Kuda ide poezija?

Napisite pesmu, bas ovde!

Уредник: Moderatori

Корисников грб
Sky Seeker
~ administrator ~
~ administrator ~
Поруке: 20458
Придружен: 26 Сеп 2004, 23:50
Место: Beograd
Контакт:

Kuda ide poezija?

Порукаод Sky Seeker » 22 Мар 2007, 13:14

Juče je bio dan poezije.
Umesto čestitanja, voleo bih da kažete:
Kuda ide poezija?
Meni se čini da tone u mulju kiča i šunda. Na svaku lepu pesmu dođe bar 1000 refrenčića i nabrajalica, koje neki zovu pesma.
Pesma?
Kako je prepoznati?

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1221
Придружен: 13 Дец 2005, 21:35

Порукаод sensej » 22 Мар 2007, 13:31

...kako je prepoznati "... ili ,kako je osjetiti ili upotrijebiti,- kako je konzumirati a ne ispljuvavati ?
Sve prihvatam sta s Poezijom rade ali ono,-sta je pjesnik htio ?
Pjesnik sta je htio on je uradio , a ostali neka rade sta im se radi . Pjesnika moze da pise ili objasnjava / i to moze biti sujetno/ samo drugi pjesniki .

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4695
Придружен: 11 Феб 2006, 23:16

Порукаод Shushu » 22 Мар 2007, 14:27

Zashto bi pjesma bilo gdje ishla?

Mene odushevljavaju one u kojima uvijek nakon ponovnog citanja otkrijem neshto novo.Neshto,shto mi je prvim citanjem promaklo.

Ukusi su razliciti ,sreca tako da cesto i u sred mulja zabljeshti poneka dobra shkrga.

p.s.
Shta je shund?
Ljubav radja ljubav / Tolstoj

Корисников грб
Goga
~ napredni clan ~
~ napredni clan ~
Поруке: 937
Придружен: 27 Сеп 2004, 22:52
Место: u sumi obrasloj secanjima

Порукаод Goga » 22 Мар 2007, 14:41

...tamo gde je mi uputimo i smestimo...

lepota je u ocima posmatraca
...ja znam ko je mene ubio...

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод sensej » 23 Мар 2007, 13:44

Sund, patetika , ponavljanje opstih mjesta , infinitivno ponavljanje kao u narodnim pjesmama/ nista protiv njih , samo diferencija/,- to poezija nece u svoje redove ,- a kad uzme onda je vracena pepelu .

Корисников грб
Shushu
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 4695
Придружен: 11 Феб 2006, 23:16

Порукаод Shushu » 23 Мар 2007, 15:31

sensej пише:Sund, patetika , ponavljanje opstih mjesta , infinitivno ponavljanje kao u narodnim pjesmama/ nista protiv njih , samo diferencija/,- to poezija nece u svoje redove ,- a kad uzme onda je vracena pepelu .

Eh,bjeloglavi sada si ga zamutio poshteno stavljajuci patetiku pored shunda(shta god da ta rijec znaci).

Da nema patetike mnoshtvo pjesama od ;Ducica,Jesenjina,Cvjetajeve,Jakshica i mnogih drugih
ne bi ni postojalo.
Ljubav radja ljubav / Tolstoj

Корисников грб
BAUK
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~
Поруке: 291
Придружен: 15 Феб 2006, 01:09
Место: RS

Порукаод BAUK » 23 Мар 2007, 16:43

Oduvjek sam mrzio "drvene" filozofe, koji filozofiraju o stvarima o kojima se ne filozofira, a to je prije svega poezija.
Cak se ni u skoli pjesme nisu analizirale, nego su se jednostavno samo citale, sam dozivljaj je prepustan citaocu.
Pricati o ponavljanju je mizerija, jer sve sto se napise je ponavljanje , bitan je nacin na koji se nesto saopstava, a ne rijeci koje su upotrijebljene.
P.S.
Volio bih da mi neko definise izraz SUND, sta je to sund i ko ima pravo da tu etiketu "zakaci" nekome i ko mu je dao dozvolu za to. Postoji li neka ustanova i da li se to nalazi u ISO9000, posto je to jedini medjunarodni standard koji se bavi kvalitetom.
Последње учитавање од BAUK дана 23 Мар 2007, 16:51, учитано 1 пут укупно.
Tesko je kad si niko i nista onom ko je tebi sve....

