiva kad je zaljubljena, tada je pametnija, odlučnija, ljupkija nego ikad. Muškarac je rastresen, ili grub, ili nerazmišljen, ili plačljivo nežan."

Meša Selimović, "Derviš i smrt"

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Порукаод Shushu » 10 Јул 2010, 00:58

"...Jednom joj je rekao :
"Covek koji ceprka po svojoj proslosti je nesrecan.To je kao kada pokusavas da uhvatis vazduh ili vetar ".
-Zasto proslost ne moze da bude kao kisa ? -pitala ga je jednom dok su setali po parku,imala je devet godina.
-Zasto kisa ?
-Zato sto je u odnosu na vazduh i vetar mozemo uhvatiti-rekla je pruzajuci ruku u kojoj se nekoliko kapi kise sakupilo i pretvorilo u jednu veliku.
-Vidis,to je moguce u jednom trenutku,ali dovoljan je jedan pokret i kapljica ce ponovo nestati,ne moze se zadrzati.

Stresao je kaljice sa njene ruke i njena ruka bila je prazna..."

U senci zivota / Lidija Ivanovic

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 10 Јул 2010, 01:06

"...Uvece je setao po pustinji,osetio vetar koji ledi kosti , i vratio se do hotela u kojem su stranci odseli. " Blagosloven bio onaj koji svojoj deci moze dati krila i korene " , glasi jedna arapska poslovica.

Koreni su mu bili potrebni :
postoji mesto na svetu gde se rodimo , naucimo jezik , otkrijemo kako su nasi preci resavali probleme. U jednom trenutku , pocinjemo da smatramo da smo odgovorni za to mesto.

Krila su mu bila potrebna. Zahvaljujuci njima , vidimo beskrajne horizonte maste , nose nas do nasih snova , vode nas na daleka mesta. Krila nam omogucavaju da upoznamo korene onih koji su nam slicni , da bismo s njima ucili..."

Pobednik je sam / Paulo Koeljo

Корисников грб
chiquita
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 3302
Придружен: 07 Авг 2007, 13:10
Место: iza duge...

Порукаод chiquita » 10 Јул 2010, 02:28

"Sad mi je jasno da sam se već dugo kretao prema Tebi i Ti prema meni. Premda ni jedno od nas nije bilo svesno postojanja drugoga pre nego smo se upoznali. Za sve vreme u našoj je nesvesnosti radosno lutala neka slepa izvesnost koja je garantovala da ćemo se sresti. Poput dveju usamljenih ptica što svoj put preko golemih prerija pronalaze pomoću nebeskih znakova, tako smo se i mi sav svoj život kretali jedno prema drugom."

R.J.Walker-Mostovi okruga Madison

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод Shushu » 10 Јул 2010, 18:42

"...Nista se nije moglo uporediti sa njihovim prvim zajednickim jutrom.Probudili su se isprepletenih udova , goli , vlazni i vreli.Smesili su se jedno drugom istim osmehom : kao da su prvi ljudi i da su otkrili najlepse nasledje koje ce ostaviti covecanstvu. Gledala je tog prekrasnog muskarca sa kojim je delila postelju. Sa kojim ce podeliti zivot.
To savrseno cudo ! Ostvario je sva njena mastanja. Sve njene misli ispunio je sobom.Sva cula. Sve pore. Disala je samo kroz zajednicki dah ljubavnog uzdaha. Cinilo joj se da se sva pretvorila u pticu koja je mesecima neumorno kljucala medju njenim bedrima. A u srcu te ptice , kao dragi kamen u bajkama , spavalo je njihovo cedo..."

Zenski rodoslov / Ljiljana Habjanovic Djurovic

Корисников грб
Čičikov
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Čičikov » 10 Јул 2010, 23:25

"Da čovek sa godinama ne biva fizički jači ni lepši to je razumljivo, iako se ni sa tom prirodnom činjenicom čovek ne može nikad pravo da pomiri ni da je u celosti sagleda i prizna. Ali mnogo je teže i teže uočljiva činjenica da čovek stareći počinje i moralno da ružnja. Javljaju se ne samo govorljivost i pohlepa, sebičnost i strah od života, nego moralna ravnodušnost, preterana osetljivost i samoljublje u smešnim i nerazumnim oblicima. Treba mnogo pažnje, napora i snage da bi čovek mogao da prati te svoje lagane i opasne promene i da ih na dostojan i pristojan način suzbija i pokriva. I tada tek vidi šta je one ljude koji su umeli lepo da ostare stajalo odricanja i napora njihov mudri mir i njihovo staračko dostojanstvo."

