Kuda ide poezija?

Napisite pesmu, bas ovde!

Уредник: Moderatori

Корисников грб
Mustra
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 30675
Придружен: 26 Сеп 2005, 14:52
Контакт:

Порукаод Mustra » 01 Мар 2008, 10:33

...ako shvatis igru i subjektivne iluzije,
zatim slobodu izbora, uzrok i posledicu, cinjenje i NEcinjenje, u svetlu
namere, umeces da cinis ciste stvari.
E, tad ces znati.
Vise neces biti okovan,
Spoznaces put kroz vremeprostor, namerne slicnosti i jednostavnost mudrosti.
Od tog trenutka sve je poezija. (Po secanju preneseno.)
Слика

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1581
Придружен: 17 Јан 2006, 10:11

Порукаод faraon » 04 Мар 2008, 15:06

Kao i pobijedjeni jelen, tako i pjesnik osjeca se izgubljen ako ne izbljuje iz sebe osjecaj poraza pred zivotom . Poezija je uspjela ako daje dobre razloge za podnosenje svakidasnje sive stvarnosti a ne pribjegava se jadikovkama . Poezija postoji samo za one koji urezuju u svoje arterije note-nezaborava lijepog a ruzno neka se samo nosi sa sobom . Htio sam uvijek a i sada da ovladam obmanama poeizije u opstanku sopstvenosti i ako je Poezija los saputnik jer je ona ,- Sapatnik !

Корисников грб
dragica zdralic
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1533
Придружен: 01 Авг 2007, 14:29
Место: Novi Sad

Порукаод dragica zdralic » 11 Мар 2008, 11:33

poezija je nebeski med sto tece iz nevidljivih saca što ih stvaraju duse, rece Vitmen...

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 13 Мар 2008, 10:28

Poezija je,- Pjesnik, Pjesma i Citalac .
Kad prezivi Pjesnik, Poezija je imala Ukupnost.
Kad prezivi Pjesma , Pjesnik je sijevnuo i nestao.
Kad prezivi samo Citalac, Pjesnik i Pjesma su bili puko sezonsko branje...

Корисников грб
Signora
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 753
Придружен: 24 Окт 2007, 09:23
Место: Ni na zemlji, ni na nebu, ni na vodi, ni na hlebu...

Порукаод Signora » 13 Мар 2008, 12:39

Na smrtnoj postelji, okružen prijateljima, sledbenicima, djacima, sa onih koji su od njegovog duha dobili više od svih bogatstava ovog sveta, i oni koji su u njegovoj nevidljivoj bašti videli najlepše cvećke, lepših od svih majskih livada, Rabindranat Tagore gorko se požalio:
“Jedna bol mi neće proći, jedna rana neće zaceliti: Nisam uspeo da napišem ni jednu pesmu!”
Na ove reči svi su ustali!
“Zar ti Svami, ti učitelju naš, zar ti koji si rasterao mrak ispred naših očiju i zamenio ga sa svetlosti i lepote, zar ti nisi napisao ni jednu pesmu?”
I odmah je svaki od njih iz mesta tajnih, bliskih duše, srca, izvadio po jednu knjigu sa pesmama velikog pisca, velikog Tagore-a.
“Znaš li da su 6000 tvojih pesama sabranih tu? Ni najveći pisci nisu napisali, ni polovinu, ni trećinu, ni desetinu od broj tvojih pesama? Ni Gete, Lermontov, Majakovski, Jejts, Džon Don ni Viljem Blejk! Zar najveće priznanje-Nobelova nagrada, nije dodeljena tebi, zar tvoja mudrost i tvoj genij nisu to zaslužili?
“To šta kažete protiv vas govori, a meni još jače uverava, istinu moju potkrepljuje. Zar onaj ko će napisati pesmu, pravu pesmu, onu koju čuje na javi i u snu, zar taj da piše 6000 pesama, zapitajte se mili moji? Pisao sam i pisao tražeći tu pesmu, moju pesmu, pesmu nakon koje neću morati više da pišem...i nisam je napisao. A bio sam blizu, ili bar činilo mi se tako, ali osećao sam je, gledao dovoljno jasno da bi znao, da onu koju sam napisao-to nije ona.”
Želeo sam da zasadim svoju baštu, da je pazim i negujem i u njoj, pored svih pesama, taj jedan cvet da rascuti. Takvu baštu sam želeo da vam ostavim, da je prepoznate, da znate i kažete-Ovo je Tagore-ova bašta. A vidite je sad, velika je prevelika. U njoj 6000 cvećki, lepih ta prelepih, kakve niste videli, ali u njoj nije bio onaj cvet kojeg sam ja gledao, koji mi je bio ispred očiju. Eto taj cvet, ta pesma, moj cvet, moja pesma, njega nema, niti će ga ikad biti.”