Корисников грб
kaena
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1652
Придружен: 04 Дец 2006, 11:32

Порукаод kaena » 23 Мар 2007, 16:50

BAUK пише:Oduvjek sam mrzio "drvene" filozofe, koji filozofiraju o stvarima o kojima se ne filozofira, a to je prije svega poezija.
Cak se ni u skoli pjesme nisu analizirale, nego su se jednostavno samo citale, sam dozivljaj je prepustan citaocu.

U školi koju sam ja pohađala analiza je bila nezaobilazan deo nastave.
Hoću samo da uživam, sve propratne manifestacije oko i u vezi poezije me ne interesuju.
Tamo gde blista površnost,
mudri se na vreme povlače u svoje senke.

Корисников грб
BAUK
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~

Порукаод BAUK » 23 Мар 2007, 16:53

Analizirali su se i prepricavali romani, ali ni u jednoj skoli se nije pjesma prepricavala.
Inace se s tobom apsolutno slazem da se u poeziji samo uziva, a sve popratne manifestacije ne da nisu potrebne, nego su suvisne.

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод sensej » 23 Мар 2007, 17:14

... bjeloglavi, mora malo i da davi . Patetika je muka otuzna a ako joj i pjesma podlegne , slika je to ruzna .. Ima pjesnika cije patetike su Patetike prvog ranga. Dje nema slika u svakidasnjem obliku, gdje nema pozivanja na licne prepreke,- Poezija je oblak koji kad se spusti, on dusu ispusti !
Tako misli ,- bjeloglavi !

Корисников грб
kaena
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~
Поруке: 1652
Придружен: 04 Дец 2006, 11:32

Порукаод kaena » 24 Мар 2007, 02:29

BAUK пише:Analizirali su se i prepricavali romani, ali ni u jednoj skoli se nije pjesma prepricavala.

Tvrdnja se može dokazati kao neistinita. Ili meni slađe rečeno nisi upravu. :D
Neću više o tome.
Pesmu pročitam, odslušam do kraja u suprotnim samo okrenem novi list.
Tako ja. Možda treba razmišljati o mojoj kompententnosti, ali nijednom prilikom nisam dala nikakav komentar, a iskreno ni preporuku, i sada je došao onaj trenutak da se zapitam šta uopšte tražim u ovoj temi. :D
Tamo gde blista površnost,

mudri se na vreme povlače u svoje senke.

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Njegovo velicanstvo Citaoc

Порукаод sensej » 13 Апр 2007, 07:59

Shushu пише:
sensej пише:Sund, patetika , ponavljanje opstih mjesta , infinitivno ponavljanje kao u narodnim pjesmama/ nista protiv njih , samo diferencija/,- to poezija nece u svoje redove ,- a kad uzme onda je vracena pepelu .

Eh,bjeloglavi sada si ga zamutio poshteno stavljajuci patetiku pored shunda(shta god da ta rijec znaci).

Da nema patetike mnoshtvo pjesama od ;Ducica,Jesenjina,Cvjetajeve,Jakshica i mnogih drugih
ne bi ni postojalo.

Moguce je Shushu, da patetika sjedi pored Pjesnika i njemu smeta ali zar i citaoc kao konzument mora da osjeti ustajalost necijeg legla . Necijeg odapetog koplja i kao obavezno , zatraziti oprost za Pjesnika. Pjesnik to ne pamti citaocu a i ne trazi sta to trazi citaoc, cijelo vrijeme On pise i muci , on krvari i pisti .