Ivo Andrić, "Sveske"

Корисников грб
Čičikov
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Čičikov » 10 Јул 2010, 23:29

"A ono sto se u meni događa u retkim časovima radosti, što je za mene slast, doživljaj, ekstaza i uzvišenost, to svet voli i traži možda jedino u pesničkim delima, a u životu smatra ludošću. I odista, ako je svet u pravu onda sam ja kriv, onda sam lud, onda sam odista kako sam sebe često nazivao, stepski vuk, životinja koja je zalutala u tu i nerazumljiv svet, koja više ne nalazi svoju postojbinu vazduh i hranu."

Herman Hese, "Stepski vuk"

Sneza
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 18
Придружен: 01 Окт 2008, 10:18
Место: negdje u protor-vremenu...

Порукаод Sneza » 10 Јул 2010, 23:35

...Žene su tužne. Razlog za tu neminovnu tugu je taj što žene rado sanjaju o vernosti, o ljubavi. To je samo san, a snovi se uvek opasni. Muškarci ne mogu biti verni. Njihova priroda im to ne dopušta. Kad pas spazi zeca, zadrhte mu čeljušti i poteče pljuvačka. On to ne može sprečiti. Isto tako kad muškarac vidi, lepu, mladu ženu, ma kako želio da bude veran svojoj supruzi, vilice mu zadrhte i voda mu pođe na usta. Bićeš luda ako dozvoliš da te to zaboli...
... Ljubav nikada ne može biti greh. Ona može da bude samo blagoslov. Čak i ako ta ljubav nije uzvraćena - mada to ne mogu ni da zamislim - ljubav je dokaz žiivota... u stvari jedini dokaz, jer kako više ne možeš da voliš drugo ljudsko biće ti više nisi živa...
...Ljubav je važna sama po sebi - ta sposobnos da voliš, bez obzira na to koga voliš. Jer, ako ne možeš više nikoga da voliš, nisi živo biće. Srce umire ako izgubi sposobnost da voli...

Mandala, Perl Bak

Корисников грб
Čičikov
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Čičikov » 10 Јул 2010, 23:41

"Svaka velika ljubav, kada se dogodi, nazdravi samoj sebi i iskapi do dna ideju da će trajati večno. I opije se. Istih ljubavi nema, kao što nema ni istih ljudi, ali ovaj zanos i strast s kojom se otimaju nestajanju, čine da ipak sve pomalo liče jedna na drugu. Kao pijanac na pijanca."

Sonja Atanasijević, "Crveni krug"

Sneza
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Sneza » 10 Јул 2010, 23:42

...Onaj koji posjeduje znanje nikad se ne rađa niti umire, niti odnekud potiče, niti nešto postaje. Nerođen, večan,vajkadašnji, taj mudri ne biva ubijen kada mu je tijelo ubijeno. Manje od malog, veće od velikog, to JA skriveno je u srcu čoveka. Shvativšti tog velikog gospodara, to JA, bestelesno u telima, postojano među nepostojanima, mudar čovek ne može da tuguje...

Корисников грб
Čičikov
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Čičikov » 11 Јул 2010, 00:04

"Melanholičan čovek postaje kad razmišlja o životu, a ciničan kad vidi kako većina ljudi postupa... Najzad, sasvim je dobro što ljudi imaju svoje sitnice koje čuvaju i brane. Biti sam, zaista bez ikakve iluzije, to dolazi neposredno pred ludilo ili samoubistvo."

Erih Marija Remark. "Tri ratna druga"

Sneza
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Sneza » 11 Јул 2010, 00:06

..."Zamisli život kao igru u kojoj žongliraš sa pet kugli. Kugle predstavljaju rad, porodicu, zdravlje, prijatelje i čestitost. Sve kugle držiš u rukama. Onda jednog dana shvartiš da je rad - gumena kugla. Ako je ispustiš, odskočiće ti natrag. Ostale četiri kugle - porodica, zdravlje, prijatelji i čestitost - napravljene su od stakla. Ako ispustiš neku od njih nepovratno će se okrznuti, izgrebati, možda čak i slomiti. Tek kada istinski pronikneš u suštinu priče o pet kugli, stvorićeš osnovu za životnu ravnotežu."
Dzejms Peterson - Suzanin dnevnik za Nikolasa

Sneza
~ clan ~
~ clan ~

Порукаод Sneza » 11 Јул 2010, 00:09