Svi pisci su baštovani, neki od njih sasvim nevešti, bez osećaja, neki vešti, nadahnuti. Svi sanjaju, čezne u svojoj bašti da prepoznaju, da vide cveće, zbog koga su postali to. Izlišno je da se priča o veličini zahvata, o teškoćama koju pisci nose na svoja pleća, kad eto sam Svami i Guru, laureat i nobelovac Rabindranat Tagore, na smrtnoj je postelji priznao da nije napisao ništa.
Слика

Корисников грб
Pljoska
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 180
Придружен: 10 Јун 2005, 05:59

Порукаод Pljoska » 16 Мар 2008, 22:34

ja bih opet ponovila da se poezija pise iz srca i duse,da se pise o nekom dogadjaju,o susretu o bilo cemu,cita se iz neke znatizelje iz osjecajnosti iz ljubavi a nemoze se prepricavati jer nije prica.Mogu ostajati stihovi u glavi ,i pjevati ali ne i ispricati jer jednom napisan stih nemoze se vise ponoviti onako kako je iz prvog puta ispisan... :D

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1221
Придружен: 13 Дец 2005, 21:35

Порукаод sensej » 24 Апр 2008, 10:42

Razlika izmedju Proze i Poezije je u tome sto se bez velikih poteskoca vidi kuda ide napisani text, kad je Proza u pitanju ali kad je Poezija na djelu onda se uzima onako kako ti pase i dovodis sebe u polja stvaraoca a ne citaoca ...samo je uspjela ona Poezija koja uzme nas i vodi kao dijete a sa njom odrastamo...

Корисников грб
celestina
~ pocetnik ~
~ pocetnik ~
Поруке: 3
Придружен: 23 Авг 2008, 15:36

Порукаод celestina » 24 Авг 2008, 16:07

BAUK пише:Oduvjek sam mrzio "drvene" filozofe, koji filozofiraju o stvarima o kojima se ne filozofira, a to je prije svega poezija.
Cak se ni u skoli pjesme nisu analizirale, nego su se jednostavno samo citale, sam dozivljaj je prepustan citaocu.
Pricati o ponavljanju je mizerija, jer sve sto se napise je ponavljanje , bitan je nacin na koji se nesto saopstava, a ne rijeci koje su upotrijebljene.
P.S.
Volio bih da mi neko definise izraz SUND, sta je to sund i ko ima pravo da tu etiketu "zakaci" nekome i ko mu je dao dozvolu za to. Postoji li neka ustanova i da li se to nalazi u ISO9000, posto je to jedini medjunarodni standard koji se bavi kvalitetom.

hmm...pa ne bih rekla...najvise sam bas volela na casovima srpskog upravo te analize pesama.
Da sunda ima,ima sigurno,licno tu nabrajam pesme na kilo,po porucbini.
Sve sto se pise sa inspiracijom nije sund.
Zagrljaj je prekrasan dar-jedna velicina odgovara svima

Корисников грб
rujni
~ vredan ucesnik ~
~ vredan ucesnik ~
Поруке: 423
Придружен: 10 Мар 2006, 20:29
Место: ZG

Порукаод rujni » 28 Авг 2008, 13:55

U pizdu materinu

( ovo je umjetnički dojam)

Корисников грб
faraon
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод faraon » 28 Авг 2008, 16:06

...razne 'robe' imaju svoje standarde. Razne robe imaju svoje kupce degustatore , korisnike i citaoce ...
Sund , zuta stampa , ab-fal ,- sve je to nekad za nesto dobro . Ne moze i ne smije niti ko uvesti standard EU-u literaturu , - a mozda i moze kao specijalnu okolnost - nepodobnosti osetlijsku ili pokosenu sto kos-ptica nekad pjevala !?

Корисников грб
mirjana007
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 2571
Придружен: 17 Мај 2008, 18:04
Место: kladovo

Порукаод mirjana007 » 28 Авг 2008, 20:53

...Putem, kojim je , neki od nas vode
Još nisam susreo čovjeka od kojega se ne bi moglo nešto naučiti
( Alfred de Vigny)
http://xtratvision.forumxpress.net/forum.htm

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 888
Придружен: 05 Нов 2007, 01:02
Место: Mastricht-Brüssel
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 13 Сеп 2008, 10:06

meni je svaka poezija draga i rado procitam svaciju,nema nekih pravila u poeziji sta je sund a sta nije...

slepoj devojci
..............
ove zlatne oranice
ova polja svilena
ovo sunce sto nas grije
ti ne vidis milena..
Noc je kratko trajala,a nama je trebala najduza na svetu!

Корисников грб
Ratko
~ clan ~
~ clan ~
Поруке: 18
Придружен: 16 Јул 2008, 22:27
Место: veciti putnik

Порукаод Ratko » 27 Сеп 2008, 18:08

Pozdrav clanovima i posjetiocima Tvorca grada!
Redovno navratim i citam vase poruke,divno pisete,slikate i stvarate.Pohvalio bi prozu gospodje Emi lu i poeziju homo ludensa.
Ali izvinjavam se ako nisam u stanju sve da vas pohvalim,jer ste zaista super.
:mah

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20458
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Порукаод Sky Seeker » 27 Сеп 2008, 18:19

Hvala i tebi.
Radujemo se svakom novom članu...
:-D :-D

Корисников грб
Homo ludens
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 888
Придружен: 05 Нов 2007, 01:02
Место: Mastricht-Brüssel
Контакт:

Порукаод Homo ludens » 27 Сеп 2008, 19:46

Hvala drug i dobro dosao!
Noc je kratko trajala,a nama je trebala najduza na svetu!

Повратак на “Poezija”

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 2 госта