P.S.
Sta je sa citaocem kao kao abonentom , sta je sa njihovim iza-ledjnostima i prezivljajima koje ne opjevavaju. Moze li se Pjesnik ovlastiti kao Citaocev Poslanik / ili Mesija / , moze li se zamoliti Citaoc da kaze sta trazi i ,-da li je nasao ?

Корисников грб
dahlia
~ moderator ~
~ moderator ~
Поруке: 2876
Придружен: 11 Јул 2005, 13:44
Место: Sarajevo
Контакт:

Порукаод dahlia » 14 Апр 2007, 23:05

Pjesma je ono sto srce ispjeva u trenu. Sto se ne unovcava, nego se cita i dijeli sa drugima, otkida sa duse. Pjesma je i kad se place i smijei, kad ti jedan dan iste rijeci izazovu osmijeh na licu, a drugi dan suza zaiskri. Pjesma je kad nesto ne pises zato sto moras, ni zato sto je zadano, nego zato, sto ti je to dusa iznjedrila. Uspjesna ili manje uspjesna, svaka je pjesma dijete svoga tvorca, a ako se u njoj pronadju i drugi, onda je to prava pjesma.
"San je ono što se želi, a život je buđenje."(Meša Selimović - "Tvrđava")
MOJA KNJIGA

Корисников грб
BAUK
~ redovan clan ~
~ redovan clan ~

Порукаод BAUK » 15 Апр 2007, 17:44

Bravo Dalia za komentar.
Poezija je upravo ono sto si napisala iznad, kratko jasno, sazeto i bez mnogo nepotrebnih rijeci .
Poezija nastaje u jednom trenutku, trenutku inspiracije i pjesnik dok pise pjesmu nema u vidu nikakve abonente i konzumente kako neki misle.
Pjesnik pise srcem, a zapisuje rukom.
Neko ko u svojim komentarima o poeziji koristi rijeci: abonent, konzument, patetika, infinitivno, diferencijalno, integralno i sl, a da pri tome ne zna da se u srpskom jeziku ne kaze CITAOC, nego ]CITALAC, jasno govri o njegovom pjesnickom dometu i njegove komentare o poeziji, blago receno , ne treba tretirati.

Корисников грб
sensej
~ pocasni gradjanin ~
~ pocasni gradjanin ~

Порукаод sensej » 17 Апр 2007, 14:55

BAUK пише:Bravo Dalia za komentar.
Poezija je upravo ono sto si napisala iznad, kratko jasno, sazeto i bez mnogo nepotrebnih rijeci .
Poezija nastaje u jednom trenutku, trenutku inspiracije i pjesnik dok pise pjesmu nema u vidu nikakve abonente i konzumente kako neki misle.
Pjesnik pise srcem, a zapisuje rukom.
Neko ko u svojim komentarima o poeziji koristi rijeci: abonent, konzument, patetika, infinitivno, diferencijalno, integralno i sl, a da pri tome ne zna da se u srpskom jeziku ne kaze CITAOC, nego ]CITALAC, jasno govri o njegovom pjesnickom dometu i njegove komentare o poeziji, blago receno , ne treba tretirati.

...C i t a o c ili Citalac ... Srpski ili ruski ... citao sam ili citalao sam ???
Postoji Poezija i oni koji su pozvani da je pisu,citaju ili propagiraju ,-postoje i oni koji ne bi smjeli da se Nje diraju !
Sensej se plasi samo onih koji ulaze u Poeziju i njome zive ...Sensej na one koji prvo, nijesu naucili da se obrate i imentuju, ne obraca paznju , a kamo li na njihove nadri - komente .
Onaj koji pise samo zbog toga sto je Azbuku naucio, oko Azbuke bi i trebao da se vrti .

P.S.
Zao mi je samo to, sto ovaj Koment inercijom citaju i drugi a upucen je samo gospodinu,- Neupucenom !

Повратак на “Poezija”

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост