Kuda ide poezija?

Napisite pesmu, bas ovde!

Уредник: Moderatori

Корисников грб
LoodesaUZemljiChudesa
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 86
Придружен: 27 Авг 2007, 07:39
Место: tamo gde Dunav ljubi nebo...

Порукаод LoodesaUZemljiChudesa » 29 Авг 2007, 18:33

ventil... i te kako dobar...
pakao je poon zabludnika, poon slabitja, nesretjnika, ali uvek ima mesta za sve...

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1629
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11

Порукаод faraon » 30 Сеп 2007, 14:36

Drago mi je kad ljudi znaju , sta je to Poezija i kuda ona ide.
A mislio sam da to ne zna niko, cak ni Muze koje ju slusaju i traze ...
Znao sam i to, dakriticari znaju sta je htio pjesnik, sta je htio a nije uspio, kriticari su ,-Nad-pjesnici !

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 885
Придружен: 05 Нов 2007, 01:02
Место: Mastricht-Brüssel
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 11 Нов 2007, 23:06

postovani pesnici,necete mi zameriti sto ovako nenadano i ne najavljeno ulecem u ove prostore gde se vi obracunavate s poezijom.Dopala mi se Victorija i to me je zadrzalo i ostavilo tu jos neko vreme..ja toj pjesnikinji cestitam i ljubim joj cjelove na svim ovim poemama koje je tu nalepila...jako ima lepih stvari za procitati,jakih stihova i nada sve dobro je da se ovdje druzite..svima redom lep pozdrav...u buduce cu vam i ja neku od mojih poema da nalepim,neke ste citali,a neke verovatno da cete citati..

.........Suze.......

oblak se danas skrio
barsunom svoje ivice
i carobnim bojama duge
pa nisam vidio isplakati smijeh
sa bronzanih usana tvojih

za mnom se prolio oblak suza
i crna strast tuge
al ja sam utro suze
da ih ti ne osjetis
i srce moje ti je
trijumfalne spletove splelo
od crvenih ruza svojih

u purpurnoj krosnji jasena
slomi me jesen puna plodova
a u vene urasta umiranje
ja bez tebe,ti u meni
u pogledu sto rasplice
visinu nebeskih svodova

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 2963
Придружен: 09 Окт 2004, 10:20
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 12 Нов 2007, 00:00

Ово је место на коме свако има право да каже шта мисли о поезији, без обзира да ли ће тај исказ водити у полемику или конструктиван дијалог. Но, извесно је да се никада не могу сви сложити око критеријума по којима се нешто проглашава вредним или ништавним.

Критичари који од тога живе требало би да испоштују оне критеријуме које је наука о књижевности прокламовала, под условом да песници поштују вечне законе свог срца или ума, али не занемарују ни правописну или језичку норму.

Наравно, песничка слобода треба да постоји, и треба је поштовати уколико је неко не злоупотребљава толико да и поезију на тај начин унижава или, не дај Боже, обезвређује.

Теби, Homo ludense , хвала на овом коментару који ме је врло пријатно изненадио. Сви ми овде ненадано и ненајављено упадамо, кажемо коју реч и одемо. Према томе, нема ти се шта замерити!

Надам се да ћеш на Творцу наћи још много лепих стихова, а да ћеш и својим песмама обогатити овај сајт.

Добро нам дошао!

Корисников грб
ShugarBaby
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 49
Придружен: 29 Апр 2007, 23:55

Порукаод ShugarBaby » 02 Дец 2007, 23:04

Uvek negde ide, razlicitim putem naravno. Jedino mi se cini da je ovaj krajnje neproduktivna.

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 20 Јан 2008, 15:58

Viktorija Vi пише:Ово је место на коме свако има право да каже шта мисли о поезији, без обзира да ли ће тај исказ водити у полемику или конструктиван дијалог. Но, извесно је да се никада не могу сви сложити око критеријума по којима се нешто проглашава вредним или ништавним.

Критичари који од тога живе требало би да испоштују оне критеријуме које је наука о књижевности прокламовала, под условом да песници поштују вечне законе свог срца или ума, али не занемарују ни правописну или језичку норму.

Наравно, песничка слобода треба да постоји, и треба је поштовати уколико је неко не злоупотребљава толико да и поезију на тај начин унижава или, не дај Боже, обезвређује.

Теби, Homo ludense , хвала на овом коментару који ме је врло пријатно изненадио. Сви ми овде ненадано и ненајављено упадамо, кажемо коју реч и одемо. Према томе, нема ти се шта замерити!

Надам се да ћеш на Творцу наћи још много лепих стихова, а да ћеш и својим песмама обогатити овај сајт.

Добро нам дошао!

...ne moze Poeziji niko nista a najmanje kriticari . Knjizevni kriticar je neko ko misli da ulazeci u gradjevinu pjesme moze i da vivisekcijom iste nadje , sta je pjesma . To znaci kad je ubije, tek tada zapocne svoje nekrolige.OVIM MISLIM NA KOMENTAR From-Suzukijeve rasprave o Tenisonu i Baso,-u
Ne mora pjesnik se pridrzavati nicega osim kvaliteta i da ima sto reci time sta pise, pravopis i norme jezika mnogi pjesnici su sami trasirali i pomagali svojim redovima kao npr. B.Radicevic i P.p. Njegos u nasoj knjizevnosti ...
Pjesnik je taj koji nosi svoj dio odgovornosti i nEma kome da podnosi racune ,-osim Vremenu ...

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 20 Јан 2008, 16:03

P.S.
PISE...NEKROLIGE
TREBA ...NEKROLOGE

.....P.p . Njegos
...treba P.P.Njegos

( TIPICNO SKRABANJE FARAONOVO )

Корисников грб
Odisej
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 25
Придружен: 04 Јан 2008, 13:59
Место: Vukovar - Novi Sad
Контакт:

Порукаод Odisej » 22 Јан 2008, 14:43

Poezija se srozala totalno! Previše je otišla u vulgarnost, što je žalosno!
Слика

Слика

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 22 Јан 2008, 23:42

Јесте вулгарност велики непријатељ поезије, али је непријатељ и то што песници, у жељи да то буду по сваку цену, заборављају да буду поетични, заборављају да је језик поезије нешто што другалије звучи и често нешто друго значи од оног што први слој значења нуди. То је много већи проблем, мада сматрам да то Поезију саму не дотиче.

Људи којима поезија не извире из дубине душе не могу нашкодити Поезији. Она ће увек остати вредност, сама по себи, а песници могу бити добри или лоши, схваћени или несхваћени.

Кад би сви писали зато што за тим заиста имају насушну потребу и зато што воле Поезију, било би много бољих песника и песама.

Корисников грб
Odisej
~ clan ~
~ clan ~
Контакт:

Порукаод Odisej » 22 Јан 2008, 23:57

Po meni jedan od problema poezije danas jeste i komercijalizacija. Mnogi pesnici stvaraju samo u želji da bi stekli neku materijalnu korist, dok kvalitet ostaje po strani.

Mislim kako je sloj zvučanja ipak prvi sloj u poeziji. Kad pročitamo pesmu prvo obraćamo pažnju na rimu i harmoniju, dakle na elemente zvučanja, a tek potom na sloj značenja. Mislim kako je harmonija mnogo važnija od samog rimovanja, ato možemo videti u poeziji XX veka.
Слика

Слика

Корисников грб
Viktorija Vi
~ administrator ~
~ administrator ~
Контакт:

Порукаод Viktorija Vi » 23 Јан 2008, 00:07

Комерцијализација у поезији? Има ли тога?
Да смо говорили о прози или драмском стваралаштву, беспоговорно бих се сложила, јер има оних дела које ни аутори не стигну поново да прочитају (а ни лектори, по свој прилици), већ их одмах шаљу у штампу, пошто су, из неког разлога, у жижи интересовања (јер су добро одрадили маркетиншки део посла).
Но, некако ми не иде у главу да је и позија комерцијализована.

Важни су сви слојеви: и звучање, и значење, и свет дела, и идеје...Слажем се са тобом да звучање не мора бити увек условљено римом, али се тај језик ипак мора колико - толико разликовати од колоквијалног.

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 29590
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 23 Јан 2008, 00:11

Odisej пише:Poezija se srozala totalno! Previše je otišla u vulgarnost, što je žalosno!

Sta je to vulgarnost u poeziji?
Слика

Корисников грб
Odisej
~ clan ~
~ clan ~
Контакт:

Порукаод Odisej » 23 Јан 2008, 00:42

Imao sam priliku da čujem i da pročitam pojedine pesme koje je stručni književni žiri Matice srpske ocenio visokom ocenom, a stvarna vrednost tih pesama zaista je veoma upitna. Upravo u tom pravcu ide i moja tvrdnja kako je poezija postala komercijalna. Iako se kreće marginom percepcije književne umetnosti uopšte, iako je danas veoma malo ljudi čita, te je namenjena prvenstveno književno obrazovanom sloju (što ne mora da znači) poezija je postala igračka u rukama veoma sujetnih i licemernih ljudi odnosno "književnih stručnjaka".

Osim toga, pesnici danas pokušavaju uglavnom da zadive druge, da im se dodvore te prihvate tuđe merilo ukusa kao poticaj za svoj rad, i na takav način steknu određenu satisfakciju. Pesme tih pesnika više nisu odraz njihovog mišljenja i njihovog stanja duha, već sredstvo za postizanje određenog cilja i ugleda u društvu odnosno reputacije.

Kada poezija prekorači granice dobrog ukusa i ode u smeru nepovratne banalnosti i bljutavosti postaje vulgarna. Ta vulgarnost najbolje se ogleda u poeziji koja je prepuna seksualnih zadovoljstava na onaj najsiroviji način. Danas takva poezija predstavlja senzaciju i svrstava se u sam vrh poetskih ostvarenja. Upotreba psovki i drugih nekulturnih izraza izbija gotovo iz svakog stiha takve poezije. Veoma mi je žao što je poezija danas stigla do tog stadijuma bljutavosti i raskalašenosti. Strah me je da ne ode i dalje jer bi to u neku ruku predstavljalo i njenu smrt!
Слика

Слика

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 29590
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 23 Јан 2008, 00:47

Zar zato ne postoje vrste i podvrste poezije pa medju njima i Erotska?
I nije od juce, starija je od nas.
Слика

Корисников грб
Odisej
~ clan ~
~ clan ~
Контакт:

Порукаод Odisej » 23 Јан 2008, 01:01

Svakako da postoji erotska poezija, međutim i u toj poeziji postoje određene pravilnosti. Nije svaka erotska poezija jednako vredna i kvalitetna stoga i tu postoje razlike. Ja ću izdvojiti četiri pesme Šarla Bodlera koje se mogu svrstati u erotsku poeziju visoke vrednosti. Naslovi tih pesama su "Nakit", "Leta", "Preveseloj" i "Lezbos".
Слика

Слика